Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Co studiować? 3 internetowe narzędzia dla maturzystów

"Twój potencjał", "Wybierz studia", "Studia? Sprawdź, jaki kierunek do Ciebie pasuje" - to niektóre z narzędzi, z jakich mogą korzystać maturzyści aby sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe i trafnie wybrać kierunek studiów.
o roku kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi, musi wybrać jeden, spośród blisko sześć tysięcy kierunków studiów, oferowanych przez ponad czterysta uczelni w całej Polsce. Jak wybrać świadomie i w zgodzie z naszymi zainteresowaniami, pasjami czy talentami?

Z pomocą przychodzą internetowe narzędzia, dzięki którym możemy zbadać swoje predyspozycje zawodowe i dopasować kierunek studiów do swojego profilu. Przedstawiamy trzy z nich.

„Twój potencjał" - internetowe narzędzie do badania predyspozycji zawodowych
„Twój potencjał" to rozbudowany, interaktywny test - całość składa się z 11 etapów, w ramach których odpowiadamy na pytania o nasze dotychczasowe sukcesy, przygotowujemy drzewo osiągnięć", określamy mocne strony i zastanawiamy się nad otoczeniem w jakim chcielibyśmy pracować. Po zakończeniu odpowiedzi otrzymujemy listę zawód zgodnych z naszym predyspozycjami zawodowymi. W połączonym z serwisem obszernym „Katalogu zawodów", możemy sprawdzić, jakie studia wybrać, aby zdobyć dany zawód.
Z narzędzia skorzystało już setki uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Opracowany przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych serwis, był ważnym elementem programu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera", w ramach którego młodzi ludzie uczyli się jak świadomie planować swoją edukację i karierę.
Zaletą „Twojego potencjału" są pytania, które zachęcają do refleksji nad swoimi potrzebami i możliwościami w kontekście edukacji i pracy. Odpowiadając na nie szczerze, lepiej poznajemy siebie, a ta wiedza jest jednym z najważniejszych czynników przy podejmowaniu decyzji o wyborze studiów.

„Studia? Sprawdź, jaki kierunek do Ciebie pasuje" - ankieta rekrutacyjna online
Warto również skorzystać z ankiet rekrutacyjnych, przygotowanych przez uczelnie, jak ta Studia? Sprawdź, jaki kierunek do Ciebie pasuje! , zaprojektowana przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ( http://kandydaci.wsiz.rzeszow.pl/ ). Dedykowana maturzystom ankieta, ma za zadanie pomóc w wyborze konkretnego kierunku studiów. Służy temu 12 krótkich pytań dotyczących zainteresowań, ulubionych przedmiotów szkolnych oraz charakteru i miejsca wymarzonej pracy. Wolisz planować, koordynować działania zespołu a może pomagać innym? Chcesz prowadzić własną firmę, czy wolisz pracować w urzędzie lub międzynarodowej korporacji? Między innymi nad takimi zagadnieniami zastanowisz się rozwiązując ankietę. Całość zajmuje nie więcej niż kilka minut, a na zakończenie system podpowie Ci jaki kierunek studiów jest najbardziej dopasowany do Twoich predyspozycji. Dodatkowo, szczegółowe wyniki badania otrzymasz mailem.


„Wybierz studia"- interaktywna baza uczelni
Wybierając kierunek studiów warto korzystać ze sprawdzonych informacji - właśnie takie informacje znajdziemy w portalu „Wybierz studia" przygotowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Do dyspozycji mamy szczegółowe opisy 417 uczelni i zestawienie wszystkich dostępnych w Polsce kierunków studiów - wszystkie pochodzące z oficjalnej bazy o szkolnictwie wyższym POL-on. Dostępne są tutaj również informacje o ocenach kierunków studiów przygotowanych przez Polską Komisję Akredytacyjną.
Jak korzystać z portalu? Zawarte w nim informacje możemy sprawdzać informację o uczelnia używając kilku kategorii, np. „lokalizacja", „studia dzienne i zaoczne" czy „rodzaj uczelni" (publiczna, niepubliczna, kościelna). Kategorii „nazwa uczelni" pozwala sprawdzić ofertę poszczególnych uczelni, m.in.: wydziały i kierunki studiów, dane na temat wyników ostatnich rekrutacji, liczby wykładowców i studentów czy wyjazdów w ramach programu Erasmus. Szczególnie przydatne dla maturzystów może być wyszukiwanie przez kategorię przedmiotów zdawanych na maturze - po wskazaniu przedmiotów otrzymujemy listę kierunków studiów na które możemy aplikować.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

EasyMatura.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »