Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Czego dzieci uczą się od ulubionych postaci?

Dzieciństwo to czas największej wrażliwości. Trzeba pamiętać o tym, żeby bohaterowie, na których wzorować się będą nasze dzieci, byli wartościowi.

Bajki, filmy czy książki to jedne z ulubionych rozrywek milusińskich. Niestety, coraz częściej rodzic lub opiekun powinien mieć kontrolę nad ich treścią. Wiele popularnych tworów kultury opiera się na motywie zazdrości, strachu czy walki, a co za tym idzie przemocy. Agresja w bajkach jest widoczna już na poziomie języka, który znacznie się zbarbaryzował. Zdania wypowiadane przez ulubionych bohaterów są coraz krótsze i prostsze. Dodatkowo, przez obecność potocyzmów i zapożyczeń sam język staje się uboższy. Bajki, o niezbyt skomplikowanej fabule, która najczęściej opowiadała o przyjaźni, odchodzą do lamusa. Programy dobrze wpływają na psychikę i emocje, rozwijają wrażliwość i empatię. Należy więc wybierać takie tytuły, które będą uczyć dziecko odpowiedzialności, oryginalności oraz przekazywać najważniejsze wartości.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Dzieci coraz częściej siedzą ze wzrokiem utkwionym w telefonie czy tablecie i to właśnie tam śledzą coraz to nowe twory Internetu. Utożsamiają się z bohaterami i ich przeżyciami, więc w wielu sytuacjach mogą zaczerpnąć wiedzę z postawy swoich idoli. Ważne, by były to postawy godne naśladowania. Dzieci bardzo angażują się w przeczytane im historie lub te, które same obejrzą. Bardzo głęboko przeżywają przedstawiane im treści i dobrze je zapamiętują. W zależności od rodzaju programu, mogą one skupiać się na jednym, kilku lub wielu przedstawianych zagadnieniach – nie zawsze pozytywnych.

 

Z pomocą rodzicom przyszło Wydawnictwo Didasko wraz z nową akcją – „Listy od Misia Ptysia”, zapoczątkowaną przez znaną pedagog, Joannę Białobrzeską. Tytułowy bohater wysyła dziecku list, tym samym zachęcając je do komunikacji. Opowiada o przyjaźni, przyrodzie czy podróżach. To działanie edukacyjne wpływa na kształtowanie kilku cech na raz. Miś Ptyś to bohater, który czyni wyłącznie dobro. Dzięki temu dzieci mogą bez ryzyka uważać go za swój autorytet, czy wzorować się na jego zachowaniach. Czekając na jego listy, najmłodsi uczą się cierpliwości, a nawet tęsknoty za przyjacielem.

 

Joanna Białobrzeska – laureatka nagrody MEN dla najlepszego nauczyciela, Nagrody Edukacja 2000 dla serii podręczników pt. „Ja, Ty – My” i wielu innych nagród. Autorka pomysłu na serię „Listy od Misia Ptysia”.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

dorota5

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »