Firma » Biznes

Coraz większa odpowiedzialność członków zarządu

Członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki powstałe nawet po złożeniu wniosku o upadłość. Odpowiedzialność członków zarządu jest coraz większa.

Już 70% polskich menadżerów ma świadomość ryzyka wpisanego w ten zawód

 

·  - Z końcem stycznia Sąd Najwyższy orzekł, że członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, powstałe nawet po złożeniu wniosku o upadłość[1].

·   - Przepisy rozporządzenia MAR podniosły wysokość potencjalnych kar nakładanych na osoby zarządzające w spółkach publicznych.

·- - Nowa ustawa o biegłych rewidentach wprowadziła kary finansowe dla członków zarządu za błędy w polityce wyboru biegłego rewidenta.

 

– Obserwujemy, że ostatnie uchwały Sądu Najwyższego i takie akty prawne jak rozporządzenie MAR, czy ustawa o biegłych rewidentach idą, co do zasady, w jednym kierunku – rozszerzania odpowiedzialności członków władz spółek. W tym kontekście coraz bardziej zasadne staje się posiadanie ubezpieczenia D&O – wyjaśnia Agata Grygorowicz, Head of Financial Lines and Casualty w polskim oddziale Colonnade Insurance S.A.

Rozwój rynku D&O

W USA ubezpieczenie D&O, gwarantujące ochronę osobom zarządzającym spółkami to standard, podczas gdy w Polsce to dla wielu zarządzających wciąż nieznane pojęcie. Jednak świadomość ryzyka wśród polskich kierowników wzrasta - już 70%[2] z nich zdaje sobie sprawę, że niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody dla przedsiębiorstwa przez osoby na kierowniczych stanowiskach poprzez błędną decyzję rzeczywiście istnieje.

– Na przestrzeni ostatnich lat rodzimy rynek polis D&O silnie się rozwija – głównie ze względu na wzrost świadomości ryzyk związanych z pełnieniem funkcji kierowniczych. Znaczenie ma także fakt, że polisa D&O przestała kojarzyć się z czymś, co jest drogie i przez to dostępne tylko dla dużych koncernów. Obecnie minimalna składka za 1 mln zł limitu to około 1300 złDynamika wzrostu zainteresowania tym ubezpieczeniem wśród małych i średnich firm jest dwucyfrowa – mówi Agata Grygorowicz.

W ciągu kilku ostatnich lat ewoluował także zakres ubezpieczenia D&O. Oprócz podstawowej obrony przed roszczeniem i kwoty ewentualnego odszkodowania można liczyć na pokrycie szeregu kosztów dodatkowych takich jak wydatki związane z PR, wsparciem psychologicznym.

Koszty samochodu służbowego

Ubezpieczenie D&O pokrywa nawet koszty powstałe w związku z zajęciem mienia, np. koszty kredytu, czy najmu mieszkania albo rachunki za prąd i gaz. To potwierdza, że polisa tego typu ułatwia także codzienne życie osobom ubezpieczonym w sytuacji, gdy pojawią się wobec nich roszczenia.

– W ramach polisy D&O oferujemy możliwość pokrycia kosztów wynajmu auta, które zastąpi samochód służbowy utracony w wyniku roszczeń np. spółki. Koszty auta tej samej klasy pokrywamy nawet przez 6 miesięcy. Wierzymy, że takie rozwiązanie będzie kolejną wymierną pomocą oferowaną w ramach ubezpieczenia D&O – szczególnie w kontekście obecnego w Polsce trendu oferowania menedżerom wyższego szczebla samochodu w formie benefitu pracowniczego – komentuje Agata Grygorowicz.

Członkowie zarządu często są nieświadomi, że podniesienie wobec nich roszczenia na przykład przez spółkę, najczęściej wiąże się z utratą pracy i wszystkich przywilejów - w tym z możliwości korzystania z samochodu służbowego. W takich sytuacjach najlepiej widać, że ubezpieczenie D&O pokrywa nie tylko koszty obrony przed roszczeniami i kwoty wynikające z ugód, czy zasądzonych odszkodowań, ale ma także za zadanie eliminować praktyczne utrudnienia w codziennym życiu pozwanego.

 

 

O Colonnade Insurance S.A.

Colonnade Insurance S.A. oferuje szereg specjalistycznych produktów non-life, w tym ubezpieczenia majątkowe dla firm oraz NNW dla klientów indywidualnych. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej firma prowadzi działalność za pośrednictwem oddziałów w Polsce, Czechach, Rumunii, Bułgarii, na Słowacji, Węgrzech oraz spółki zależnej na Ukrainie. Colonnade Insurance S.A. należy do kanadyjskiej grupy Fairfax Financial Holdings Ltd.[1]http://www.sn.pl/sprawy/SitePages/Zagadnienia_prawne.aspx?ItemSID=1162-16544171-be1b-4089-b74b-413997467af2&ListName=Zagadnienia_prawne

[2] Badanie ubezpieczeń D&O, INDICATOR, 2018Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AZ_2018

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »