Dom » Budownictwo

Co zrobić, gdy pęknie szyba w oknie?

Co zrobić, gdy pęknie szyba w oknie?
Zobacz więcej zdjęć »
W obecnych czasach pęknięcia szyb zdarzają się bardzo rzadko. Co jednak zrobić, gdy ta nieprzyjemna sytuacja przydarzy się właśnie nam? Dlaczego tak się dzieje? Kto może pomóc? Odpowiadamy na nurtujące pytania.

Pęknięta szyba – konieczna wymiana?

W starych typach okien pęknięcia szyb pojawiały się dosyć często. Ich wymiana nie była skomplikowana. Wystarczyło udać się do szklarza i zamontować nową szybę. Obecnie zjawisko to występuje znacznie rzadziej. Wymiana szyb jest jednak zdecydowanie bardziej skomplikowana i kosztowna. Wymaga pomocy specjalistów.

Lekko zarysowaną szybę możemy naprawić nawet domowym sposobem. Wystarczy do tej czynności użyć pasty do zębów. Niestety, w przypadku pęknięcia, jedynym wyjściem jest wymiana szyby, a właściwie całego pakietu szyb na nowy. Na szczęście nie ma konieczności kompleksowej wymiany całego okna. Pozwala to częściowo obniżyć koszty nieplanowej inwestycji.

 

Dlaczego musimy wymienić cały pakiet szybowy?

W produkowanych obecnie oknach stosuje się pakiety szyb zespolonych. Składają się one z dwóch lub większej ilości szyb. Pomiędzy nimi umieszczone są ramki dystansowe, w których znajduje się absorbent wilgoci. Układ ten tworzy izolującą przestrzeń wypełnioną gazem szlachetnym. Poszczególne elementy połączone są ze sobą przy pomocy mas uszczelniająco-klejących.

Taka budowa okna gwarantuje optymalną izolację termiczną. Zapewnia także wyższe bezpieczeństwo oraz ochronę przed promieniami słonecznymi. Rozwiązanie to ma jednak swoje defekty. W przypadku pęknięcia jednej z szyb musimy wymienić cały pakiet szybowy, ze względu na fakt, że jest on integralny.

 

Przyczyny pękania szyb – kiedy winny producent?

Jeśli szyba w oknie pękła bez naszej ingerencji, możemy starać się o reklamację u producenta. Niestety udowodnienie braku naszej winy może być nierzadko dosyć trudne. Przyczyny wadliwych okien są najczęściej niewidoczne dla przeciętnego Kowalskiego.

Jednym ze źródeł kłopotów mogą być cząsteczki siarczku niklu w tafli szkła. Zdarza się, że dostają się one do masy szklanej jeszcze na etapie produkcji. Pod wpływem temperatury cząsteczki te zmieniają swoją objętość. Problem pojawia się przy mocnym nagrzaniu, a następnie nagłym schłodzeniu. Cząsteczki siarczku niklu dużo wolniej wracają do swojej podstawowej formy niż szkło. W efekcie może dojść do dodatkowych naprężeń i pęknięcia szyby. Czy da się udowodnić taką przyczynę problemu? Przyda nam się do tego odrobina szczęścia. Wzdłuż linii pęknięcia widoczne będą wówczas maleńkie, czarne punkty. Jest to w rzeczy samej nasz sprawca: siarczek niklu. Bogatsi o tę wiedzę nie powinniśmy mieć problemu z pozytywnym rozpatrzeniem reklamacji.

Inną przyczyną pęknięcia mogą być nadmiernie uszkodzone krawędzie szyby. Problem może wynikać z procesu wytwarzania lub nieprawidłowego transportu oraz przechowywania. Nie jest on niestety widoczny gołym okiem. Krawędzie szyby są zasłonięte przez listwy przyszybowe. Najlepszym działaniem jest wezwanie serwisu. Następnie wspólne rozebranie okna na części i sprawdzenie krawędzi szyby. Ich uszkodzenie jest ewidentnym dowodem na winę leżącą po stronie producenta.

 

Szyba pęka z naszej winy – co wtedy?

Niestety może się zdarzyć, że przyczyną pęknięcia szyby jest bezwzględnie nasze działanie. Aby doszło do nieszczęścia, wystarczy nieostrożne uderzenie w okno lub mocny przeciąg. Niektóre pęknięcia pojawiają się jednak bez widocznej na pierwszy rzut oka przyczyny. Wpływają na to działania długofalowe. Jednym z nich jest stosowanie zbyt silnych środków czystości. Innym z kolei nieodpowiednie użytkowanie okna. Po pewnym czasie działania te mogą doprowadzić do zaburzenia struktury szkła. W efekcie czego szyba pęka. W takich sytuacjach koszt wymiany szyby musimy pokryć w całości sami.

Bywa również, że uszkodzenia nie są bezpośrednio naszą winą, ale także nie podlegają gwarancji. Do pęknięcia szyby może dojść w wyniku działań termicznych lub niestabilnej konstrukcji budynku. Z przykrością stwierdzamy, że nie istnieje żaden skuteczny sposób, aby samemu naprawić pękniętą szybę. Jedynym właściwym działaniem jest wezwanie fachowców.

 

Nowa szyba, nowe perspektywy

Z każdej sytuacji możemy wybrnąć, znajdując korzystne rozwiązania. W przypadku uszkodzenia szyby i konieczności jej wymiany warto pozytywnie wykorzystać sytuację. Starą szybę możemy wymienić na pakiet szybowy o bardziej zaawansowanych parametrach. Współczesny świat rozwija się z prędkością błyskawicy. Z roku na rok powstają okna o coraz to lepszych właściwościach. Producenci prześcigają się w konkurencji o najlepsze specyfikacje. Uszkodzenie szyby może być odpowiednią sytuacją, aby skorzystać z mnogości rozwiązań, jakie oferuje nam współczesny rynek. Stosownym zamysłem jest skupienie się na parametrach cieplnych nowej szyby. Wówczas koszty wymiany zwrócą się z czasem. Zaoszczędzimy bowiem na opłatach za ogrzewanie.

 

Jakie działania podjąć, gdy pęknie szyba?

Kiedy zauważymy pęknięcie na szybie, bezzwłocznie skontaktujmy się ze sprzedawcą okien. Zgłoszenie szkody u źródła to podstawa. Kolejną czynnością powinna być wizyta fachowca. Dokona on profesjonalnych oględzin i pomiarów szyby. W tym przypadku każdy milimetr ma znaczenie. Dlatego najlepiej, aby wymiary pobrał specjalista.

Powinien także w trakcie wizyty ustalić przyczynę pęknięcia. Warto wówczas sprawdzić, czy uszkodzenie obejmuje gwarancja. Znając wymiary oraz model okna, zamawiamy u producenta odpowiedni pakiet szybowy. Kiedy zamówienie będzie gotowe, wyszkolony do tego fachowiec dostarczy oraz zamontuje produkt. Dobrze być obecnym podczas tych prac i dokonać oględzin, czy szyby nie są przypadkiem uszkodzone. Sama wymiana nie powinna trwać dłużej niż pół godziny.

RADA EKSPERTA: Nie wymieniajmy szyb samodzielnie. Ważne, żeby zrobił to doświadczony specjalista. Wystarczy drobny błąd w trakcie montażu, aby okno było ponownie narażone na uszkodzenia.

*** 

Firma NITUS specjalizuje się w produkcji bram segmentowych garażowych i przemysłowych. Jest także producentem stolarki aluminiowej, PVC i przeciwpożarowej, rolet zewnętrznych, moskitier oraz komórek lokatorskich. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w miejscowości Jurków (powiat brzeski, woj. małopolskie).


www.nitus.pl     
www.facebook.com/PiotrNowak.NITUS/
 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NITUS
http://www.nitus.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 9 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »