Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Czy antykolorowanki mają zniechęcić do kolorowania?

Czy antykolorowanki mają zniechęcić do kolorowania?
Zobacz więcej zdjęć »
Wręcz przeciwnie! Wyjaśnia to artykuł „Antykolorowanki” dostępny na zmalujmyrazem.pl - platformie dla nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

Wymyślono je ponad 40 lat temu, aby rozwijać kreatywność, której kolorowanki – przez to, że z góry narzucają temat i formę – nie stymulują tak mocno jak obrazek, który trzeba „dokończyć”. Antykolorowanka jest właśnie „rysunkiem do dokończenia”, który można także kolorować dowolną techniką.

W ostatnich latach antykolorowanki stały się szalenie popularne – w księgarniach lub sklepach z materiałami kreatywnymi można przebierać wśród publikacji, zwykle z wdzięcznym słowem „bazgrołki” w tytule. Dlaczego bazgrołki? Ponieważ dzieci (od przedszkolaków po nastolatków) rzeczywiście mogą się odstresować, bazgrząc sobie esy-floresy przy uzupełnianiu jakiegoś wzoru albo szlaczka, ale więcej wśród nich jest „ambitniejszych pozycji”, np. kontur baśniowego stwora wyłaniający się z fragmentu oceanu, który zajmuje tylko mały fragment kartki. Reszta jest bielą do zarysowania i pokrycia kolorem w sposób, jaki podpowiadają fantazja i aktualny nastrój, przestrzenią do kreatywnego wyładowania się. Dlatego antykolorowanki są doceniane przez pedagogów zajmujących się edukacją plastyczną i artystyczną dzieci. Antykolorowanka niczego nie narzuca, nie uczy schematów i odtwórczego myślenia, ona jedynie delikatnie sugeruje. I można ją stworzyć od podstaw, zupełnie samodzielnie – wystarczy czysta kartka, coś do pisania (najlepiej ołówek albo czarny cienkopis) oraz motyw, postać lub kształt, który da początek jedynej w swoim rodzaju kompozycji.

Każda aktywność – rysowanie, szkicowanie, kolorowanie, modelowanie z plasteliny itp., która sprzyja doskonaleniu motoryki małej, bezpośrednio przekłada się na kreatywność i rozwój dziecka. To właśnie wszechstronna edukacja młodego człowieka stanowiła inspirację do stworzenia nowo uruchomionej platformy Zmalujmy Razem – bezpłatnej skarbnicy wiedzy i materiałów dydaktycznych dla nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

https://zmalujmyrazem.pl/antykolorowanki-2

Dostęp do materiałów jest bezpłatny – wystarczy się zarejestrować!

Zmalujmy Razem Przyszłość na e-platformie: www.zmalujmyrazem.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

KMC

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 1 dzień:
Dolomiti Paganella Bike – www.dolomitipaganellabike.com/en
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »