Gospodarka » Maszyny

Co kupował polski rolnik?

Co kupował polski rolnik?
Zobacz więcej zdjęć »
Ciągniki rolnicze to pojazdy, które opuszczają polskie fabryki już od ponad 95 lat. Analizy rynkowe wykazały, że nowe ciągniki rolnicze, a raczej ilość ich rejestracji w roku ubiegłym wynosiła 8700. W roku 2015 wskaźnik sprzedaży był o 29 proc. wyższy.

 

Sprzedaż ciągników w 2016 roku to nie tylko wynik gorszy od roku poprzedzającego, to najsłabszy wynik w kraju od wielu lat. Dobrym miesiącem dla ich producentów okazał się wrzesień, w którym odnotowano blisko 1300 nowych rejestracji, najgorszym – październik z wynikiem sięgającym zaledwie 400. Co było powodem nagłego spadku popytu na ciągniki rolnicze? Eksperci wskazują na brak dofinansowań unijnych, a także oczekiwanie na nowe programy wsparcia. Rok okazał się zatem trudny zarówno dla rolników, jak i producentów maszyn. Okazuje się, że zarejestrowane ciągniki rolnicze nie muszą odzwierciedlać realnej sprzedaży, która mogła osiągać jeszcze niższe wyniki niż te podawane w statystykach. Dla przykładu - owocny wrzesień to efekt zmiany normy dot. emisji spalin, natomiast w ostatnim miesiącu roku 51 proc. rejestracji zostało dokonanych na osoby prawne w celu podniesienia i wzmocnienia wyników sprzedaży. (zobacz i wymaz potem nawias, czy dobrze rozumiem te info, które napisałam w zdaniu przed nawiasem: – Nie był to łatwy rok dla producentów ciągników rolniczych.

 

Większość marek odnotowała spadki sprzedaży. Realna sprzedaż jest jeszcze niższa niż to, co widzimy w statystykach. Musimy wziąć pod uwagę, że we wrześniu liczbę rejestracji windowała zmiana normy emisji spalin, w grudniu zaś aż 51% zarejestrowanych maszyn dokonano na osoby prawne – to typowy zabieg „upiększania” wyników sprzedaży na koniec roku) Niska sprzedaż nowych ciągników spowodowała, że większym zainteresowaniem cieszył się rynek maszyn używanych, takich w roku 2016 zarejestrowano 15500 szt. Zdaniem specjalistów w roku 2017 nie powinniśmy spodziewać się zmian na lepsze. Rynek osiąga najniższe pułapy, sytuację odmienić mogą tylko nowe dopłaty na zakup traktorów rolniczych.

 

Mimo że, ciągniki rolnicze, kombajny i ich sprzedaż nie przyniosła w poprzednim roku wielkich zysków, to warto sprawdzić, które wybory konsumenckie były najczęstsze. Która marka maszyn okazała się być tą najchętniej wybieraną? Kolejny raz były to ciągniki firmy New Holland, ich rejestracja wyniosła aż 1300. Jeżeli chodzi o liczbę rejestracji, na podium stanął także John Deere, którego wynik był o 1 szt. wyższy od czeskich ciągników marki Zetor. Czwarte miejsce zajął nasz poczciwy Ursus. Ale nawet tych przodujących i zaufanych producentów dotknęły duże spadki. John Deere odnotował aż o 41 proc. niższy wynik niż w roku 2015, Zetor – o 33 proc.

A modele? Jakie ciągniki rolnicze z szerokiej oferty rynkowej były tymi najbardziej pożądanymi? Liderem roku 2016 został Ursus C380. Kolejne miejsce zajął Zetor Major 80, który sprzedał się w 260 egzemplarzach. Dużą popularnością cieszyły się również takie ciągniki rolnicze, jak np. Ursus 10054 (120 sztuk), Ursus C392 (90) – warto nadmienić, że w przypadku tego modelu 95% rejestracji dokonano na osoby prawne. Klienci chętnie sięgali także po traktor rolniczy Zetor 90 Proxima – 200 sprzedanych egzemplarzy.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

czarko13

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »