Firma » Finanse

Co to jest Giełda ?

Co to jest Giełda ?
Zobacz więcej zdjęć »
Giełda- to pojęcia stosunkowo szerokie. Zazwyczaj definiujemy ją jako sesje handlowe, które zorganizowane są w sciśle określonym miejscu o podanej porze. Przedmiotem obrotu są ustalone aktywa, których cena ogłoszana jest w notowaniach każdego dnia.

Prócz tego, iż giełda jest miejszem obrotu to również z góry zdefiniowane cele bezpośrednio doyczące- organizacji władz, celu funkcjonowania giełdy, praw i obowiązków członków, metod rozstrzygania wszelkich sporów jak i reklamacji, a w reszcie warunków i metod zawierania wszelkich transkacji. Transakcje winny być zawierane zgodnie z regulaminem który obowiązuje. Właściwie działające giełde określają takie czynniki jak równy dostęp do informacji, regularne sesje, troskliwość o klarowność rynku, bezpieczne rozliczenia do danych transkacji oraz ryzyko braku płynności zminimalizowane do zera.

Należy wspomnieć iż tylko członkowie giełdy uprawnieni są do dokonywania transkacji. Akcjonariusz nie jest osobą fizyczną lecz inwestorem insytucjonalnym z określonymi prawami. Początki giełdysięgają XVIII wieku, gdzie kupcy i handlarze nawet z odległych okolic na murze wywieszali ogłoszenia dotyczące towarów, jakie mają do zaoferowania. Uliczka biegnąca wzdłuż muru nazywała się tak samo jak aktualnie- Wall Street. 17 maja 1792 dwudziestu czterech pośredników, którzy parali sie handlem na Wall Street podpisało akt, na mocy którego została powołana najstarsza, najsłynniejsza,a co ciekawsze funkcjonująca po dziś dzień giełda. Utworzone wtedy zasady dotyczące obrotu wprawdzie zostały zmodyfikowane, ale nadal funkcjonują. ( Więcej informacji tutaj ) Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

creativepublication

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »