Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

BLW w praktyce

BLW w praktyce
Zobacz więcej zdjęć »
W żywieniu każdego maluszka przychodzi taki czas, że nie wystarczy już podawanie samego mleka jako jedynego posiłku, trzeba rozszerzyć dietę. Dla każdej mamy nie jest to sprawa prosta.

BLW – Baby Led Weaning, czy Bobas lubi wybór

Metoda BLW zakłada rozszerzanie diety dziecka o pokarmy stałe, niejako z ominięciem etapu papek i karmienia maluszka łyżeczką. Nadal pozwalamy naszemu dziecku samemu decydować ile chce zjeść, jak było chociażby przy karmieniu piersią czy butelką. Dziecko ma wybór co tak naprawdę chce zjeść.

Jak zacząć swoją przygodę z BLW?

Decydując się na BLW, każda mama musi zadać sobie pytanie czy jej dziecko jest gotowe na zastosowanie tej metody. Maluszek musi potrafić nie tylko samodzielnie i stabilnie siedzieć, ale również posiadać już rozwiniętą umiejętność chwytania i wkładania elementów do ust. Tak więc nie decyduje tutaj osiągnięty wiek dziecka a raczej etap rozwojowy na jakim się znajduje.

Wprowadzając BLW należy wykorzystać fakt, iż dzieci z reguły uwielbiają naśladować swoich rodziców. Można więc dosunąć krzesełko do karmienia do wspólnego stołu, aby maluszek miał poczucie, że uczestniczy w czymś ważnym. Podajemy dziecku kilka produktów i to ono decyduje, które chce jeść. Warzywa i owoce podawane są w postaci gotowanej, w odpowiednich dla niemowlaka porcjach i kawałkach. Na początku mleko nadal jest podstawowym pokarmem dla dziecka, a jedzenie ma być tylko traktowane jako nauka połączona ze wspólną zabawą, w trakcie której maluch może poznawać nowe smaki, kolory oraz kształty.

Dobrze jest również zaplanować sobie wcześniej, jakie warzywa i owoce, będziemy podawać dziecku. Wybierając każdego dnia inny zestaw warzyw, możemy mieć pewność, że dziecko tak szybko się nimi nie znudzi i z jeszcze większą ciekawością będzie przeżywało swoją przygodę z BLW. Warzywa mogą być gotowane razem z zupą dla reszty domowników, warto tylko pamiętać o ich wyjęciu przed przyprawianiem. Z czasem dziecko będzie jadło również inne produkty tj. ryż, kasze czy płatki i dla tego wprowadza się sztućce przy jedzeniu produktów płynnych.

Niezbędnym wyposażeniem przy BLW jest również duża ilość śliniaków lub ceratkowych fartuszków. Bez wątpienia przyda się również podkład pod krzesełko, który chronić będzie podłogę przed pobrudzeniem. Musimy pamiętać również o tym, iż karmienie musi przebiegać zawsze pod czujnym okiem rodzica, ze względu na ryzyko zakrztuszenia.

Każdej mamie na pewno przyda się, dużo, dużo cierpliwości. Ale niewątpliwie dzięki metodzie BLW samodzielność w jedzeniu można osiągnąć znacznie szybciej w przeciwieństwie do tradycyjnych metod. Pamiętajmy również o podstawowej zasadzie BLW, Bobas lubi wybór, a więc ma prawo czegoś nie zjeść i zostawić bałagan, gdyż to jest naturalnie wpisane w tę metodę.

Przeczytaj więcej materiałów na temat żywienia dziecka na http://www.parentingowo.com/blog/porady/zywienie/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

parentingowo

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »