Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

ANTYKONCEPCJA – WAŻNA SPRAWA PO PORODZIE

Jeżeli po narodzinach dziecka rodzice nie planują kolejnego malucha, warto pomyśleć o antykoncepcji.

Jeżeli po narodzinach dziecka rodzice nie planują kolejnego malucha, warto pomyśleć o antykoncepcji. Po porodzie kobiety szczególnie zastanawiają się od kiedy mogą stosować antykoncepcję i jaka metoda będzie najbardziej właściwa, zwłaszcza gdy karmią piersią. Dla zabieganych mam, które mają i tak wiele spraw na głowie, wartym uwagi rozwiązaniem mogą okazać się nowoczesne długoterminowe metody antykoncepcyjne.

Długoterminowe rozwiązania antykoncepcyjne można zastosować już od 6-go tygodnia po porodzie. Co ważne, nowoczesna długoterminowa antykoncepcja nie zawierająca estrogenów nie ma wpływu ani na laktację, ani na rozwój dziecka, dlatego mogą ją stosować nawet mamy, które karmią piersią. – mówi dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik - Najnowsze metody długoterminowe są dyskretne i wygodne, gdyż mogą być stosowane przez kilka lat, dzięki czemu zabiegana i zmęczona mama nie musi pamiętać na co dzień o antykoncepcji.  Antykoncepcja długoterminowa jest bardzo popularna na świecie – na przykład w Finlandii już co piąta kobieta stosuje długoterminowe rozwiązania. – dodaje dr Południewski.

 

Nowoczesne długoterminowe metody antykoncepcyjne wyróżnia najwyższa skuteczność oraz długi czas działania bez rutynowej aplikacji (co dzień/co tydzień/co miesiąc). Dlatego rozwiązania te są polecane szczególnie kobietom, które przez dłuższy czas nie planują zajść w ciążę. Jeśli natomiast rodzice zapragną ponownego powiększenia rodziny, rezygnacja z tego sposobu kontroli urodzeń możliwa jest praktycznie w każdym momencie. Do metod długoterminowych należą: wkładka wewnątrzmaciczna „miedziana”, wkładka wewnątrzmaciczna hormonalna i implant podskórny.

 

Wkładka wewnątrzmaciczna z dodatkiem miedzi to najstarsza z metod długoterminowych, jej historia sięga lat 20. ubiegłego wieku. Wkładki miedziane mają różne kształty, wykonane są z elastycznego plastiku i miedzi. Jej skuteczność jest wysoka (ok. 94-95 proc.). Wkładki miedziane niosą za sobą ryzyko nasilenia miesiączek. Wkładki miedziane zakładane są przez lekarza na okres 3-10 lat.

 

Wkładki hormonalne działają inaczej niż wkładki miedziane. Zawierają tylko jeden hormon – progestagen, dzięki czemu są metodą odpowiednią dla kobiet, które obawiają się ryzyka związanego z przyjmowaniem estrogenów, w tym zakrzepicy. Systemy mają postać około 3 cm wkładek w kształcie litery T, które lekarz wprowadza do macicy na 3-5 lat. Jeżeli w tym czasie kobieta będzie chciała starać się o dziecko, w dowolnym momencie może usunąć wkładkę u lekarza. W ciążę można zajść już w następnym cyklu po usunięciu systemu. Systemy zawierają tak niewielką ilość hormonu, że dopuszcza się ich stosowanie przez mamy karmiące piersią.  Wkładki zabezpieczają przed ciążą bez względu na wagę kobiety czy obecność problemów jelitowo-żołądkowych. Wewnątrzmaciczny system hormonalny, tak jak implant, to antykoncepcja o najwyższej skuteczności wśród metod planowania rodziny.

 

Implant podskórny to niewielki pręcik (ok. 4 cm) zawierający jeden hormon, który wszczepiany jest w znieczuleniu miejscowym pod powierzchnię skóry wewnętrznej części ramienia. Hormon uwalniany jest przez 3 lata, po czym należy go usunąć chirurgicznie. Metoda ta działa poprzez zahamowanie jajeczkowania i zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, utrudniając plemnikom przedostanie się do tego narządu. Podobnie jak hormonalny system wewnątrzmaciczny jest odwracalna. Badania wykazały zmniejszenie bolesności krwawień miesiączkowych.

 

Metody długoterminowe stanowią alternatywę dla przemęczonych i zapracowanych mam, których życie po narodzinach dziecka zazwyczaj przechodzi rewolucję. Dzięki najnowszym rozwiązaniom można zapomnieć o antykoncepcji na długi czas i w pełni cieszyć się macierzyństwem. Wyboru antykoncepcji należy dokonać z lekarzem ginekologiem na podstawie wywiadu i odpowiednich badań ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań do stosowania poszczególnych produktów. Szeroki wachlarz rozwiązań antykoncepcyjnych daje współczesnym mamom możliwość dobrania metody odpowiadającej ich potrzebom, dostosowanej do stanu zdrowia oraz stylu życia.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

primum_pr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »