Firma » Finanse

Czarna lista dłużników bez tajemnic

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Millward Brown, prawie 40% Polaków nie płaci swoich długów rachunków w terminie. To oznacza, że niemal połowa z nas może się znaleźć na czarnej liście dłużników. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania zadawane przez osoby, które trafiły na „czarna listę”

Czarna lista dłużników, co to takiego?

 Tak zwana „czarna lista dłużników” to rejestr, czyli najprościej mówiąc baza danych z  informacjami na temat osób, które nie spłacały swoich zobowiązań finansowych w terminie. Do rejestru dłużników są wpisywane zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Takie rejestry dłużników prowadzą biura informacji gospodarczej (w skrócie BIG). W Polsce działają obecnie cztery BIG-i, a nasze dane mogą znaleźć się w każdym z nich.  

 Dlaczego trafiłem na listę dłużników?

Wiele osób, zadaje sobie to pytanie, gdy dowiadują się, że zostali wpisani do bazy dłużników. Wbrew pozorom, aby trafić na czarną listę nie musimy mieć wielotysięcznych długów. Wystarczy, że nasze zadłużenie wynosi 200 zł i zalegamy z płatnością co najmniej 60 dni. Ta niewielka kwota może spowodować, że nasze dane zostaną umieszczone w BIG-u.

 Kto może umieścić moje dane na liście dłużników?

Wpis do rejestru dłużników może zostać umieszczony m.in. na podstawie rachunku, faktury, umowy o kredyt konsumencki, umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej czy też innej umowy. Na tej podstawie wpisu do rejestru dłużników dokonuje np. kontrahent, bank, firma telekomunikacyjna, dostawca prądu czy Internetu. Pamiętajmy, że nawet rachunek za gaz, który zapomnieliśmy opłacić (a minęło 60 dni od terminu do zapłaty), może stać się powodem umieszczenia naszych danych w BIG-u.

 

Czy mogę uniknąć wpisu na czarną listę?

 Zanim wierzyciel zamieści informację na nasz temat w rejestrze dłużników, ma obowiązek powiadomić nas o swoich zamiarze z miesięcznym wyprzedzeniem. Wraz z zapowiedzią o planowanym wpisie na czarna listę, otrzymujemy wezwanie do zapłaty zadłużenia. Jeśli szybko uregulujemy należności, nie zostaniemy wpisani do BIG-u.

 

Czy mogę sprawdzić, kto mnie wpisał na listę dłużników?

Raz na pół roku możemy bezpłatnie sprawdzić, czy jesteśmy wpisani do BIG-u. Można to zrobić np. poprzez serwis infoKonsument.pl, którego właścicielem jest Rejestr Dłużników ERIF. Dodatkowo w raporcie na swój temat znajdziemy informację, kto dokonał wpisu i na jakiej podstawie.

 

Jestem na czarnej liście, co teraz?

Figurowanie na liście dłużników może nam przysporzyć wielu kłopotów. Przede wszystkim bank z pewnością odmówi nam kolejnej pożyczki lub zakupów na raty. Ponadto możemy mieć trudności z podpisaniem umowy o abonament na telefon, Internet lub telewizję kablową. Jeśli chcemy, aby nasze nazwisko zniknęło z rejestru dłużników, musimy całkowicie spłacić swoje zadłużenie. W ciągu dwóch tygodni od daty spłaty wierzyciel ma obowiązek usunąć nasze nazwisko z rejestru.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kasiamer

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »