Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Choroby tarczycy

Choroby tarczycy
Zobacz więcej zdjęć »
Borykasz się z ciągłym znużeniem i zmęczeniem, pomimo prób stosowania diety nie możesz się odchudzić, masz kłopoty z metabolizmem, pogarsza się Twój wzrok? To wszystko mogą być objawy chorób tarczycy.

Borykasz się z ciągłym znużeniem i zmęczeniem lub bezsennością, pomimo prób stosowania diety nie możesz się odchudzić, odnotowujesz nagły spadek wagi lub tycie, zauważyłeś dziwne drżenie rąk, swędzi Cię skóra pod kolanami, masz uczucie ciągłego gorąca lub nadwrażliwość na zimno albo też wyraźnie pogarsza się Twój wzrok? 

Takie objawy mogą sugerować wiele rozmaitych chorób albo nieprawidłowości. Jednak jedną z bardzo prawdopodobnych ich przyczyn mogą być problemy z tarczycą.
 
Jeśli masz takie objawy lub już wcześniej zdiagnozowano u Ciebie niedoczynność lub nadczynność tarczycy, także te mające podłoże autoimmunologiczne, jak choroba Hashimoto, czy choroba Graves-Basedowa, to koniecznie powinieneśzgłosić siędo lekarza endokrynologa.

 
Tarczyca jest niewielkim gruczołem endokrynnym, który zlokalizowany jest w części środkowej szyi. Gruczoł ten wytwarza następujące hormony:
  • trójjodotyronine ( T3),
  • tyroksynę (T4),
  • i kalcytoninę.
Hormony te odgrywają niezmiernie istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu człowieka. Stymulują rozwój jak i wzrost całego organizmu, a w szczególności procesy przemiany materii. Niedobór tych hormonów jest przyczyną szeregu zmian, które to z kolei stają się podłożem do rozwoju chorób tarczycy oraz licznych zaburzeń metabolicznych u człowieka.

Niedoczynność tarczycy jest obserwowano częściej u kobiet niż u mężczyzn. Według Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego zaburzenia funkcji tarczycy są obserwowane u niemal 22 % populacji polek. Wrodzona niedoczynności tarczycy występuje u 1:4000 żywych urodzeń.

Niedoczynności tarczycy nie daje burzliwych objawów, rozwija się dyskretnie, a jej początek jest niecharakterystyczny. Najczęściej występują: zmęczenie, osłabienie, senność, apatia, zaburzenia pamięci i koncentracji. Niekiedy są to objawy niemal depresji czy zaburzeń kardiologicznych (kołatania serca) bądź dermatologicznych (sucha skóra). Z upływem czasu trwania choroby dołączają się: wypadanie i łamanie włosów oraz przerzedzenie brwi, problemy w zakresie układu pokarmowego (zaparcia, wzdęcia), przyrost masy ciała, nawet przy osłabionym apetycie, bóle mięśni i obniżenie tolerancji na aktywność fizyczną. Do przyczyn wywołujących niedoczynności tarczycy należą:
  • zapalenie tarczycy wywołane czynnikami autoimmunologicznymi: choroba Hashimoto (przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy), zapalenie podostre, zapalenie poporodowe, zapalenie ciche, bezbolesne;
  • napromieniowanie podczas radioterapii innych nowotworów.
 
Nadczynność tarczycy, to przede wszystkim choroba Graves-Basedowa i wole nadczynne (guzkowe).  Uważa się, że choroba Graves-Basedowa ma podłoże psychosomatyczne, a czynnikiem wyzwalającym jest stres. W chorobie tej oprócz zmian w tarczycy, występują niekiedy zmiany oczne, czyli oftalmopatia tarczycowa.

Choroby tarczycy mogą być także przyczyną zaburzeń miesiączkowania oraz wielu poważnych powikłań w przebiegu ciąży.

Badania związane z chorobami tarczycy, to przede wszystkim ultrasonograficzna ocena gruczołu (USG tarczycy) oraz badania laboratoryjne.

Najczęściej w badaniu USG tarczycy obserwuje się guzki lub zmiany ogniskowe. Powiększenie tarczycy, czyli wole, skłania do pełnej diagnostyki endokrynologicznej. Natomiast hipoechogeniczny lub niejednorodny miąższ świadczy o zmianach zapalnych tarczycy.

Najbardziej czułym badaniem świadczącym o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu tarczycy jest oznaczenie stężenia TSH.  Przy nadczynności tarczycy zazwyczaj poziom TSH jest niski.

Przy pełnej diagnostyce schorzeń tarczycy obok TSH oznacza się ponadto FT3, FT4 oraz przeciwciała przeciwtarczycowe (aTPO, TRAB) celem ustalenia przyczyny choroby jak i w celach terapeutycznych.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
http://przyjazni.com.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 3 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »