Dom » Budownictwo

Blachodachówka na dachu w nowoczesnym wydaniu- Blachy Pruszyński

Blachodachówka na dachu w nowoczesnym wydaniu- Blachy Pruszyński
Zobacz więcej zdjęć »
Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to inwestycja na długie lata. Inwestorzy poszukują więc materiałów pokryciowych doskonałych jakościowo, a także takich, które idealnie dopasują się do domu.

Nie bez znaczenia jest również cena. Nic więc dziwnego, że nowoczesne dachy pokrywane są zazwyczaj blachodachówką.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 Nowoczesne domy to najczęściej budynki o prostej bryle pokryte dachami dwuspadowymi. Takie formy podyktowane są trwającą od kilku lat modą na minimalizm, a także coraz bardziej rygorystycznymi wymaganiami dotyczącymi energooszczędności – nowe, już ostatnie przepisy wejdą w życie z początkiem stycznia 2021 r. W naszym krajobrazie nie brakuje również domów klasycznych, chociaż ich charakter jest  też mocno uproszczony. Niezależnie od tego, w jakim stylu jest nasz dom, to zawsze na dachu będzie się świetnie prezentowała blachodachówka. Pamiętajmy, aby wybierać tylko produkty pochodzące od sprawdzonego i renomowanego producenta, np. Blachy Pruszyński. To gwarancja jakości użytych materiałów, a także pomoc podczas budowy domu oraz jego późniejszej eksploatacji.

 Nowoczesne blachodachówki na nowoczesnym dachu

Pokrycie dachowe powinno być dostosowane do stylu domu, jego usytuowania i oczywiście kształtu dachu. Jeśli nasz dom ma prostą, nowoczesną bryłę, zaprojektowano duże przeszklenia i dach dwuspadowy, to doskonałym wyborem będą blachodachówki płaskie, których grafitowy odcień podkreśli modernistyczny charakter budynku. Natomiast w przypadku klasycznego domu lepiej sprawdzą się modele z przetłoczeniami przypominającymi fale – możemy wybierać od niskich po bardzo wysokie. Blachodachówki dostępne są w kilkunastu podstawowych kolorach. Najpopularniejsze odcienie to szarości, brązy, czerwienie, ciemna zieleń, granat i czerń. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, jeśli zależy nam na bardziej wyrazistej barwie. Na indywidualne zamówienie możemy mieć dowolnie wybrany kolor z palety RAL lub zdecydować się na już stworzony przez producenta, np. oberżyna, niebieski, żółty czy biały. Szeroki wybór oferuje firma Blachy Pruszyński, zaczynając od znanej i tradycyjnej o falistym profilowaniu blachodachówki SZAFIR,  poprzez blachodachówkę REN o pochylonym kształcie, a kończąc na blachodachówce PŁASKIEJ. Nowością jest blachodachówka panelowa FIORD, której wyrazisty kształt zachwyca zdecydowanym przetłoczeniem przypominającym styl skandynawski. W ofercie są również panele dachowe REGLE, które do złudzenia przypominają drewniane gonty. Firma umożliwia więc nam nieograniczone możliwości kreowania własnego domu, który może upodobnić się do okolicznych budynków lub wręcz przeciwnie – zachwycać oryginalnością.

 Arkusze czy panele na nowoczesnym dachu?

Blachodachówki możemy kupić w arkuszach ciętych na wymiar, ale dużo wygodniejszym rozwiązaniem są blachodachówki panelowe. Zaletą gotowych, zestandaryzowanych modułów jest to, że szybciej się je układa, materiał na pokrycie dachowe możemy dostać "od ręki", a podczas cięcia powstaje mało odpadów. Ponadto do ich ułożenia wystarczy dwóch dekarzy, a montaż na dachu przebiega sprawnie. Blachodachówka panelowa sprawdzi się zarówno na dachach jedno- czy dwuspadowych, jak i z wieloma połaciami, gdyż będzie się ją łatwiej układać oraz dopasowywać do nieregularnych kształtów. Natomiast jeśli zależy nam na stosunkowo niskich kosztach, a dach ma prostą formę, dobrym wyborem może okazać się blachodachówka w arkuszach, które mogą osiągać nawet 12 m długości.

 Zalety blachodachówki

Najczęściej podkreślaną zaletą blachodachówki jest niewielki ciężar ok. 4,5-6 kg/m2, dzięki czemu można ją układać zarówno na nowych dachach, jak i remontowanych, gdyż konstrukcja więźby może być lżejsza i mniej skomplikowana. Ponadto te pokrycia dachowe są efektowne, trwałe, odporne na zarysowania i warunki atmosferyczne oraz dostępne w wielu atrakcyjnych kolorach. Są także nienasiąkliwe, czyli pod wpływem wilgoci nie zmieniają swojego ciężaru. Co ważne, blachodachówkę można układać już na dachach o kącie nachylenie wynoszącym 9o. Niektórzy twierdzą, że pokrycia blaszane nie są zbyt trwałe, o czym może świadczyć – według sceptyków – krótki okres gwarancji, np. 10 czy 30 lat. Pamiętajmy jednak, że żaden producent nie daje na swoje produkty niekończącej się gwarancji, a odpowiednio pielęgnowana (konserwacja polega na okresowym myciu, ewentualnie malowaniu) blacha dachowa przetrwa na dachu bez większych problemów nawet 80 lat. Warto podkreślić, że blachodachówka jest łatwa w montażu oraz obróbce, dzięki czemu sprawny dekarz szybko może pokryć nawet skomplikowaną powierzchnię dachu.

 Na co zwracać uwagę przy zakupie blachodachówki

Na pewno nie na cenę, gdyż to nie ona powinna decydować o wyborze pokrycia dachowego. Pierwszą cechą na jaką zwracamy uwagę jest kolor – najmodniejsze nadal są różne odcienie szarości, od jasnych po grafit – i formę przetłoczeń – na nowoczesnych dachach oprócz typowo "pofałdowanej" blachy doskonale wygląda powracająca do łask blacha płaska, którą również można zastosować na elewacji. Najważniejsze jednak jest, aby sprawdzić grubość rdzenia. Standardowo grubość rdzenia blachodachówek powlekanych wynosi minimum 0,5 mm, natomiast blaszanych modułowych może być nieco mniejsza – 0,45 mm, ponieważ trudniej ulegają odkształceniom. Decydując się na pokrycia blaszane firmy Blachy Pruszyński, możemy ten etap pominąć, gdyż firma dostosowuje się do rygorystycznych wymagań, a wszystkie produkty podawane są badaniom w polskich i zagranicznych akredytowanych jednostkach badawczych, a także szeroko rozbudowana Zakładowa Kontrola Produkcji monitoruje na bieżąco jakości wytwarzanych materiałów. Pewien problem może nam sprawić wybór powłoki, gdyż producenci stosują różne, niewiele mówiące laikom nazewnictwo. Najważniejsze jest jednak to, czy powłoka jest poliestrowa, czy poliuretanowa. Na powłokę poliestrową przeważnie udzielana jest 10-letnia gwarancja estetyczna, poliuretanową – 30-letnia. Warto zwrócić także uwagę na pochodzenie stali użytej podczas procesu blachodachówki. Produkty firmy Blachy Pruszyński powstają z materiałów renomowanych dostawców.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

IMPULSE

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »