Dom » Budownictwo

Co zjada nasze drewno?

Co zjada nasze drewno?
Zobacz więcej zdjęć »
Jeśli usłyszymy ciche chrobotanie oraz zauważymy niewielkie otwory o regularnych kształtach w drewnie, to najprawdopodobniej w naszych meblach, podbitkach, czy deskach mamy lokatorów. Co zagraża naszemu drewnu i jak się przed tym chronić, radzi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Wiele osób uważa, że zniszczenia drewnianych elementów (konstrukcji budynków, konstrukcji dachów) powodowane są przez korniki.  To obiegowa, fałszywa opinia, która psuje reputację tym owadom. Korników nie znajdziemy ani w meblach, ani w futrynach drzwi. Najczęściej zasiedlają wywrócone i złamana drzewa. Co zatem zjada nasze meble?

 

Najgroźniejsze z nich to owady rozwijające się w suchym drewnie (ok. 8-20% wilgotności), a więc takim, które występują wewnątrz budynków. Zasiedlają zarówno lite drewno jak i sklejkę. Zalicza się do nich m.in. spuszczel pospolity, czy kołatek domowy. Oba te gatunki są bardzo odporne i potrafią przez wiele pokoleń siać spustoszenie w naszych domach.

 

To, że w drewnie zamieszkali niechciani lokatorzy poznamy po otworach wylotowych, mączce drzewnej czy w końcu po charakterystycznym chrobotaniu i kołataniu. Jeśli zagnieżdżą się w elementach konstrukcyjnych jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ korytarze, które drążą w drewnie osłabiają konstrukcję domu.  Wymiana uszkodzonego elementu drewna na nowy nie pomoże. Wymieniając uszkodzony element w konstrukcji dachowej na nowy możemy sprowadzić na siebie plagę szkodników. Świeże drewno emitujące olejki eteryczne wabi szkodniki ze znacznych odległości, a jedna samica spuszczela potrafi znieśd około 500 jaj z których wylęga się 500 żarłocznych larw.

 

Aby skutecznie wytępić insekty żerujące w drewnie należy użyć produktu, który głęboko dotrze do jego środka. Dobrze by było, gdyby nie tylko zwalczał on owady, ale także zabezpieczał drewno przed ich kolejną inwazją. Dzięki temu unikniemy podobnych problemów w przyszłości. Z takim problemami idealnie radzi sobie Hylotox Q, preparat rozpuszczalnikowy, który bardzo głęboko penetruje drewno, docierając do żerujących w nim owadów, skutecznie jej zwalczając.

Preparat ten trwale zabezpiecza drewno przed ponowną inwazją insektów, nie zmieniając przy tym koloru drewna. Środek zwalcza oraz zabezpiecza drewniane elementy przed najczęściej spotykanymi szkodnikami m.in.: kołatkiem, spuszczelem borodziejem, trzpiennikiem, miazgowcem. W celu zniszczenia larw w drewnie niezabezpieczonym (takich na których nie ma warstwy lakierobejcy, czy farby) preparat owadobójczy nanosimy pędzlem. Jeśli natomiast nasze drewno pokryte jest lakierem lub inną nieprzepuszczalną powłoką środek owadobójczy nanosimy za pomocą strzykawki, bezpośrednio wstrzykując go w otwory żerowania larw. Pamiętajmy, że po zakończeniu procesu impregnacji pomieszczenie należy wywietrzyć. 

 

  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

FortePR s.c.

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »