Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jednym ze schorzeń, z którym trzeba nauczyć się żyć. Wymaga skomplikowanej diagnostyki i wieloletniej profilaktyki, bywa uciążliwe nie tylko dla samych chorych, ale także dla ich bliskich oraz otoczenia.
Inaczej nazywane egzemą, wypryskiem alergicznym, czy alergicznym zapaleniem skóry, AZS jest chorobą przewlekłą lub nawracającą. Rozpoczyna się najczęściej w okresie wczesnego dzieciństwa i wynika z interakcji pomiędzy uwarunkowaniami genetycznymi a elementami środowiska. Jednym z jej typowych objawów jest silny, nieustający świąd skóry. Według najnowszych badań częstotliwość występowania atopowego zapalenia skóry waha się między 7-30% u dzieci oraz między 2-7% u osób dorosłych.

Co wpływa na rozwój egzemy.

Jedną z ważniejszych przyczyn zachorowań na AZS jest nieprawidłowa proporcja kwasów omega-3 do kwasów omega-6 w organizmie człowieka! Niedobór kwasu linolowego (LA) bądź zaburzenia przemiany kwasu linolowego w gamma-linolenowy skutkują powstawaniem przewlekłych stanów zapalnych, min. atopowego zapalenia skóry.
Na rozwój
egzemy ma wpływ wiele czynników zewnętrznych, wśród nich alergeny zewnątrzpochodne (roztocza kurzu domowego, alergeny pyłków roślin, szczególnie bylicy, babki, kosmy; alergeny pyłków krzewów i drzew, szczególnie pyłki leszczyny, olchy i brzozy; naskórek zwierząt, alergeny grzybów pleśniowych oraz alergeny pochodzenia bakteryjnego), alergeny pokarmowe (jajka, mleko, gluten, czekolada), substancje drażniące (mydła, środki piorące i czyszczące), mikroorganizmy. Najnowsze badania pokazują, że określone uwarunkowania genetyczne, związane w szczególności z rozregulowaniem układu odpornościowego, skutkują zaburzeniem funkcji bariery naskórkowej, co może być pierwotną przyczyną wystąpienia AZS.

Objawy i diagnostyka atopowego zapalenia skóry.

Głównymi objawami choroby jest zaczerwienienie, suchość, swędzenie skóry w charakterystycznych miejscach. Pojawiające się łuski są bardziej suche i ulegają łatwo złuszczeniu. Zasadniczo wyróżnia się dwa typy atopowego zapalenia skóry i charakterystyczne dla nich miejsca występowania choroby.
Typ wypryskowy występuje szczególnie u niemowląt i małych dzieci, a stany zapalne zlokalizowane są głównie na twarzy (nos, usta, broda, owłosiona skórka głowy, okolice płatków uszu) i dalszych częściach kończyn,
Typ liszajowaty pojawia się u dzieci, młodzieży i osób dorosłych a stany zapalne zajmują ograniczone powierzchnie, np. doły łokciowe i podkolanowe. W nielicznych przypadkach dochodzi w obu typach do rozszerzenia się choroby na resztę ciała i powstania tzw. erytrodermii.

Diagnostyka egzemy jest niezwykle ważna, gdyż chorobę tę łatwo pomylić z innymi:, łojotokowym zapaleniem skóry, łuszczycą pospolitą, wypryskiem kontaktowym, świerzbem, opryszczkowym zapaleniem skory, łupieżem różowym, zaburzeniem rogowacenia, grzybicą, chłoniakiem skóry, czy potówkami głębokimi. Diagnostyka różnicowa jest trudniejsza u niemowlaków niż u osób dorosłych. Podstawą do rozpoznania schorzenia jest wywiad chorobowy i diagnostyczne kryteria opracowane w latach 80. XX wieku. W celu zdiagnozowania AZS przeprowadza się badania i testy na alergeny pokarmowe i powietrznopochodne oraz tzw. atopowe testy płytkowe (ATP), czyli naskórkową aplikację konkretnych alergenów powietrznopochodnych na okres 24-48 godzin w celu sprawdzenia reakcji organizmu.

Pielęgnacja suchej, wrażliwej, atopowej skóry.

W przypadku osób chorujących na atopowe zapalenie skóry istotną rolę odgrywa właściwa profilaktyka, pielęgnacja skóry oraz miejscowe lub ogólne leczenie (lekami antyhistaminowymi, immunosupresyjnymi, antybiotykami a czasami też lekami przeciwwirusowymi). Ze względu na dużą wrażliwość atopowej skóry u osób chorujących oraz podatność na przesuszenia i podrażnienia, ważnym elementem leczenia jest odpowiednie zabezpieczenie skóry przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych. W tym celu istotne jest w codziennej pielęgnacji skóry atopowej przestrzeganie przez chorych kilku zasad:

*przynajmniej trzy razy dziennie smarować skórę tzw. emolientami (czyli substancjami natłuszczającymi i nawilżającymi; przy czym warto pamiętać, że przed utratą wody lepiej chroni wazelina (aż w 98%) niż substancje olejowe (20-30%));
*stosować maści zawierające mocznik (5-10%), który nawilża i jednocześnie złuszcza skórę;
*korzystać z aloesu, owsa zwyczajnego, żywokostu lekarskiego i polifenoli, czyli substancji przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych;
*myć się nie dłużej niż 10 minut w ciepłej, nigdy w gorącej wodzie, używając w tym celu delikatnego mydła;
*dbać o usunięcie ze swojego otoczenia źródeł alergenów zewnątrzpochodnych pogarszających stan skóry chorego;
*w diecie unikać produktów pobudzających reakcje alergiczne.

W niektórych badaniach, naukowcy potwierdzają korzystny wpływ leczenia klimatycznego w walce z AZS. Ekspozycja na światło występujące w szerokości geograficznej odpowiadającej obszarom Wysp Kanaryjskich czy Morza Martwego, a więc także Maroka, Tunezji, Egiptu czy Izraela, przyspiesza i ułatwia proces leczenia. W leczeniu egzemy stosuje się też z dobrymi rezultatami fototerapię prowadzoną przy pomocy promieniowania UVA i UVB.

Atopowe zapalenie skóry jest niewątpliwie bardzo uciążliwą chorobą, szczególnie w momencie okresowych zaostrzeń. Niemniej jednak dzięki odpowiedniej profilaktyce, pielęgnacji skóry oraz dokładnemu obserwowaniu własnego organizmu i jego reakcji na otoczenie, osoba chorująca może żyć normalnie.

Jeśli chciałbyś poczytać jak wyleczyłam się z AZS zapraszam na mojego bloga: http://www.nazdrowiesposob.com. Znajdziesz tam wiele ciekawych artykułów o AZS, chorobach skóry, oczyszczaniu jelit, oleju budwigowym i wiele innych...

Zapraszam


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

na Zdrowie sposób
http://www.nazdrowiesposob.com/czytaj-na-zdrowie/
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »