Technologie » Telekomunikacja

Cyfrowe centra danych

5 kroków do podniesienia efektywności i obniżenia kosztów

Szacuje się, że światowe wydatki IT na systemy centrów danych w 2019 roku mają wynieść 204 miliardy dolarów[1]. Centra danych stanowią fundament cyfrowego ekosystemu w skład którego wchodzi funkcjonowanie Internetu, stron www, smartfonów czy płatności zbliżeniowych. Wartość polskiego rynku wyceniana jest na 1,5 mld złotych i rośnie z roku na rok w dwucyfrowym tempie[2].

Zarządzanie centrami danych, w których na miejscu jest niewielu pracowników lub wcale ich nie ma, jest wyzwaniem dla wielu firm. Konieczność stałego nadzorowania pracy maszyn, szybkiego reagowania w przypadku awarii jest wtedy znacznie trudniejsze. Co zrobić, aby zabezpieczyć i jednocześnie usprawnić pracę centrum danych?

Dwie kluczowe strefy

Cyfrowe centra danych można podzielić na dwie strefy: białą i szarą. Pierwsza odpowiada za prawidłowe działanie oraz żywotność sprzętu IT. Druga to zarządzanie obiektami o znaczeniu krytycznym, czyli infrastrukturą pomocniczą, która pozwala na utrzymanie działania systemów i sprzętów. To m.in. agregaty chłodnicze, rozdzielnice, transformatory i zasilacze UPS. Właśnie w szarej strefie jest największy potencjał do usprawnień.

–  Codziennie wytwarzamy miliony danych, które muszą zostać przetworzone. Chociaż wielu wydaje się, że dzieje się to tylko w chmurze, to jednak kluczową rolę ma jej realne, fizyczne odzwierciedlenie, czyli centrum danych. Bez usprawniania działania serwerowni nie będzie możliwe zwiększanie przetwarzanej liczby danych. Kluczem do optymalizacji jest odpowiednie planowanie centrów danych i wykorzystywanie najnowszych rozwiązań – mówi Adam Ważyński, Sales Manager w Schneider Electric.

5 kroków do usprawnienia

Modernizacja centrów danych umożliwia optymalizację w dwóch wymiarach – z jednej strony oznacza zmniejszenie kosztów, związanych z konserwacją urządzeń, a z drugiej umożliwia zwiększenie efektywności energetycznej – m.in. wykorzystując narzędzia takie, jak DCIM i AI. Jak poprawnie przeprowadzić modernizację serwerowni? Oto 5 kroków do skutecznego usprawnienia:

  1. Oceń obecny stan infrastruktury oraz możliwości jej oprzyrządowania – na przykład czy dzięki wprowadzeniu czujników lub karty zarządzania siecią możliwe będzie zdalne monitorowanie pracy centrum danych.
  2. Podłącz całą krytyczną infrastrukturę fizyczną, a także szafy IT do rozwiązania monitorującego, zarówno DCIM, CMMS, ERP, jak i EAM wyższego poziomu[3].
  3. Zbierz wszystkie dane wygenerowane przez maszyny i porównaj je z danymi, którymi może podzielić się pracownik (wrażenia, obserwacje, wnioski, czy nawet to, jak porusza się po centrum danych).
  4. Przeanalizuj dane, dzięki którym możliwe będzie znalezienie anomalii – wnioski pozwolą na wskazanie nietypowych warunków, nieoczekiwanych kosztów i możliwości poprawy. Udział pracowników na tym etapie jest niezwykle ważny, ponieważ to oni interpretują wyniki, wyciągają wnioski i tworzą rekomendacje.
  5. Podejmuj decyzje - dzięki dostarczonym przez platformę analityczną danym możliwe jest podejmowanie decyzji o modernizacji lub wymianie elementów szarej strefy infrastruktury krytycznej. To także etap decyzji o zakupach np. większej mocy obliczeniowej. 

 

O Schneider Electric

W Schneider Electric wierzymy, że dostęp do energii i zasobów cyfrowych to podstawowe prawo każdego człowieka. Stwarzamy warunki do poprawy efektywności energetycznej dla każdego, w każdym miejscu i w każdej chwili. Nazywamy to Life Is On.

Oferujemy cyfrowe rozwiązania z zakresu zarządzania energią i automatyki, zapewniające wydajność i zrównoważony rozwój. Łączymy najlepsze na świecie technologie energetyczne, automatykę w czasie rzeczywistym, oprogramowanie i usługi w ramach zintegrowanych rozwiązań dla domów, budynków, centrów danych, infrastruktury i przemysłu.

Wykorzystujemy nieskończone możliwości, jakie zapewnia otwarta, globalna, innowacyjna społeczność z pasją podzielająca nasze wartości, takie jak Szczytny Cel, Otwartość i Zaangażowanie.

www.se.com/pl

 


[1] Statista, Information technology (IT) spending on data center systems worldwide from 2012 to 2020

[2] Fundacja Digital Poland, Dane na wage złota. Centra danych rosną jak na drożdżach

[3] DCIM- zarządzanie infrastrukturą centrum danych; CMMS- skomputeryzowane systemy zarządzania utrzymaniem ruchu; EAM- systemy zarządzania aktywami; ERP- narzędzia do planowania zasobów przedsiębiorstwaRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AZ_2018

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »