Kobieta, zdrowie, uroda » Uroda

Aparat ortodontyczny – zrób to... dyskretnie

Aparat ortodontyczny – zrób to... dyskretnie
Zobacz więcej zdjęć »
Któż z nas nie marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu? To tylko jeden z powodów, dla których coraz częściej decydujemy się na korzystanie z aparatu ortodontycznego. Bezpowrotnie bowiem minęły czasy, kiedy kojarzył się on ze wstydem, dyskomfortem czy innymi negatywnymi emocjami.

Tym bardziej, że współczesna stomatologia oferuje pacjentom możliwość skorzystania z niemal niewidocznych aparatów ortodontycznych. Jak to możliwe? Zapytaliśmy lek. dent. Olgę Szymańską, ortodontę Medicover Stomatologia Klimczaka.

Współczesna stomatologia oferuje pacjentom wiele sposobów rozwiązania tego samego problemu, również w przypadku leczenia ortodontycznego. Dziś wybór konkretnego aparatu ortodontycznego jest uzależniony od naszych upodobań. Możemy m.in. zdecydować się na widoczny aparat, który może stać się elementem naszej codziennej stylizacji lub podkreślić nasz charakter (aparaty z kolorowymi gumkami). Innym rozwiązaniem jest wybór aparatu przezroczystego, który sprawi, że leczenie ortodontyczne będzie całkowicie dyskretne i niewidoczne dla innych osób. Które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze? Odpowiadając na to pytanie, należy wziąć pod uwagę zarówno nasze preferencje, jak i opinię profesjonalisty – ortodonty.

Trzy kroki do prostych zębów                   

Osoby, które nie chcą korzystać z widocznego aparatu ortodontycznego, mogą zdecydować się na aparat przezroczysty Invisalign. To nowatorski sposób prostowania zębów, który zapewnia niemal „niewidzialną” formę leczenia, które polega na zakładaniu na zęby specjalnych i praktycznie niewidocznych nakładek, pomagających nam stopniowo osiągnąć pożądany, piękny uśmiech. Jak wygląda ten proces?

1.      Kwalifikacja do leczenia i zaplanowanie terapii – to etap, w którym specjalista ortodonta określa, czy pacjent może być zakwalifikowany do stosowania aparatu ortodontycznego oraz wskazuje, która forma leczenia będzie w określonym przypadku najbardziej odpowiednia.


Podstawą kwalifikacji do leczenia jest szczegółowy wywiad z pacjentem, dotyczący jego potrzeb i preferencji. Następnie specjalista wykonuje niezbędne badania (m.in. zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne) oraz sprawdza „wyjściowe” ustawienie zębów. Ortodonta powinien również wskazać pacjentowi konieczność usunięcia kamienia nazębnego i wyleczenia wszystkich ewentualnych ubytków. Jeżeli kwalifikacja do zabiegu przebiegła pozytywnie, specjalista stomatologii, za pomocą komputerowego obrazowania 3D, opracowuje plan leczenia ortodontycznego dla pacjenta. Plan ten zawiera „drogę”, którą należy pokonać od aktualnego ustawienia zębów aż do ostatecznego, pożądanego ich wyprostowania. Kolejnym krokiem jest przygotowanie spersonalizowanych, przezroczystych nakładek nazębnych – komentuje lek. dent. Olga Szymańska, ortodonta Medicover Stomatologia Klimczaka.

2.      Leczenie właściwe to najdłuższy i oczywiście najważniejszy krok prowadzący nas do wymarzonego uśmiechu.

Czas trwania leczenia właściwego „niewidzialnym aparatem” jest uzależniony od konkretnego przypadku, z którym pacjent zgłasza się do gabinetu stomatologicznego. Zazwyczaj terapia trwa ok. pół roku, jednak czas ten może tak naprawdę mieścić się w granicach 3-18 miesięcy. Stosowane są specjalne nakładki, wymieniane raz na dwa tygodnie (każde kolejne pozwalają postawić kolejny krok na drodze do wymarzonego uśmiechu). Warto dodać, że stosowanie takiego aparatu daje możliwość kontrolowania zarówno zakresu przemieszczenia, jak i czasu niezbędnego do jego osiągnięcia. Dodatkowo istnieje możliwość przesuwania konkretnych, wybranych zębów. Co ważne aparat możemy okazyjnie zdejmować (np. podczas mycia zębów czy spożywania posiłku, dzięki czemu nie musimy rezygnować ze swoich ulubionych potraw), jednak w ciągu doby powinniśmy go nosić przynajmniej przez 22 godziny – dodaje ekspertka.

3.      Stosowanie aparatu retencyjnego to istotny element, który pozwoli nam utrwalić efekty leczenia właściwego. Dzięki stosowaniu aparatu retencyjnego utrzymamy pożądane ustawienie naszych zębów. Długość tego etapu powinna zostać ustalona podczas wizyty stomatologicznej i jest uzależniona od konkretnych przypadków.

Rozwiązanie dla każdego?

Przezroczysty aparat ortodontyczny pozwala skutecznie korygować wszelkie skrzywienia naszych zębów. Metodę tę można z powodzeniem stosować zarówno u dorosłych, jak i młodzieży w wieku szkolnym. Czy istnieją jednak sytuacje, w których pacjent nie może skorzystać z tego rozwiązania?

To częste pytanie, które stawiają pacjenci decydujący się na leczenie ortodontyczne, a wiele z naszych rozmów dotyczy koron i mostów, które mogą, lecz nie muszą, uniemożliwiać przesuwanie się zębów podczas terapii. Jednak to, czy będziemy wykluczeni z możliwości skorzystania z tych aparatów, oceni specjalista po wykonaniu odpowiednich badań (m.in. zdjęć RTG – pantomograficznego oraz cefalometrycznego). Pamiętajmy jednak, że aby w ogóle rozpoczęcie leczenia było możliwe, powinniśmy najpierw wyleczyć wszystkie nasze zęby – dodaje lek. dent. Olga Szymańska, ortodonta Medicover Stomatologia Klimczaka.

Jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z niewidocznego aparatu (np. Invisalign), musimy pamiętać, że liczne ograniczenia... nie istnieją. Nie wymaga on bowiem od nas stosowania ściśle określonej diety, ponieważ podczas spożywania posiłków możemy zdjąć nakładki i ponownie założyć je dopiero po jedzeniu. Tym samym nie jesteśmy zobligowani do rezygnacji z niektórych produktów. Noszenie aparatu nie wpływa również na sposób mówienia. Podczas noszenia nakładek powinniśmy jednak zrezygnować z palenia papierosów, ponieważ dym nikotynowy może doprowadzić do pojawienia się plam i odbarwień, które zdemaskują naszego „dyskretnego pomocnika”. Warto również ograniczyć m.in. żucie gumy, ponieważ jej cząsteczki mogą przyklejać się do nakładek i powodować dyskomfort.

Koszt „niewidzialnych” aparatów (np. Invisalign) oscyluje wokół ceny, którą należy zapłacić za korzystanie ze standardowego aparatu ortodontycznego. Jest on uzależniony przede wszystkim od długości leczenia.

Kiedy udać się do ortodonty?

Istnieje wiele powodów stomatologicznych, które powinny skłonić nas do wizyty u profesjonalnego ortodonty. Wśród nich można wymienić m.in.: bardzo widoczne szpary między zębami, stłoczenia zębów lub tzw. bruksizm (czyli zgrzytanie zębami), nachodzenie górnych zębów na dolne a także częste bóle w okolicach żuchwy, które mogą świadczyć o istniejących wadach zgryzu. Jeżeli specjalista potwierdzi, że powyższe problemy powinny zostać rozwiązane za pomocą aparatu ortodontycznego, wówczas po ustaleniu z pacjentem planu leczenia możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (21)

 • avatar
  Carla 2019-10-30 22:33:40

  Wstępnie oszacowali mnie na jakieś 24 tygodnie, ale nawet jak bym miała nosić dłużej, to nie widzę żadnego problemu. Warto! :)

 • avatar
  stillalice 2019-10-24 23:38:36

  Nie ma sprawy, owocnego leczenia i szybkich efektów. Jak długo będziesz je nosić? U mnie leczenie ma potrwać 30 tygodni, bardzo krótko w porównaniu do leczenia aparatem metalowym.

 • avatar
  Carla 2019-10-24 10:35:29

  Zdecydowałam się i dostałam własne nakładki. Najpierw miałam takie testowe, a teraz już mam normalne, te właściwe. Trochę mnie ciągnęło chwilami, no ale wiem, że muszą się te zęby odpowiednio ustawić. Faktycznie łatwo się je nakłada i nie są kłopotliwe w utrzymaniu, twarz się nie zmieniła i nikt niczego nie zauważa. Dzięki za polecenie. :)

 • avatar
  stillalice 2019-10-01 02:31:43

  Nie, coś Ty, nic. One są mega dyskretne i cienkie, w ogóle ich nie widać, nawet jak mówię, czy się śmieję pełną gębą. Naprawdę jak ktoś nie wie, to nic nie zauważa. Rysy twarzy bez zmian, ust nie wypchnęło. No i nic nie boli, ani nie seplenie.

 • avatar
  Carla 2019-09-30 09:04:29

  Ty piszesz o tych beyli.pl ? Jak się je nosi na co dzień? Nie zmieniła Ci się twarz przy nich albo coś? Jak z mówieniem i bolesnością?

 • avatar
  stillalice 2019-09-29 23:29:05

  Teraz są takie niewidoczne aparaty ortodontyczne w formie przezroczystych nakładek, praktycznie niewidoczne, bardzo dyskretne. Myslę, ze nawet mąż, gdyby nie wiedział, że go noszę, to by nawet nie zauważył. Ja mam akurat beyli i jestem bardzo zadowolona. Na konsultacji dostałam próbną nakładkę, ale teraz po 3 miesiącach już mam całkiem ładne efekty.

 • avatar
  ~Gora 2019-09-08 15:57:57

  a jak się kupi jakąś opcję w tym medipakiet to można zrezygnować i wybrać inny za jakiś czas? chciałabym spróbować a potem najwyżej wziąć razem z męzem lub dzieckiem

 • avatar
  ~pararara 2019-09-07 18:04:24

  wybrałam już dla siebie opcję w medipakiet własnie, dzięki za sugestie

 • avatar
  ~Gora 2019-09-04 16:23:18

  o to fajnie, to by mi się przydało. Dzięki

 • avatar
  ~Katarzynka 2019-09-03 16:45:17

  tak, można wziąć z kimś z rodziny. Najlepiej zobacz u nich na stronie, moim zdaniem to wychodzi bardzo przystepnie

 • avatar
  ~Gora 2019-09-03 15:31:49

  a są tam jakieś opcje dla rodziny, żeby dziecko też miało najlepiej?

 • avatar
  ~Katarzynka 2019-09-02 18:58:17

  @parara nie spotkałaam się z długim czekaniem a zawsze mam wielu lekarzy do wyboru. Dzięki temu znacznie mniej płacę za wizyty czy badania bo mam komplet

 • avatar
  ~parara 2019-09-01 11:03:42

  no właśnie wydaje mi się że to dobrze wygląda, a jest dobry wybór lekarzy? niedługo się czeka?

 • avatar
  ~Katarzynka 2019-08-31 12:51:23

  właśnie w medipakiet mam i nie widzę potrzeby zmiany, są dobre ceny

 • avatar
  ~parara 2019-08-28 21:25:11

  @Katarzynka a możesz jakiś polecić? rozważam medipakiet ale szukam opcji

 • avatar
  ~Katarzynka 2019-08-19 17:05:25

  @parara wydaje mi się że dobrym rozwiazaniem w takich przypadkach jest jakiś pakiet medyczny, to może ograniczyć wydatki

 • avatar
  ~parara 2019-08-16 18:26:48

  prywatnie najlepiej ale niestety to mogą być koszta przy częstych konsultacjach

 • avatar
  ~Kama 2019-08-15 17:53:47

  no państwowo to zapomnijcie lepiej, tylko prywatni specjaliści wchodzą w grę w tym wypadku

 • avatar
  ~Paulina 2019-08-13 12:13:28

  tylko na nfz nie ma szansy na znalezienie dobrego ortodonty czy dentysty. Ja korzystam już tylko prywatnie

 • avatar
  ~jula 2019-08-12 11:30:14

  lekarz jest kluczem do sukcesu. Dobry specjalista pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie dla danej osoby

 • avatar
  ~olka 2019-08-09 13:04:24

  Nikt nie chce mieć aparatu, który źle wygląda i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Dużo zależy od ortodonty, ja swojego znalazłam w ramach medipakietu i jestem bardzo zadowolona.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »