Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Czas na…urlop! Czyli 5 sposobów na udany letni wypoczynek

Czas na…urlop! Czyli 5 sposobów na udany letni wypoczynek
Zobacz więcej zdjęć »
Słońce, plaża i szum morza… a może góry, natura i kilkudniowe oderwanie się od zabieganej codzienności? Ach, chciałoby się wyjechać na wakacje! Dlaczego więc nie? Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą nam się do niego przygotować.
 1. Lato, lato, lato czeka… czyli o roli odpoczynku

Choć wiele osób nie wyobraża sobie dłuższej przerwy w pracy, odpoczynek jest jej niezbędnym elementem. Pozwala się zregenerować, nabrać sił, a także nabrać dystansu wobec stresujących sytuacji. By jednak tak się stało, powinniśmy sobie na niego pozwolić, pamiętając, że urlop nie jest kolejnym punktem na liście zadań do zrealizowania. Bo czy można prawdziwie wypocząć nerwowo wracając do służbowego maila co kilka chwil? Dlatego w planowaniu urlopu kluczową rolę odgrywa nasze nastawienie – wcześniejsze przygotowanie do podróży, zrealizowanie wszystkich pilnych spraw w terminie, wyznaczenie osoby, która podczas naszej nieobecności będzie mogła przejąć od nas najistotniejsze zadania.

 1. Ach śpij kochanie… czyli dlaczego sen jest tak ważny?

By nasze ciało, ale także psychika, mogły się odpowiednio zregenerować, potrzebujemy snu. I choć każdej nocy powinniśmy go sobie dostarczać, często dopiero podczas urlopu udaje nam się „nadrobić” nasze zaległości w spaniu. Każdy potrzebuje innej ilości snu, jednak niezależnie od indywidualnego zapotrzebowania, w każdym przypadku bardzo istotną kwestię stanowi systematyczność. Regularność pozwala naszemu ciału odpowiednio zaprogramować się do odpoczynku, a dzięki temu – w pełni odświeżyć. Dlatego podczas wakacji pamiętajmy, że sen to podstawa!

 1. Bon appétit! Czyli nie zapominaj o diecie

Urlop to doskonała okazja do tego, by bardziej świadomie wybierać zdrowe produkty. I choć każdemu z nas zdarzają się czasem odstępstwa od normy, powinniśmy mieć na uwadze, że do pełnego odpoczynku nasze ciało potrzebować będzie także odpowiedniego „paliwa”. Podstawę naszego menu powinny stanowić warzywa, ale także orzechy, rośliny strączkowe i owoce, szczególnie te sezonowe. Warto także pamiętać, jak ważną rolę odgrywają w naszej diecie tłuszcze, a także, że zastępowanie tłuszczów nasyconych, takich jak masło czy smalec, tłuszczami nienasyconymi – takimi jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy miękka margaryna na bazie wysokiej jakości olejów, może pomóc nam m. in. w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.

Czas wakacyjny szczególnie wykorzystać powinny także osoby, które już teraz na co dzień borykają się z problemem zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Jednym ze sposobów na jego obniżenie jest trzymanie się zasad zbilansowanej diety - bogatej w warzywa i owoce oraz sterole roślinne, o które wzbogacone są m. in. niektóre produkty do smarowania, takie jak Flora ProActiv. Obecność steroli roślinnych w diecie osób z podwyższonym stężeniem cholesterolu jest niezwykle istotna, ponieważ częściowo hamują one wchłanianie „złego” cholesterolu z przewodu pokarmowego do krwi, co potwierdzają niezależne badania kliniczne. Pokazują one, że jedząc codziennie 1,5-2,4g steroli roślinnych, czyli 3 porcje (3x10g) Flory ProActiv dziennie, już po 2-3 tygodniach możemy obniżyć poziom „złego” cholesterolu o ok. 7-10%. Czas urlopu możemy więc wykorzystać na to, by w ten sposób zatroszczyć się o zdrowie naszego serca.

 1. Bo ruch to zdrowie

Pływanie, bieganie, jazda na rowerze, joga, a może zwykła skakanka? Każda z tych aktywności nie tylko wysmukli naszą sylwetkę i poprawi wydolność naszego organizmu, ale także pomoże nam wzmocnić nasze ciało i uodpornić je na różnego rodzaju choroby. Dzięki temu, np. zmęczony ciągłym siedzeniem przy biurku kręgosłup w końcu przestanie boleć, gdyż wzmocnione mięśnie i stawy pomogą nam go podtrzymać. Ponadto aktywny wypoczynek – szczególnie ten na świeżym powietrzu – pozwoli nam na lepsze dotlenienie mózgu, przez co poprawi się nasza pamięć i koncentracja. Ruch pomoże nam także uwolnić się od negatywnego stresu, w naturalny sposób rozładowując nagromadzone napięcie emocjonalne. Jeżeli dodamy do tego aktywność fizyczną w grupie, okaże się, że sport sprawdzi się także doskonale jako rozrywka integrująca nas z innymi ludźmi.

 1. W stronę słońca!

Jeżeli myślimy o wakacjach, nie możemy oczywiście pominąć roli słońca – i choć warunki atmosferyczne nie są zwykle od nas zależne, już na etapie wyboru miejsca wypoczynku powinniśmy wziąć pod uwagę przewidywane warunki pogodowe. Dlaczego jest to tak ważne? Gdyż słońce działa na nas jak lekarstwo – poprawia nastrój, dodaje nam energii, ale także wspomaga proces syntezy skórnej, która odpowiada za produkcję niezbędnej witaminy D.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Anna1

Komentarze (2)

 • avatar
  ~Krzysiek 2018-06-12 19:20:08

  Ja od kilku lat spędzam urlopy w Polsce i nie żałuję. Nie lubię długich podróży, a wyjazdy za granicę się z nimi wiążą. Tegoroczny urlop chcę spędzić w kołobrzeskim ośrodku Aquarius SPA. Moi rodzice są w nim co roku i bardzo go sobie chwalą (pewnie dlatego, że znajduje się w nim strefa SPA, basen i przepiękny ogród).

 • avatar
  ~Marcel 2018-06-12 19:12:31

  Nie widzę potrzeby wyjazdu za granicę, uważam, że naprawdę mile można spędzić czas w Polsce. Sam, od kilku lat spędzam urlopy w Aquarius SPA, w Kołobrzegu. To ośrodek, w którym wakacje można zaliczyć do udanych, niezależnie od tego, jaka pogoda panuje za oknem, bo rzeczywiście znajduje się bezpośrednio nad morzem, ale wewnątrz znajduje się cudowny basen, przepiękny ogród i strefa SPA z wieloma, cudownymi zabiegami!


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »