Dom » Wnętrza

Co kryje w sobie sofa czyli jakie funkcje wybierają Polacy kupując meble tapicerowane do salonu

Co kryje w sobie sofa czyli jakie funkcje wybierają Polacy kupując meble tapicerowane do salonu
Zobacz więcej zdjęć »
Zobacz raport przygotowany przez Gala Collezione, w którym przeanalizowano 8 tys. realnych decyzji zakupowych Polaków z 2016 r., dotyczących sof i narożników konfigurowanych z elementów systemów modułowych, a zatem decyzji, w których to klient samodzielnie decydował o kształcie i funkcjach w meblu.

Jesteśmy tradycjonalistami w zakresie kształtu i designu mebli do salonu czy otwieramy się na nowe trendy i rozwiązania? Jakie funkcje w meblach uważamy za nieodzowne i konieczne, a jakie traktujemy jako dodatkową wartość, sprawiającą że żyje nam się po prostu wygodniej i bardziej komfortowo? Czy na mebel wypoczynkowy do salonu patrzymy przez pryzmat naszych przyzwyczajeń z przeszłości, czy też raczej pozwalamy sobie na coraz więcej fantazji w tym zakresie? Między innymi na te pytania odpowiada raport przygotowany przez Fabrykę Mebli Gala Collezione, w którym przeanalizowanych zostało 8 tysięcy realnych decyzji zakupowych Polaków z 2016 roku, dotyczących sof i narożników konfigurowanych z elementów systemów modułowych, a zatem takich decyzji, w których to klient samodzielnie decydował o wielkości, kształcie i liczbie różnych funkcji użytkowych w meblu.

 

Trendy w salonie czyli jak wygląda i jakie ma funkcje sofa w salonie Polaka

W polskich mieszkaniach królują narożniki w tradycyjnym kształcie litery L – po takie meble sięgnęło w 2016 roku 67% klientów. Z jednej strony wynika to zapewne z naszych przyzwyczajeń co do kształtu mebla wypoczynkowego, z drugiej strony – układ w kształcie litery L to zarówno niewielkie zgrabne narożniki mogące z łatwością zmieścić się w mniejszym salonie w bloku, jak też duże meble, idealne do dużego pomieszczenia. Powoli, aczkolwiek systematycznie w porównaniu do lat ubiegłych, rośnie zainteresowanie meblami w kształcie litery U, czyli dużych, rodzinnych układów które świetnie spełniają rolę domowego centrum codziennych spotkań z bliskimi (10% zamówionych mebli). Pozostałe 23% mebli to sofy – zarówno mniejsze, dwuosobowe, jak też duże, rozbudowane układy wielosiedziskowe.

Wybór układu w oczywisty sposób wpływa na ostateczny wygląd mebla. Nie jest to jednakże jedyny czynnik – bardzo ważnym jest także dobór funkcji użytkowych mebla, szczególnie tych które nie są schowane w jego wnętrzu, lecz montowane jako jego widoczny element (np. zagłówki czy bar).

 

Mebel w salonie – „wszystkomający” czy bez dodatkowych funkcji?

9 na 10 sof i narożników jest wyposażonych w co najmniej jedną funkcję dodatkową, zwiększającą komfort jego użytkowania. Mowa tutaj o funkcji spania, funkcji relaksu, barze, zagłówkach, pojemniku na pościel oraz ruchomym siedzisku.

 

Polacy stają się coraz bardziej otwarci zarówno na nowoczesne rozwiązania i funkcje podnoszące komfort wypoczynku, jak też na nowe trendy w zakresie wzornictwa i cech użytkowych, jakie są popularne od dłuższego czasu u naszych zachodnich sąsiadów. Zatem w opinii wielu osób, mebel już nie tylko powinien mieć możliwość rozłożenia do spania i być wyposażony w pojemnik na pościel, ale też cenione są coraz bardziej zagłówki, dzięki którym zyskujemy wygodne wsparcie dla głowy oraz możliwość zmiany kąta nachylenia oparcia i siedziska (czyli funkcja relaksu zwana także często funkcją TV lub funkcją telewizyjną).

Nasze polskie „must have”

Nadal najpopularniejszą funkcją w meblach do salonu jest funkcja spania. Jest w nią wyposażonych 69% wszystkich analizowanych sof i narożników. Mebel do salonu, a wcześniej tzw. dużego pokoju, jeszcze całkiem niedawno był utożsamiany przez naszych rodaków z takim, który za dnia służy do wypoczynku na siedząco, a w nocy przemienia się w miejsce do spania. Tradycyjnie Polacy lubią, gdy mebel można rozłożyć do spania. Zmieniają się jednak motywy – coraz częściej jest ona uważana za element stanowiący wartość dodaną, a nie decydujący o istocie mebla. Traktowana jest jako dogodna i wygodna opcja, która pozwala przenocować niespodziewanych gości.

Warto zwrócić uwagę, że jednocześnie ponad 30% kupionych mebli nie było wyposażonych w funkcję spania. Może mieć na to wpływ trend, który jest już mocno popularny na zachodzie i promowany przez największych producentów mebli z zagranicy. Istotne jest także to, że instalacja mechanizmów pozwalających na rozłożenie mebla do spania narzuca pewien sposób projektowania mebla i jego ogólną konstrukcję. Brak funkcji spania w meblu pozwala na nadanie mu lżejszej linii, a jednocześnie sprawia, że siedzisko jest bardziej sprężyste i wygodne.

Po prostu wygodniej

Chętnie sięgamy po funkcje, które ułatwiają nam życie i uprzyjemniają wypoczynek. Lubimy meble z zagłówkami, szczególnie takimi, których kąt nachylenia można zmieniać. Jeśli mebel nie posiada zagłówków montowanych na stałe – uzupełniamy go zagłówkami opcjonalnymi (które można przełożyć na dowolne oparcie siedziska). Wzbogacamy sofy i narożniki funkcją relaksu, przy czym zdecydowanie wolimy tą, rozkładaną za pomocą elektrycznych sensorów (72% mebli z funkcją relaksu to meble rozkładane elektrycznie). Połowa analizowanych mebli została także wyposażona w pojemnik na pościel, dzięki któremu wykorzystywane okazjonalnie koce i poduszki możemy mieć zawsze w łatwo dostępnym miejscu. 

Więcej informacji statystycznych znajdą Państwo w raporcie „Trendy w salonie czyli jak wygląda i jakie funkcje ma sofa w salonie Polaka”.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Gala Collezione

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »