Firma » Biznes

Co może Inspektor ZAiKS podczas kontroli?

Co może Inspektor ZAiKS podczas kontroli?
Zobacz więcej zdjęć »
Na samą myśl o kontroli ZAiKS-u to przechodzą Cię dreszcze? Nie wiesz jakie przysługują Ci prawa podczas niej? Pomożemy Ci się do niej przygotować!

 Poniższy artykuł pozwoli Ci się przygotować do kontroli OZZ, a jeżeli ona już za Tobą to sprawdź czy nie popełniłeś w jej trakcie żadnego błędu i bądź lepiej przygotowany do następnej!

Co inspektor powinien zrobić na samym początku? Otóż - wylegitymować się. Jeżeli nie uczyni tego sam, warto poprosić go o okazanie legitymacji uprawniającej do kontroli. Brak legitymacji = brak kontroli.


Kolejnym krokiem jest pokazanie dokumentów kontrolnych. Inspektor może nas poprosić o TYLKO O licencję na korzystanie z utworów od ZAiKS lub licencję/certyfikat informujący, że w lokalu odtwarzana jest muzyka niezależna (patrz: Muzyka bez ZAiKS? Pamiętaj o certyfikacie). Kontroler nie może prosić o okazywać prowadzonych przez Was ksiąg rachunkowych, faktur VAT, czy potwierdzeń przelewów. Takie żądania są nielegalne i trzeba je zgłaszać odpowiednim dyrekcjom regionalnym ZAiKS- u!

Inspektor nie może np. żądać dostępu do zaplecza - jedynymi miejscami, w których inspektor może się poruszać to te ogólnie dostępne. Pamiętaj, żeby pod koniec kotroli sprawdzić, czy wszystkie informacje zawarte w protokole  są zgodne z prawdą. Po podpisaniu protokołu nie będziesz miał możliwości odwołania się.

OZZ-y mogą domagać się od nas informacji o: tytułach utworów, autorach, autorach opracowań, datach nadania, czasie trwania emisji oraz wykonawcach wskazanego utworu. Jeżeli utwory nadawane były z nośnika, który pozwala na identyfikację utworów dane te nie będą potrzebne.

Najtrudniejszym elementem dla OZZ będzie wykazanie konieczności uzyskania określonych informacji czy dokumentów. Organizacja, która przeprowadza kontrole, powinna wykazać, że informacje, których żąda, są niezbędne do określenia wysokości dochodzonego wynagrodzenia lub opłat. Jednak OZZ nie muszą przy tym wykazywać, że doszło do naruszenia prawa autorskiego.

Według prawa każda Organizacja Zbiorowego Zarządzania ma prawo do tzw. roszczenia informacyjnego (art. 105 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Oznacza to, że musi dysponować zezwoleniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zbiorowe zarządzanie określoną kategorią utworów na danym polu eksploatacji. Roszczenie to może być kierowane do każdego, u kogo znajdują się niezbędne informacje lub dokumenty. OZZ może żądać otrzymania dokumentów w celu weryfikacji prawdziwości lub ich kompletności.

Warto być świadomym swoich praw i obowiązków - szczególnie jeśli brak wiedzy o nich może mieć różne konsekwencje – kary za odtwarzanie muzyki bez opłacania tantiem są ogromne. Zadaj sobie pytanie czy jednak to wszystko ma sens... Jakie inne rozwiązanie mamy do wyboru? Skorzystać z muzyki royalty free oferowanej przez APR Media.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

APR Media
http://aprmedia.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »