Dom » Budownictwo

Czy można używać klimatyzacji zimą?

Obecnie klimatyzacja nie kojarzy się wyłącznie z urządzeniem, które ochładza mieszkanie podczas upalnych, letnich dni.

Dobry sprzęt jest również w stanie zapewnić ogrzewanie w zimie. Klimatyzatory robią się coraz popularniejsze pod tym względem, jednak przy ich użytkowaniu w zimie należy pamiętać o kilku kwestiach.


Najważniejszą z nich jest temperatura. Podobnie jak latem, kiedy upały kuszą, aby ustawiać pracę klimatyzatora na jak najniższą, tak zimą kuszą, aby znacznie ją podwyższać. Jednak zbyt wysoka sprawi, że samopoczucie będzie się pogarszać, a spędzanie czasu w domu nie będzie komfortowe. Optymalna temperatura w mieszkaniu powinna oscylować w granicach 29 stopni Celsjusza. Nieco wyższą można utrzymywać w łazience, aby rozgrzane po kąpieli ciało nie stykało się ze zbyt chłodnym powietrzem, co mogłoby prowadzić do przeziębień. Ważny jest również rozkład temperatury - na poziomie głowy powinna być ona nieco niższa w górnych partiach, a niższa przy podłodze. Dobrej klasy sprzęt pozwoli na odpowiednie wyregulowanie wszystkich parametrów.


Kolejną ważną kwestią jest wilgotność powietrza. Powinna ona wynosić około 45%. Zimą wilgotność powietrza potrafi spać nawet do 20%, co skutkuje znacznym pogorszeniem samopoczucia - suchością nosa oraz gardła i trudnościami z oddychaniem. Dlatego też niezwykle istotną sprawą jest, aby klimatyzator utrzymywał odpowiedni poziom wilgotności.


Przed zimą warto również zadbać o wyczyszczenie klimatyzacji (zajmuje się tym np. Profiklima). Dzięki temu bez obaw będzie można z niej korzystać i nie obawiać się niespodziewanych awarii i marznięcia w nieogrzanym domu. Regularne czyszczenie ważne jest również ze względów zdrowotnych - gromadzące się w klimatyzacji drobnoustroje mogą powodować groźne dla zdrowia choroby.
Najważniejsze, aby zainwestować w dobrej klasy sprzęt - jest to inwestycja na lata, warto więc, aby klimatyzacja była jak najlepszej jakości. Szczególnie, że zimy w Polsce bywają mroźne, a nie każdy klimatyzator potrafi wydajnie pracować w zbyt niskich temperaturach. Producenci zawsze podają zakres temperatury, przy którym sprzęt wydajnie ogrzewa i chłodzi mieszkanie, należy więc to dokładnie sprawdzić.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »