Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Aż 80-90% Finek i tylko 17% Polek wykonuje regularnie cytologię.

Aż 80-90% Finek i tylko 17% Polek wykonuje regularnie cytologię.
Zobacz więcej zdjęć »
Dlaczego warto wykonywać regularne badania cytologiczne? Korzyści dotyczą nie tylko nas samych, ale także najbliższego otoczenia.

Planując przyszłość często wyobrażamy sobie rodzinę, dobrą pracę oraz dostatnie i szczęśliwe życie, zapominając o niezbędnym warunku do realizacji wszelkich swoich marzeń i celów. Tym brakującym elementem w projekcji jest zdrowie. Aby o nie zadbać nie wystarczy zaaplikować krem pod oczy czy połknąć witaminowy suplement diety. Potrzeba znacznie więcej - potrzeba szeroko pojętej profilaktyki, która powinna być prowadzona od drugiej/trzeciej dekady życia.

Każda z nas spotkała się z przekazami medialnymi na temat konieczności dbania
o profilaktykę antynowotworową, a w tym z akcjami zachęcającymi do wykonywania badań cytologicznych z szyjki macicy. Jednak w większości przechodzimy obojętnie względem takich informacji. Być może spoglądamy na ten temat niczym na wielkie, odrażające zdjęcia na paczkach papierosów - z pewnym przyzwyczajeniem,
z pewną dozą wyuczonej i bezradnej akceptacji. Czy dotychczasowe przekazy ministerialne, samorządowe, korporacyjne skutecznie zachęcają nas do wykonywania badań profilaktycznych, w tym cytologii?

Aktualnie w Polsce działa specjalny, dedykowany dla kobiet Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, dzięki któremu w państwowych poradniach ginekologicznych, każda Polka, raz na trzy lata, może wykonać darmowe badanie cytologiczne z szyjki macicy. Jednak okazuje się, że tylko 17% Polek korzysta z takiej opcji. Jest to jeden
z najgorszych wyników w Europie. Cytologię można zrobić nie tylko w poradniach państwowych czy komercyjnych - w całej Polsce działają fundacje i stowarzyszenia, zajmujące się przeprowadzaniem badań cytologicznych non profit.

- Prowadząc swój projekt liczę na to, że kiedyś nastanie taki moment, w którym polski ginekolog będzie realnie zaskoczony, jeśli zobaczy u pacjentki zaawansowanego raka szyjki macicy - czyli zjawisko już niecodzienne. Aktualnie taka sytuacja jest możliwa na przykład w Finlandii, gdzie aż 80-90% kobiet wykonuje regularne, cykliczne badania cytologiczne z szyjki macicy, co skutecznie chroni je przed rozwojem raka. - mówi lek.med. Marta Mączka, z Centrum Medycznego Kobieta i Matka. Dodaje: - W celu szerzenia dostępu do badań profilaktycznych, a także wiedzy na temat ich celowości stworzyłam Projekt Salus feminis - PROJEKT DLA ZDROWIA KOBIET. Pierwszy etap działań, który został przewidziany na najbliższy rok, ma się koncentrować wokół profilaktyki raka szyjki macicy. Bezpłatne, profilaktyczne badania cytologiczne
w ramach Projektu, będą prowadzone w dwa pierwsze piątki każdego miesiąca
w Warszawie, aż do sierpnia 2020 roku. Potem nadejdzie kolej na profilaktykę raka piersi.

Specjalistka położnictwa i ginekologii Marta Mączka wskazuje na kilka ważnych powodów, dla których warto jak najszybciej zrobić cytologię oraz zadbać o profilaktykę zdrowia i tym samym zarzucić tworzenie europejskiego zagłębia raka szyjki macicy
w Polsce. Co zyskujemy wykonując regularne badania cytologiczne?

1. Przeciwdziałamy rozwojowi zaawansowanego raka szyjki macicy - wykrywamy problem na początkowym etapie, w którym możemy zapobiec rozwojowi nowotworu.

2. Unikamy inwazyjnych rozwiązań - leczymy ewentualną chorobę nowotworową lub przednowotworową w początkowym etapie, czyli w stadium, w którym leczenie jest szybkie i proste, oraz w którym absolutnie nie wymaga się stosowania zaawansowanych technik operacyjnych czy radioterapii.

3. Dbamy o jakość i komfort życia - zamiast obawiać się choroby, dzięki regularnym badaniom - czujemy się pewnie i bezpiecznie.

4. Dajemy dobry przykład naszej rodzinie, znajomym - edukujemy i tym samym dbamy także o zdrowie naszych najbliższych.

5. Dajemy sobie szansę na długie i szczęśliwe życie - mamy możliwość realizacji swoich pasji i marze. Taką szansę, dajemy także naszym dzieciom.
https://www.facebook.com/489803425094695/videos/1105699756289512/?modal=admin_todo_tour


Wydaje się, że temat ważności badań profilaktycznych dla zdrowia kobiet nie jest nowością. Co jednak z pewnością możemy uznać za nowość to spersonalizowany sposób przedstawienia tematu profilaktyki i nadanie mu twarzy zaangażowanej lekarki, która z prawdziwym oddaniem mówi o tym, że nie chce więcej oglądać pacjentek
z zaawansowanym rakiem szyjki macicy i przeciwdziała aktualnemu stanowi rzeczy swoją oddolną inicjatywą. Jednak czy ten rodzaj przekazu będzie na tyle poruszający, aby zmobilizować kobiety do badań profilaktycznych?


Więcej informacji na stronie internetowej www.salusfeminis.pl.


Lek. med. Marta Mączka - specjalista położnictwa i ginekologii, lekarz medycyny estetycznej, założycielka i właścicielka Centrum Medycznego KOBIETA i MATKA w Warszawie, pomysłodawczyni i propagatorka Projektu Salus feminis - PROJEKTU DLA ZDROWIA KOBIET. Jej misją jest dostrzeganie każdej Kobiety jako indywidualnej psychofizyczności w procesie diagnostyki i leczenia oraz dbałość o promocję profilaktyki zdrowia wśród Kobiet.

W swojej praktyce lekarskiej łączy pasję zabiegową, zdolności manualne oraz stosowne wyczucie estetyki i wiedzę, umożliwiając każdej ze swoich Pacjentek realizację Indywidualnego Piękna i Zdrowia.

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalistka położnictwa i ginekologii, zajmująca się ginekologią klasyczną, estetyczną i plastyczną; specjalistka medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa. W zakresie ginekologii posiada umiejętności oraz wiedzę certyfikowane m.in. przez Polskie Towarzystwo Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy, przez Grupę IOTA (International Ovarian Tumour Analysis), Roztoczańską Szkołę Ultrasonografii, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Więcej informacji:
http://www.salusfeminis.pl
https://kobietaimatka.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Aleksandra Matuła

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 2 dni:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »