Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Comenius – edukacja europejska od przedszkola

Comenius – edukacja europejska od przedszkola
Zobacz więcej zdjęć »
O współpracy w ramach europejskiego programu oraz jego korzyściach dla przedszkolaków i nauczycieli opowiada Agata Żurowska-Tuchowska, pedagog, właścicielka trzech niepublicznych Przedszkoli Dwujęzycznych „Tęczowy Ogród”, które w roku szkolnym 2010/2011 realizują projekt Comenius.

Comenius to jeden z czterech programów sektorowych Lifelong Learning Programme, programu Unii Europejskiej, który zakłada naukę przez całe życie.

Celem programu jest pogłębianie wiedzy dzieci oraz nauczycieli na temat różnorodności kultur i języków europejskich oraz rozumienia jej wartości. Sieć dwujęzycznych warszawskich przedszkoli „Tęczowy Ogród" uczestniczy w programie, jako jeden z niewielu ośrodków w województwie. Projekt Kiedy ekspresja i kreatywność spotyka się z fantazją małych dzieci prowadzony jest we współpracy z partnerskimi placówkami z Grecji, Estonii, Portugalii, Włoch, Bułgarii, Turcji, Anglii oraz Irlandii Północnej.

Projekt Comenius realizowany w placówkach „Tęczowy Ogród" zakłada wspieranie dziecięcej kreatywności, naukę w formie zabawy oraz współdziałania z innymi dziećmi. W ramach projektu przedszkolaki uczone są poszanowania zasad oraz akceptacji różnorodności innych osób. Poznają dziedzictwo kultury innych narodów europejskich, szukają podobieństw między nimi, uczą się akceptować ich współistnienie i wyobrażać sobie ich wspólną przyszłość. Ucząc się prostych słów i piosenek w różnych językach europejskich dzieci oswajają się z różnorodnością języków i tradycji w Europie.

Udział w prestiżowym europejskim projekcie to ciekawe doświadczenie nie tylko dla dzieci, ale również dla nauczycieli. Podczas dwuletniej współpracy pedagodzy poznają system nauczania w każdym z krajów uczestniczących w projekcie Comenius i wymieniają się doświadczeniami dotyczącymi edukacji. Spotkania, w których uczestniczą w trakcie programu, sprzyjają nowym, twórczym pomysłom na sposób realizacji celów edukacyjnych poprzez zabawę, zajęcia i prace plastyczne. Pedagodzy chętnie dzielą się doświadczeniami zdobytymi w trakcie trwania projektu. Prezentacja „Tęczowego Ogrodu" na temat współpracy w ramach europejskiego projektu była ważnym punktem zorganizowanej programu Zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji konferencji promującej programy europejskie Comeniusa dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, która odbyła się w Warszawie w październiku ubiegłego roku.

W pierwszej połowie roku szkolnego 2010/2011 przedszkola „Tęczowy Ogród" zrealizowały w ramach projektu Comenius obchody Europejskiego Dnia Języka, obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, podczas którego dzieci wykonały plakaty ilustrujące ich prawa oraz Koncert Piosenki Zimowej, na którym śpiewały świąteczne piosenki. Przedszkolaki stworzyły także prace plastyczne „Mój dom i moja rodzina", wymieniły się opowiadaniami z dziećmi z partnerskich szkół europejskich, wykonały kartki świąteczne i przekazały sobie informacje na temat zwyczajów świątecznych w różnych krajach.

W styczniu br. powstał kalendarz z pracami dzieci z wszystkich krajów uczestniczących w projekcie. Maluchy przygotowały również książeczki kucharskie ze swoimi ulubionymi potrawami oraz prace plastyczne „Zima i gry".

W kolejnych miesiącach dzieci wykonają w ramach Światowego Dnia Teatru maski teatralne, które wykorzystają podczas przedstawienia. Przedszkolaki będą również świętować Dzień Europy, podczas którego stworzą albumy „Ja w Europie" oraz napiszą i zilustrują bajkę „Podróżujemy po Europie". W czerwcu nastąpi uroczyste zakończenie projektu.

Szczegółowe informacje o działaniach realizowanych w przedszkolach „Tęczowy Ogród" w ramach programu Comenius: http://www.teczowyogrod.com.pl/przedszkole/oferta,come-nius,18.htmlRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »