Dom » Nieruchomość
Analiza rynku nieruchomości w Województwie dolnośląskim
Zobacz więcej zdjęć » |
Geografia
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Województwo dolnośląskie położone jest w południowo - zachodniej części Polski. W skład jego ziem wchodzą głównie tereny zaliczane historycznie do Śląska, Dolnego Śląska oraz ziemi kłodzkiej. Ponieważ województwo graniczy z dwoma innymi krajami (Niemcy oraz Czechy), jego położenie możemy uznać za strategiczne gospodarczo, stwarza ono bowiem szerokie możliwości w zakresie importu, eksportu oraz outsourcingu.
Ponadto, województwo dolnośląskie posiada również ogromne bogactwa naturalne, co od wieków przesądzało o jego wysokiej pozycji gospodarczej oraz dobrobycie. Do najważniejszych kopalin, wydobywanych na tym terenie, należą złoża rud miedzi, niklu, cyny, arsenu, złota, a także barytów, fluorytów i oczywiści kopalin energetycznych, takich jak gaz ziemny oraz węgiel.
Urbanistyka
Region Dolnego Śląska może poszczycić się doskonale rozwiniętą infrastrukturą, obejmującą dobrze zorganizowaną sieć dróg różnego typu. Ze względu na strategiczne położenie oraz dużą ilość kopalni i zakładów przemysłowych, rejon ten posiada również bogatą infrastrukturę kolejowa, która, choć obecnie wymaga pewnych nakładów finansowych dla przeprowadzenia niezbędnych remontów, wciąż pozostaje ogromnym atutem, świadczącym o potencjale regionu.
Wszystko to sprawia, że nawet w czasach powszechnej stagnacji na rynku mieszkaniowym w Polsce, region Dolnego Śląska rozwija się prężnie, co możemy zaobserwować choćby na przykładzie Wałbrzycha
Analiza rynku nieruchomości w Wałbrzychu
W Wałbrzychu wyniki sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego są bardzo dobre. Mimo zwiększenia podaży przez nowe inwestycje, większość nieruchomości sprzedaje się właściwie od ręki. Co ciekawe, największą popularnością cieszą się małe mieszkania, co z pewnością związane jest z obostrzeniami, wprowadzonymi ostatnimi laty przez banki, które nie udzielają kredytów tak chętnie, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Obniżenie zdolności kredytowej przeciętnego nabywcy poprzez zaostrzenie wymagań banku spowodowało, że najchętniej kupowane są stosunkowo tanie mieszkania. Z drugiej strony, większość kupujących woli mieszkanie mniejsze, ale w lepszej lokalizacji. Najczęściej poszukiwanym metrażem w kończącym się roku było 50 mkw, zaś przeciętny metraż mieszkania, jakie sprzedawano na rynku pierwotnym, wynosił 58,7 mkw (wg danych GUS).
Artykuł opracował KAMEL - Biuro nieruchomości z Kędzierzyn-Koźla
Nadesłał:
gebuko
|
Komentarze (0)