Gospodarka » Narzędzia

BHP w przemyśle to też profesjonalne urządzenia

BHP w przemyśle to też profesjonalne urządzenia
Zobacz więcej zdjęć »
Bezpieczeństwo i higiena pracy - to powinna być podstawa funkcjonowania każdego zakładu czy fabryki. Regularne utrzymywanie czystości na wysokim poziomie dotyczy zapobiega wypadkom, zmniejsza ryzyko chorób i powikłań od środków chemicznych.

Ale jak to osiągnąć? Odpowiedź jest prosta: wystarczy profesjonalny odkurzacz przemysłowy.

Każdy, kto choć raz pracował w zakładzie produkcyjnym, dobrze wie, że zasady BHP to nie tylko żmudne szkolenia i urzędowe dokumenty. Od ich przestrzegania zależy sprawne funkcjonowanie firmy, a przede wszystkim zdrowie i życie zatrudnionych. Trudno wyobrazić sobie pracownika malarni odpalającego papierosa na stanowisku pracy. Jeszcze trudniej - robotnika pracującego na wysokości bez odpowiednich zabezpieczeń.

Tym bardziej dziwić może fakt, że wielu polskich przedsiębiorców nadal dość swobodnie podchodzi do kwestii czystości na terenie firmy. A przecież czysty zakład to nie tylko powód do dumy i przyjemniejsze warunki pracy. To także - a może przede wszystkim - bezpieczeństwo pracowników oraz mienia.

Zagrożenia

Jest ich wiele. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 roku ponad 87 tysięcy osób uległo wypadkowi w trakcie pracy. 464 osoby doznały ciężkich obrażeń ciała, a 239 osób straciło życie. Ze statystyk wynika, że nieszczęśliwe zdarzenia najczęściej mają miejsce podczas poruszania się pracownika po terenie zakładu. I tu dochodzimy do tematu czystości: brud na posadzce, rozlane smary, oleje, skrawki obrabianego materiału mogą być przyczyną fatalnego w skutkach poślizgnięcia się lub potknięcia. 

Dużo poważniejsze zagrożenia pojawiają się w temacie przemysłu ciężkiego. Brak odpowiedniej czystości w dużym zakładzie przemysłowym może bowiem skutkować nie tylko obrażeniami poszczególnego pracownika, ale i wybuchem lub pożarem błyskawicznie rozprzestrzeniającym się naokoło. Marcin Rosolak, ekspert technologiczny firmy Nilfisk, specjalizującej się w produkcji urządzeń czyszczących dla handlu i przemysłu mówi wprost: - Warto zwrócić uwagę na kwestię nagromadzenia pyłów palnych i wybuchowych. Dotyczy to zwłaszcza branży chemicznej, farmaceutycznej, spożywczej oraz wszystkich innych, w których występują chemikalia i latające w powietrzu drobinki palnego materiału. Wybuch takich substancji przebiega błyskawicznie i nie mamy wtedy czasu na reakcję.

Jeszcze inne ryzyko występuje w firmach spożywczych, gdzie wymagane jest zachowanie najwyższego poziomu higieny. Nikt z nas nie chciałby kupować żywności produkowanej w niesterylnych warunkach. Podczas produkcji żywności wyróżnia się zagrożenia biologiczne (mikroorganizmy chorobotwórcze), chemiczne (niechciane substancje potencjalnie szkodliwe dla ludzkiego organizmu) i fizyczne (zabrudzenia związane z otoczeniem, w jakim przerabia się żywność). Tylko regularne sprzątanie zakładu pozwala zapobiec ich przedostawaniu się do produkowanego pożywienia.

Warto także pamiętać, że utrzymanie czystości w miejscu pracy to wymóg definiowany przez przepisy prawa. Jeśli mówimy o całym zakładzie, obowiązek ten spoczywa na pracodawcy. Natomiast w przypadku konkretnego miejsca pracy, na przykład biurka czy stanowiska obsługi maszyn, to pracownik jest zobowiązany do utrzymywania wokół siebie porządku. Brak spełniania tego obowiązku może skutkować karami administracyjnymi czy nawet zwolnieniem pracownika.

Rozwiązania

Z pomocą przychodzi nam nowoczesna technologia i urządzenia czyszczące tworzone specjalnie dla przemysłu. Podstawą w każdym zakładzie produkcyjnym powinien być odkurzacz - jednak nie taki, jakim czyścimy dywan w mieszkaniu, a profesjonalna maszyna wyposażona w specjalistyczne filtry i silnik dużej mocy.  - Istnieje wiele odmian odkurzaczy przemysłowych. Na przykład urządzenia dedykowane do stref wybuchowych, czyli takich, gdzie bardzo wysokie jest stężenie pyłów lub gazów palnych. Są też odkurzacze  pozwalające na sprzątanie zarówno na sucho jak i mokro. W naszej ofercie posiadamy nawet serię odkurzaczy przystosowanych do zbierania cieczy w tym olejów i emulsji - wylicza Marcin Rosolak z Nilfisk. 

Warto zatrzymać się na chwilę przy ostatnim wymienionym przez eksperta segmencie rynku. W każdym zakładzie produkcji mechanicznej zachodzi bowiem potrzeba ciągłego zbierania olejów, emulsji, roztworów chemicznych i wody. Użycie odpowiedniego odkurzacza pozwoli oddzielić ciecz od ciał stałych, dzięki czemu raz użytą emulsję można wykorzystać ponownie. Przekłada się to nie tylko na większy poziom bezpieczeństwa (brak śliskich powierzchni i wyziewów chemicznych), ale też tworzy znaczne oszczędności. 

Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie odkurzacza przemysłowego? Jak przekonuje ekspert firmy Nilfisk, zwłaszcza na filtr: - Dobry odkurzacz powinien zbierać wszystkie nieczystości i zapobiegać ich powrotowi do atmosfery. Dlatego warto wybierać zwłaszcza urządzenia z dobrej klasy  filtrem głównym o dużej powierzchni filtracji i dodatkowym filtrem HEPA lub ULPA To technologia, która w testach uzyskała skuteczność na poziomie 99,9995% - podkreśla Marcin Rosolak.

Rynek daje dziś wiele możliwości wyboru. Małe zakłady pracy mogą zaopatrzyć się w kompaktowe i oszczędne urządzenia mobilne. Ci najwięksi zwrócą uwagę na olbrzymie odkurzacze dużych mocy lub systemy centralnego odkurzania. Tam, gdzie sporym problemem są ściekające oleje i smary, warto pomyśleć o użyciu gorącowodnej myjki ciśnieniowej. A jeśli zachodzi potrzeba sprzątania w obecności klientów - z pomocą przyjdą nam samojezdne automaty szorująco-zbierające, wyposażone w nowoczesne systemy ograniczające poziom hałasu.

Jak widać, oferta profesjonalnych urządzeń jest szeroka. Przy wyborze warto zasięgnąć porady fachowców, którzy podpowiedzą, który odkurzacz najlepiej sprawdzi się w danym zakładzie czy fabryce. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

lukasza

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 3 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »