Firma » Reklama

Artykuły POS a sprzedaż

Artykuły POS a sprzedaż
Zobacz więcej zdjęć »
Powszechna terminologia marketingowa określa materiały POS, jako wszelkiego rodzaju nośniki treści reklamowej, których celem jest wspieranie sprzedaży bezpośrednio w miejscu dokonywania zakupów. Czy rzeczywiście to działa?

Materiały POS

Artykuły POS dotyczą reklamy BTL (ang. below the line), czyli kierowanej wprost do Klienta detalicznego - do konkretnego, celowo wybranego, grona odbiorców. Czasem tego rodzaju materiały nazywa się również POSM (ang. point of sale materials) lub POP (ang. point od purchase), jednak nazwy te są używane zamiennie.

Rodzaje artykułów POS

Zwykle artykuły POS dzieli się na twarde i miękkie. Do materiałów twardych zalicza się regały, półki czy kasetony, które wyróżnia wysoka trwałość. Materiały miękkie to na przykład wyroby z tektur,  kartonów lub papieru oraz różnego rodzaju druki i ulotki. Inny podział materiałów POS dotyczy umiejscowienia ich w sklepie. Można wyróżnić materiały na ladę, półkę, sufit czy podłogę.

Przykładem materiału POS umieszczonego na ladzie jest np. dyspenser, czyli stojak w który włożone są ulotki i inne materiały promocyjne. Przechodząc między półkami w sklepie często możemy spotkać wobbler reklamowy. Zwykle jest to niewielkich rozmiarów, ruchoma reklama, która przyciąga wzrok Klienta na dany produkt. Na suficie możemy zauważyć flagietki lub hangery (zawieszki sufitowe), z kolei na podłodze jednym z często używanych artykułów POS są potykacze i stojaki, przedstawiające plakaty i inne graficzne materiały reklamowe.

Skuteczność materiałów reklamowych

Reklama realizowana bezpośrednio w miejscu sprzedaży jest istotnym nośnikiem reklamy. Z badań wynika, że większość decyzji zakupowych Klienci podejmują w punkcie usługowym lub handlowym. Firmy coraz częściej dostrzegają zalety umieszczania artykułów POS, dlatego też stają się one trwałym i istotnym elementem marketingu. Artykuły Point Of Sale są coraz bardziej dopracowane, atrakcyjne dla Klientów, a co za tym idzie - skuteczne. Umieszcza się je zwykle w widocznych miejscach i przyciąga wzrok potencjalnego Klienta. Oczywiście ważny jest umiar, gdyż nagromadzenie materiałów reklamowych nie przyniesie korzyści, a wręcz przeciwnie – zniechęci Klienta.

Przyszłość materiałów POS

Choć rynek materiałów reklamowych Point Of Sale w Polsce ciągle się rozwija i ewoluuje, ma jeszcze przed sobą wiele pracy. Należy pamiętać, iż w reklamie liczy się przede wszystkim pomysł, kreatywność, innowacyjność oraz funkcjonalność i dostosowanie do Klienta. Ciekawymi rozwiązaniami są również coraz częściej pojawiające się nie tylko tradycyjne materiały POS, ale także te nieszablonowe, wykorzystujące multimedia np. reklamy przy użyciu ekranów dotykowych.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AlinkaM

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »