Rozrywka i wypoczynek » Sport

BACK TO GYM. Powrót do aktywności z pozytywnym nastawieniem

Formę na wakacje budujemy cały rok, a gdy upragnione lato w końcu nadejdzie, często odpuszczamy sobie treningi. Poniżej podpowiadamy co zrobić, by myśl o codziennych treningach nie wzbudzała w nas negatywnych odczuć, a motywacja podskoczyła na wyższy poziom.

Aktywność fizyczna, pot, łzy i przekraczanie granic to czynniki z pozoru niesprzyjające motywacji. Niekiedy osoby, które regularnie ćwiczą, wcale nie robią tego z przyjemnością, a niejako zmuszają się do treningów. Ci ze słabszą wolą nie ruszają się z kolei wcale. Rozwiązaniem, dzięki któremu myśl o sporcie może wywoływać uśmiech na twarzy, jest znalezienie aktywności, która naprawdę będzie sprawiała przyjemność, a utrata kilku kilogramów będzie tylko jedną z wielu korzyści. Koniec upałów i okresu wyjazdowego to idealna pora, by wypróbować różne rodzaje aktywności oraz znaleźć tę najbardziej dla nas atrakcyjną.

 

Fitness i siłownia

Fitness najczęściej kojarzony jest z zajęciami aerobowymi, które kryją się pod takimi nazwami treningów, jak tabata, zumba, aerobik czy TBC. Ich głównym zamysłem jest spalenie tkanki tłuszczowej, jednak pozytywna energia prowadzącego oraz starannie dobrana playlista, potrafią sprawić, że godzina ćwiczeń zmieni się w zabawę. Trening aerobowy można też ułożyć samemu, korzystając z dostępnych na siłowni urządzeń takich jak stepper, rowerek, orbitrek, czy ergometr wioślarski. Ze słuchawkami w uszach, w których gra ulubiona muzyka oraz możliwością decydowania o kompozycji treningu, wyprawa na siłownię nabierze innego wymiaru.

 

Osoby, które po stresującym dniu w pracy lub na uczelni pragną uspokoić umysł albo po prostu nie lubią treningu typu cardio, powinny spróbować jogi. Regularna praktyka zwiększa stabilność emocjonalną, pozwala wypracować równowagę psychiczną oraz nabrać większego dystansu do dziejących się wokół rzeczy. Joga zalecana jest też osobom mającym problemy z plecami. Konkretne pozycje są w stanie zmniejszyć odczuwane dolegliwości oraz wzmocnić mięśnie kręgosłupa. Ważne, by uprzedzić o swoich problemach osobę prowadzącą zajęcia i upewnić się, że ma ona odpowiednią wiedzę z zakresu fizjoterapii.

 

Sztuki walki

Boks, kick-boxing, czy karate to tylko przykładowe odmiany sportów walki, które dzięki szeregowi korzyści z ich trenowania, zyskują na popularności. Zdolność do samoobrony to umiejętność, która z pewnością zaważa na wyborze wielu osób, decydujących się na rozpoczęcie przygody z tą aktywnością. Dzięki znajomości ruchów i ciosów, będących w stanie obezwładnić napastnika, zwiększa się nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale również pewność siebie.

 

Sztuki walki uczą również dyscypliny i pokory, a instruktorzy podkreślają swoim podopiecznym, by nabytych umiejętności używać tylko w razie konieczności.  Z tego względu ta odmiana aktywności jest odpowiednia również dla najmłodszych, którym zasady fair-play nie zostały jeszcze do końca wpojone.

 

Myśl o siniakach, opuchliznach i stłuczeniach uzyskanych w trakcie sparingów z przeciwnikami może zniechęcić do sportów walki szczególnie kobiety. Osoby obawiające się tego typu obrażeń mogą zacząć naukę od treningów z workiem lub „tarczowania” z trenerem, a dopiero po opanowaniu podstaw, zmierzyć się z dugą osobą.

 

Basen

Trening na basenie to niekoniecznie pokonanie określonego dystansu trudnym stylem, a może oznaczać także inną formę aktywności możliwą do wykonania pod wodą. Aqua aerobik, aqua fitness, czy aquacycling to zajęcia oferowane w wielu obiektach sportowych, które są ciekawą alternatywą dla zajęć na sali, a ponadto idealnie nadają się dla osób posiadających problemy z kręgosłupem i stawami.

 

Wypad na basen to kolejna, zaraz po jodze, opcja dedykowana osobom nieprzepadającym za intensywnym i męczącym treningiem. Sekret tkwi w poczuciu lekkości w wodzie, które uzyskujemy dzięki utracie części ciężaru ciała po zanurzeniu się. Sprawia to, że wszystkie wykonywane pod wodą czynności przychodzą z mniejszym trudem, a mięśnie nie pracują wcale lżej. 

 

Wymienione rodzaje aktywności fizycznych to odmiany dyscyplin, które oprócz oczywistych korzyści wynikających z faktu uprawiania sportu, takich jak utrata zbędnych kilogramów czy wymodelowanie sylwetki, są w stanie przynieść szereg dodatkowych korzyści. Walka z jesienną chandrą i pozostałymi po letniej rozpuście wyrzutami sumienia może stać się dzięki tym dyscyplinom znacznie łatwiejsza, a sport może nareszcie zagościć w naszym życiu na stałe i przestać być postrzeganym w kategoriach obowiązku.

 

Poszukujący pasji przed wyprawą na różnego rodzaju treningi powinni się odpowiednio wyposażyć. Odzież i sprzęt do każdego sportu oferują sklepy GO Sport, w których najpierw można zakupić podstawowy dla danej dyscypliny ekwipunek, a dopiero po stwierdzeniu, która aktywność jest naszą ulubioną, skompletować pełny strój i akcesoria.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

BIG-PICTURE

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 2 dni:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »