Technologie » Komputery

CYFROWE SYSTEMY PRODUKCJI

CYFROWE SYSTEMY PRODUKCJI
Zobacz więcej zdjęć »
W procesie digitalizacji procesów firmowych jednym z najważniejszych i niełatwych wyzwań jest wybór odpowiednich narzędzi, a także organizacji, które będą nas wspierać we wdrożeniu systemów informatycznych dla produkcji.

Zarówno system, jak i partnera wybieramy na lata i ewentualne niepowodzenie projektu może się okazać bardzo kosztowne.

Poniżej przedstawiam kilka najważniejszych zagadnień, niezwykle istotnych w procesie decyzyjnym – zarówno od strony potrzeb funkcjonalnych, jak i innych czynników, np. właściwego wsparcia już w trakcie samego wdrożenia.
 
PLANOWANIE PRODUKCJI

Firmy produkcyjne stosują różne modele działania, takie jak: produkcja na magazyn (ang. MTS – Make To Stock), montaż na zamówienie (ang. ATO – Assembly To Order), produkcja na zamówienie (ang. MTO – Make To Order), projektowanie na zamówienie (ang. ETO – Engineer To Order).

Należy sobie zdawać sprawę, że w przypadku każdego z powyższych modeli, wybrany system informatyczny może okazać się bardziej lub mniej efektywny.

W produkcji na magazyn istotne są mechanizmy prognozowania, tak narzędzia statystyczne, jak i funkcje komunikacji EDI z klientami. Ponadto kluczowe są funkcje klasycznego planowania w standardzie APICS, takie jak MS (plan główny), MRP (planowanie potrzeb materiałowych), RCCP i CRP (planowanie zdolności produkcyjnych) czy też narzędzia do harmonogramowania operacji, takich jak APS (ang. Advanced Planning and Scheduling). W produkcji na zamówienie, a w szczególności w modelu projektowania na zamówienie, mogą one mieć mniejsze znaczenie. Istotne stają się w tym przypadku mechanizmy powiązania i koordynacji produkcji z zamówieniami klienta i ofertami. Najważniejsza staje się dostępność modułu zarządzania projektem, który pozwala na koordynację różnych obszarów działalności, począwszy od pracy konstruktorów, poprzez produkcję i zaopatrzenie, aż po montaż u klienta. Klasyczne metody planowania, takie jak MRP, wymagają uwzględnienia funkcji PMRP, czyli planowania potrzeb materiałowych w projekcie.

Czytaj całość artykułu tutaj: http://www.erp-view.pl/erp/cyfrowe_systemy_produkcji.htmlRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

openmediagroup

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »