Technologie » Internet

Bezpieczne zarządzanie drukiem w niebezpiecznych czasach

Wyciekające dane były niewątpliwie bolączką zeszłego roku. Problem dotknął nie tylko znane instytucje bankowe, sławne studio filmowe, ale również szereg drobniejszych firm. Dziury w systemie sprawiły, że organizacje ucierpiały zarówno finansowo, jak i wizerunkowo.
Odpowiednie zabezpieczenie infrastruktury IT jest jednym z największych wyzwań, jakie obecnie stoją przed przedsiębiorstwami. Ponad 80 proc. dyrektorów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informatyczne zaobserwowało wzrost poziomu zagrożenia zewnętrznego w ostatnich trzech latach, a 60 proc. deklaruje, że ataki są bardziej wyrafinowane niż systemy obrony - wynika z badania CISO Assessment, przeprowadzonego przez IBM Center for Applied Insights. Jak wskazuje analiza, szczególne wyzwanie stanowi zapobieganie wyciekom informacji, przetwarzanie danych w chmurze obliczeniowej oraz bezpieczeństwo aplikacji mobilnych.

Sedno problemu

Pierwszym elementem pracy nad przygotowaniem zabezpieczeń informatycznych jest odpowiednia identyfikacja słabych punktów sieci i urządzeń, w celu znalezienia najlepszej konfiguracji systemu bezpieczeństwa. Jest to szczególnie istotne w przypadku maszyn drukujących, które często pomijane są przy integracji systemów ochrony IT. Wśród największych zagrożeń dla firm można wyszczególnić np. możliwość bezpośredniej konfiguracji i zmiany parametrów urządzeń bez podania haseł, niezabezpieczony dostęp do wbudowanych dysków twardych zawierających tajne dokumenty, ataki hakerskie, ale również niedoceniany przez wielu czynnik ludzki. Według danych przedstawionych przez Ponemon Institute, użytkownicy i ich niedopatrzenia są powodem 35% przypadków wycieków danych.

„Efektywna administracja środowiskiem druku zajmuje coraz ważniejszą pozycję w procesie zarządzania przedsiębiorstwem. Nowoczesne systemy bezpieczeństwa muszą tym samym uwzględniać różne aspekty działalności firm i funkcjonować na wielu płaszczyznach. Jednak duża część zagrożeń, które są związane z technologią informacyjną wynikają nie z ograniczeń technologicznych, ale z czynnika ludzkiego. W związku z tym działania mające na celu zabezpieczenie poufności dokumentów, zwłaszcza tych drukowanych, należy skoncentrować na zdefiniowaniu procedur bezpieczeństwa, ich ścisłym przestrzeganiu, edukacji pracowników oraz zapewnieniu odpowiedniego wsparcia technologicznego dla wdrażanych procesów" - komentuje Maciej Nuckowski, Dyrektor Działu Usług w Xerox Polska.

Szersze spojrzenie na problem dzięki zarządzaniu drukiem

Odpowiedzią na liczne problemy związane z bezpieczeństwem danych jest program rozwiązań zarządzania drukiem (ang. Managed Print Services). System zapewnia zintegrowaną ochronę utajnionych danych i zleceń zawierających poufne informacje. Biorąc pod uwagę, jak ważne staje się obecnie bezpieczeństwo IT, kluczowym staje się wybór odpowiedniego dostawcy systemów.

Wiele firm wybiera partnera, który może pochwalić się cennym doświadczeniem. Ważne jednak są również wspólne priorytety. Jako że kwestie bezpieczeństwa są dla współczesnych firm sprawą kluczową, należy pokazać jak wspólna praca nad rozwiązaniami zarządzania drukiem może wyeliminować czynniki ryzyka i zapewnić efektywniejszy proces naprawczy, w przypadku powstania problemu.

Bezpieczeństwo to także zarządzanie ryzykiem i zgodność z prawnymi regulacjami, dlatego też istotnym aspektem są narzędzia, które umożliwiają firmom spełnianie wymogów prawnych dotyczących ich sektora rynkowego. Profesjonalni usługodawcy MPS biorą pod uwagę zarówno zarządzanie ryzykiem, jak i zgodność z przepisami. Jednym z takich rozwiązań, które uwzględnia uwarunkowania rynkowe jest mechanizm białej listy firmy McAfee. Jest to funkcja zabezpieczająca ConnectKey, która zezwala wielofunkcyjnej drukarce Xerox przyjąć do druku jedynie wcześniej zdefiniowane, autoryzowane pliki. Funkcja ta wykrywa również i powstrzymuje nieautoryzowane użycie narzędzi, sygnalizując każdą taką próbę.

Zaawansowane rozwiązania MPS, umożliwiając dokładniejszy wgląd w sieci IT i połączenia między urządzeniami, zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu usługodawcy mogą zmniejszyć skutki wystąpienia ryzyka nim się ono wydarzy.

„Wewnętrzne zabezpieczenie urządzenia to nie jedyny środek zaradczy oferowany przez usługodawców MPS. Produkcja dokumentów i zabezpieczenie ich pobierania to podstawowe procedury biurowe, obecne w każdej firmie. Tworzone obecnie rozwiązania takie, jak Xerox Secure Print Manager Suite, wymagają od użytkownika wprowadzenia legitymacji, aby uzyskać dostęp do drukarki i wypuścić zlecenia z bezpiecznej kolejki druku. Rozwiązanie Xerox Secure Print przyporządkowuje hasło lub kod PIN do każdego dokumentu podczas wysyłania go do drukarki. Wydrukowanie go jest możliwe wyłącznie po wpisaniu na drukarce właściwego hasła. Tego typu rozwiązanie ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo danych oraz może zapobiegać sytuacjom, w których nieautoryzowani użytkownicy mają dostęp do poufnych informacji podczas odbierania swoich własnych wydruków" - dodaje Maciej Nuckowski.

Zezwalanie finalnym użytkownikom na drukowanie zleceń na bieżąco z pomocą urządzeń mobilnych stało się regułą. Ale jak każdy inny system IT wprowadzony w środowisko biznesowe, drukowanie mobilne musi oferować szczególnie skuteczne zabezpieczenia, aby uniknąć kłopotliwych kompromisów między poufnymi informacjami a siecią.

Zarządzanie drukiem, i co dalej?

Bezpieczeństwo dokumentów będących w posiadaniu każdej firmy lub partnera biznesowego nie jest już rzeczą oczywistą. Zaawansowani usługodawcy MPS rozumieją wyzwania związane z ochroną przesyłanych dokumentów, a ich zadaniem jest oferowanie rozwiązań redukujących ryzyko.

Niezależnie od punktu widzenia, bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo informacji ma ilość słabych punktów, które można znaleźć w danej sieci. Wśród nich możemy mówić o takich miejscach docelowych jak serwery, drukarki, skanery oraz urządzenia wielofunkcyjne: miejscach, dla których najlepsze strategie bezpieczeństwa informacji zapewniają właśnie rozwiązania zarządzania drukiem (MPS).Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Linkleaders

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 2 dni:
Dolomiti Paganella Bike – www.dolomitipaganellabike.com/en
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »