Rozrywka i wypoczynek » Rozrywka

Astro Festiwal przyciągnął kosmos na Ziemię

Astro Festiwal przyciągnął kosmos na Ziemię
Zobacz więcej zdjęć »
Skąd się biorą zorze polarne, jak zmierzyć wszechświat, czy istnieje życie pozaziemskie – tego mogli się dowiedzieć uczestnicy Astro Festiwalu, który odbył się w miniony weekend w Przysieku (Toruń).

Goście imprezy mogli także zobaczyć z bliska planety i gwiazdy oraz wziąć udział w kosmicznej misji z udziałem łazika marsjańskiego.  Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem  wśród odwiedzających.

 Organizatorzy zapewnili atrakcję dla każdego, bez względu na wiek. Podczas wykładów prowadzonych przez  wybitnych specjalistów z dziedziny astronomii  prezentowane były ciekawostki i odkrycia naukowe dotyczące kosmosu i wszechświata. Na tych, którzy od teorii woleli praktykę, czekały stanowiska z teleskopami, przeznaczonymi do obserwacji gwiazd i planet. Atmosferę misji kosmicznych można było poczuć dzięki łazikom marsjańskim, których obecność cieszyła się dużym zainteresowaniem. Jeden z nich był umieszczony w odwzorowanej scenerii marsjańskiej, drugim natomiast miał okazję posterować każdy.

 Fani Gwiezdnych Wojen również zostali miło zaskoczeni. Toruńskie Imperium Star Wars przygotowało pokaz walki na miecze świetlne oraz wystawę poświęconą w całości tej tematyce. Pomiędzy atrakcjami festiwalu można było zobaczyć przechadzającego się Lorda Vadera, Luka Skywalkera czy inne postacie sagi.

 Dla małych entuzjastów wypraw kosmicznych przygotowano szereg gier, konkursów i zabaw edukacyjnych. Najmłodsi mogli spróbować swoich sił m.in. w wyścigu planet, zbudować własny pojazd kosmiczny z papieru czy upiec pierniki w kształcie gwiazd.

 Podczas imprezy pobity został rekord wszechświata w liczbie osób z urządzeniami do obserwacji nieba (lornetki, lunety, teleskopy) wymierzonymi w niebo.  Każdy z uczestników mógł się znaleźć  również na zdjęciu upamiętniającym to wydarzenie. Na zakończenie festiwalu, w przestrzeń międzyplanetarną wyniósł uczestników koncert Józefa Skrzeka,  połączony z projekcją obrazów i filmów o tematyce kosmicznej.

 Organizatorem i pomysłodawcą Astro Festiwalu jest Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna wraz z Urzędem Marszałkowskim. Miejsce organizacji wydarzenia jest nieprzypadkowe. Region ściśle związany jest z tradycją astronomii - znajduje się tu najwięcej hobbystycznych astronomów na świecie, zaraz po Stanach Zjednoczonych. Województwo Kujawsko-Pomorskie  posiada także sieć 14 obserwatoriów astronomicznych tzw. Astro baz  i może być nazywane centrum polskiej astronomii".  Więcej o Astro bazach: http://astrobaza.kujawsko-pomorskie.pl/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

s.wozniak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »