Technologie » Komputery

Cyberbezpieczeństwo - jedna na trzy osoby obawia się cyberataku na pracodawcę

Badanie G DATA pokazuje, że obawy przed cyberatakiem wzrastają wraz z liczbą pracowników.

Badanie G DATA pokazuje, że obawy przed cyberatakiem wzrastają wraz z liczbą pracowników.

Firmy były, są i pozostają atrakcyjnym celem dla hakerów. Nie dziwi zatem fakt, że co trzeci pracownik uważa, że ryzyko cyberataku na jego pracodawcę jest wysokie. Pokazuje to aktualne badanie "Cyberbezpieczeństwo w liczbach" przeprowadzone przez G DATA.

Oceny małych i dużych firm znacznie się różnią.

 

Aktualne badanie przeprowadzone przez G DATA we współpracy z firmą Statista pokazuje, jak realne jest zagrożenie cyberatakami na firmy.

Co trzeci respondent ocenia ryzyko, że jego pracodawca może stać się celem cyberataku, jako wysokie. Natomiast tylko 28% ocenia to zagrożenie jako niskie. Praktycznie nie ma dnia bez doniesienia o udanym cyberataku na firmę. Ocena ryzyka różni się jednak znacznie w zależności od wielkości firmy. Przykładowo, tylko 20 procent respondentów z firm zatrudniających mniej niż 50 pracowników ocenia ryzyko cyberataku na swojego pracodawcę jako wysokie. W przypadku firm zatrudniających ponad 1000 pracowników, ponad 44 procent ocenia ryzyko cyberataku na swojego pracodawcę jako równie duże.

 

W małych firmach nadal panuje błędne przekonanie, że nie są one atrakcyjnym celem dla hakerów. W trakcie tego procesu atakujący ustalają, czy atak jest opłacalny i czy przynosi zyski. Dlatego bezpieczeństwo informatyczne nie jest kwestią wielkości firmy. Małe i średnie przedsiębiorstwa również muszą inwestować w bezpieczeństwo informatyczne i chronić się przed atakami. Od teraz, nie od jutra.

Robert Dziemianko

PR Manager w G DATA

 

Pracownicy mogą zapobiegać cyberatakom

Z badania wynika również, że ocena ryzyka silnie zależy od wiedzy respondentów na temat bezpieczeństwa informatycznego i różni się znacząco. Odsetek respondentów o bardzo wysokich kompetencjach w zakresie bezpieczeństwa informatycznego, którzy dostrzegają wysokie ryzyko ataku na swojego pracodawcę, wynosi 57%. Z kolei tylko 15,2% respondentów o niewielkiej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa informatycznego ocenia to ryzyko jako wysokie. Można założyć, że osoby posiadające wszechstronne umiejętności w zakresie bezpieczeństwa informatycznego są w stanie lepiej ocenić zagrożenia, ponieważ potrafią lepiej zrozumieć wzajemne powiązania bezpieczeństwa informatycznego w firmie. W ten sposób można też dostrzec potencjalne słabe punkty.

Firmy powinny podnosić umiejętności swoich pracowników w zakresie bezpieczeństwa informatycznego. Dzięki temu pracownicy mogą zidentyfikować te potencjalne zagrożenia cybernetyczne na wczesnym etapie i zapobiec udanemu atakowi.

Opracowanie "Bezpieczeństwo cybernetyczne w liczbach" do pobrania

 

Badanie "Cyberbezpieczeństwo w liczbach" charakteryzuje się dużą gęstością informacji i szczegółowością metodologiczną: w ramach reprezentatywnego badania online na temat cyberbezpieczeństwa w kontekście zawodowym i prywatnym przeprowadzono ankietę wśród ponad 5000 pracowników. Eksperci z firmy Statista przeprowadzili badanie i dzięki wielkości próby, która znacznie przewyższa branżowe standardy, mogą przedstawić w broszurze "Cyberbezpieczeństwo w liczbach" rzetelne i wiarygodne wyniki badań rynkowych.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Grupa FLPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 11 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »