Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Choroby skórne u psów

Choroby skórne u psów (dermatozy) są obok problemów trawiennych najczęstszą przyczyną wizyt u weterynarza.

 Sierść i skóra czworonoga są najlepszym wskaźnikiem jego zdrowia, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja i szczególnie uważna obserwacja owłosienia czworonoga.


Zacznij od ustalenia przyczyny

Dermatozy mogą się objawiać w bardzo podobny sposób, jednak mieć całkowicie różną przyczynę. To dlatego tak ważne jest dokładne ustalenie, co dolega zwierzakowi. Powodem wystąpienia zmian na skórze mogą być pasożyty, zaburzenia hormonalne, alergie lub brak wystarczającej ilości witamin i składników mineralnych w diecie. Dolegliwości skórne bywają także objawem innych chorób wewnętrznych, np. wątroby lub trzustki. Jedynym pozytywnym aspektem chorób skórnych jest fakt, że łatwo je dostrzec a tym samym szybko wprowadzić odpowiednie leczenie.

 

Jeśli zaniepokoi cię, że pies nadmiernie drapie jakieś miejsce, wylizuje lub gryzie łapy lub dostrzeżesz zmiany ropne, strupy i krosty, najlepiej bezzwłocznie skonsultuj się z weterynarzem.

Pies alergik

W zależności od tego, co stwierdzi weterynarz, należy podjąć leczenie chorego miejsca. Zmiany skórne są często wynikiem alergicznego pchelnego zapalenia skóry (APZS), objawiającego się silnym świądem w okolicy ogona. Chociaż nie można zlokalizować pcheł, zwierzę silnie się drapie i wygryza miejsce, w którym czuje swędzenie.

Przyczyną APZS jest uczulenie na ślinę pcheł, dlatego u psów, u których stwierdzono ten rodzaj alergii, należy zadbać o prawidłową profilaktykę. Regularne stosowanie kropli przeciwpchelnych lub specjalnej obroży powinno wyeliminować problem.


Alergia u psów jest tez często spowodowana złym doborem karmy. Jeśli pożywienie zawiera składnik uczulający czworonoga musimy go wykluczyć z diety. Problematyczne bywa ustalenie, czego dokładnie pies nie może jeść.

Do najbardziej alergennych składników należą wołowina, mleko, jaja, soja, drób i zboża.

Poczytaj więcej o żywieniu psa

Są to niestety produkty najczęściej stosowane w przy produkcji karm suchych. Jeśli wiemy, co szkodzi psu, należy zadbać, aby dieta była nadal prawidłowo zbilansowana.

Dobrym rozwiązanie są karmy hypoalergiczne, jednak i one muszą być dobrane odpowiednio do wymagań żywieniowych psa.

Autor: Blog - Wszystko o psachRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kasiamer

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »