Kultura, sztuka » Kultura

Artyści wołają S.O.S. dla Ziemi. W Koneserze rozpoczyna się wystawa plakatów ekologicznych

Artyści wołają S.O.S. dla Ziemi. W Koneserze rozpoczyna się wystawa plakatów ekologicznych
Zobacz więcej zdjęć »
W Centrum Praskim Koneser rozpoczyna się wystawa S.O.S. Ziemia, towarzysząca 27. Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Warszawie. Na placu Konesera do 31 lipca będzie można podziwiać prace niemal stu artystów, które odnoszą się do zmian klimatu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

W Centrum Praskim Koneser startuje plenerowa wystawa S.O.S. Ziemia, towarzysząca 27. Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Warszawie. Ma ona zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację środowiska naturalnego na naszej planecie. Do 31 lipca będzie można podziwiać prace 95 artystów z 30 krajów z całego świata, w tym 9 z Polski, dodane do petycji wizualnej 2degrees-petition. To bank obrazów dotyczących zmian klimatu, z którego mogą dowolnie korzystać np. organizacje pozarządowe, fundacje i instytucje w swoich działaniach związanych z tematyką petycji. Jej nazwa nawiązuje do celu Porozumienia Paryskiego, które zakłada ograniczenie średniego wzrostu temperatury na Ziemi poniżej 2°C do 2100 r. Do tej pory dodano do niej ponad 800 plakatów, a wszystkie można zobaczyć na stronie www.2degrees-petition.com.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

- Żyjemy w czasach pogłębiającego się kryzysu klimatycznego. Zagrożony jest świat, który znamy. Zmiana klimatu powoduje znikanie pod wodą całych państw, a tak dobrze znane nam gatunki roślin i zwierząt, jak brzoza czy pszczoła, mogą zniknąć z naszego krajobrazu. W obliczu tak poważnego problemu, o którym od lat alarmują naukowcy, potrzebujemy zaangażowania jak największej liczby osób - do szerzenia wiedzy o zachodzących zmianach i o sposobach przeciwdziałania im czy też ich łagodzenia. Cieszę się, że do tych działań dołączają też coraz częściej artyści, o czym możemy przekonać się na wystawie - mówi Zofia Lasocka, kuratorka wystawy.

Różnorodność wątków poruszanych w pracach artystów wskazuje na złożoność problemu. Prezentowane plakaty nawiązują między innymi do pogarszającej się kondycji wielu gatunków roślin i zwierząt. Już obecne tempo wymierania gatunków jest co najmniej 100-krotnie szybsze od naturalnego.

- Jak wskazują raporty IPCC, konsekwencje wzrostu średniej temperatury na Ziemi o 2°C spowodują długotrwałe, nieodwracalne zmiany w klimacie naszej planety. Wraz z nimi nadejdą coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe, jak długotrwałe susze czy huragany, znacząco utrudniające życie na Ziemi. W tym kontekście wyjątkowo mocno rezonuje we mnie hasło z jednego z plakatów prezentowanych na wystawie: „Natura nie potrzebuje ludzi - ludzie potrzebują natury". Ziemia poradzi sobie bez nas. Pytanie brzmi czy my poradzimy sobie na Ziemi, czy też będziemy jednym z gatunków, którego dotknie szóste wielkie wymieranie. W trosce o przyszłość wołamy więc S.O.S. Ziemia - wszystkie ręce na pokład! - dodaje Zofia Lasocka.

Organizatorem wystawy S.O.S. Ziemia jest Centrum Praskie Koneser.

Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie to najstarsze i jedno z najbardziej znaczących na świecie wydarzeń artystycznych dedykowanych wyłącznie plakatowi. Tegoroczna, 27. edycja przyciągnęła 6000 zgłoszeń z całego świata. Otwarcie wystaw pokonkursowych i ogłoszenie laureatów odbędzie się 12 czerwca 2021 o godz. 18:00 w Pałacu Czapskich - Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 5). Wystawy pokonkursowe będą otwarte do 28 sierpnia.

Więcej informacji można znaleźć na: koneser.eu

***

Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie's, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, niedostępne w galeriach handlowych, tworzone przez rodzimych producentów, jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl, Minimal Line czy Mamaiti. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

p.artymowski@cecpolska.pl

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Ana 2021-07-13 14:26:38

    Widziałam wystawę, robi niesamowite wrażenie i daje do myślenia


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »