Motoryzacja » Samochody

Czy do pełnej ochrony samochodu wystarczy tylko ubezpieczenie OC i AC?

Czy do pełnej ochrony samochodu wystarczy tylko ubezpieczenie OC i AC?
Zobacz więcej zdjęć »
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe w Polsce i do jego posiadania zobowiązany jest każdy właściciel pojazdu mechanicznego, natomiast AC jest dobrowolnym świadczeniem. Czy obydwa te ubezpieczenia komunikacyjne w pełni będą chronić samochód?

Osobom posiadającym auta nie trzeba przypominać po co jest ubezpieczenie OC i od czego chroni. Chociaż, zdarzają się kierowcy, którzy nagminnie mylą OC z AC, więc krótkie przypomnienie nie zaszkodzi. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe w Polsce i regulowane jest przez Ustawę. Ogólne Warunki Umowy (OWU) nie różnią się między poszczególnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, więc praktycznie w każdym towarzystwie otrzymujemy to samo, począwszy od zakresu ochrony a skończywszy na sumie gwarancyjnej (od 11 czerwca 2012 roku obowiązują nowe kwoty). W tym przypadku bardzo często jest tak, że tanie ubezpieczenie jest równie dobre, jak te droższe. Ewentualnie czasami ubezpieczyciele, aby skusić klientów dają w ramach gratisów dodatkowe świadczenia (np. Assistance w wersji podstawowej, Zieloną Kartę). Ubezpieczenie OC chroni portfel ubezpieczonego, czyli gwarantuje pokrycie szkód osobom trzecim, które ucierpiały w wypadku.

Rzecz ma się nieco inaczej z ubezpieczeniem AC, najczęściej na tą dodatkową ochronę decydują się posiadacze nowych lub drogich aut. Autocasco nie jest regulowane Ustawą, a tym samym jego zakres różni się między poszczególnymi towarzystwami. Umowę AC należy bardzo uważnie przeczytać, gdyż posiada ona różne wyłączenia i w przypadku szkody może okazać się, że AC nie obejmowało ochroną określonego zdarzenia. Najczęściej AC chroni przed: zniszczeniami wyrządzonymi przez osoby trzecie; zderzeniami z przedmiotami, zwierzętami i osobami; działaniami sił natury lub zdarzeniami losowymi; działaniami czynnika termicznego lub chemicznego. U części towarzystw AC chroni również przed kradzieżą pojazdu lub wyposażenia lub gdy za kierownicą pojazdu siedział członek rodziny. Odszkodowanie wypłacane jest ubezpieczonemu, jeśli wyrządzona szkoda była objęta ochroną.

Czy OC i AC gwarantują pełną ochronę?

Zakup polisy OC i AC nie jest pełną ochroną auta, ale pozwala na bezpieczne przemieszczanie się po kraju i określonych państwach. Można powiedzieć, że zakup tych dwóch ubezpieczeń gwarantuje ochronę w dobrym stopniu, jednak aby użytkowanie pojazdu i uczestnictwo w ruchu drogowym było naprawdę bezpieczne warto zdecydować się na dodatkowe świadczenia. Oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest szeroka, z takich dodatkowych polis warto wymienić Assistance, które gwarantuje całodobową pomoc w przypadku np. kolizji czy awarii pojazdu. Do pakietu ubezpieczeń można dokupić NNW, obejmuje ono ochroną trwałe skutki nieszczęśliwych wypadków (uszkodzenia ciała, śmierć) kierowcy i pasażerów. Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe oferują m.in. ochronę szyb, ochronę prawną, ochronę opon - należy jednak pamiętać, że przy dodatkowych ubezpieczeniach zakres ochrony jest różny w określonych towarzystwach.

Oferta dodatkowych świadczeń jest bogata i jest w czym wybierać, jednak każda dodatkowa polisa jest płatna, a zakup wszystkich wiąże się ze sporymi kosztami, nawet, gdy towarzystwo oferuje zniżki na zakup kilku ubezpieczeń. W przypadku OC zakres wszędzie jest taki sam, ale czasami można otrzymać za darmo np. Zieloną Kartę, Assistance w wersji podstawowej. Przy zakupie polisy AC warto porównać oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać może tą nieco droższą, ale gwarantującą szerszy zakres ochrony np. warto zakupić AC, które obejmuje ochroną szyby niż kupić osobną polisę. Należy również pamiętać, że nie każde ubezpieczenie jest nam potrzebne. Wybór polis powinien być dobrze przemyślany, a oferty towarzystw najlepiej porównać przy pomocy chociażby porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl, bo np. OC z darmowym pakietem Assistance oraz AC o szerokim zakresie z dokupionym NNW może być optymalną ochroną dla przeciętnego Kowalskiego..

Artykuł na podstawie materiałów dostarczonych przez porównywarkę ubezpieczeń rankomat.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

rankomat.pl

Komentarze (2)

  • avatar
    ~Rafał Zieliński 2013-02-01 16:22:03

    Od lat korzystam z z ipolisy, bo mają relatywnie największą ofertę ubezpieczeń dla samochodów: http://www.ipolisa.pl/kalkulator

  • avatar
    ~Romuald 2013-02-01 08:51:53

    Dobrze było by mieć wszystkie te ubezpieczenia gwarantujące całkowitą ochronę tylko że na to stać głównie posiadaczy bardzo drogich aut, dla których kilka tysięcy zł więcej nie robi różnicy. Ja ograniczam się do pakietów oc i ac w promocjach. http://www.ubezpieczenieocac.com.pl/ubezpieczenie-oc-i-ac - czasem w takich zestawieniach pojawia się coś godnego uwagi.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »