Firma » Tax

Czy pracownik ma obowiązek sprzątać w miejscu pracy - co grozi za niesprzątanie?

Czy pracownik ma obowiązek sprzątać w miejscu pracy - co grozi za niesprzątanie?
Zobacz więcej zdjęć »
Pracodawca w momencie zatrudnienia pracownika ma obowiązek zorganizować jego stanowisko pracy. Organizacja ta polega m.in. na wyposażeniu tego stanowiska we wszelkie potrzebne meble, urządzenia i inne przedmioty, konieczne do prawidłowego wykonywania jego obowiązków.

Czy pracownik ma obowiązek sprzątać w miejscu pracy - co grozi za niesprzątanie?


Pracodawca w momencie zatrudnienia pracownika ma obowiązek zorganizować jego stanowisko pracy. Organizacja ta polega m.in. na wyposażeniu tego stanowiska we wszelkie potrzebne meble, urządzenia i inne przedmioty, konieczne do prawidłowego wykonywania jego obowiązków. Niedopuszczalnym jest pozostawienie kwestii organizacji stanowiska na głowie nowo zatrudnionego pracownika, w tym głównie zobowiązanie go, aby w skład stanowiska wchodziło prywatne wyposażenie pracownika.


Naturalnie dopuszczalnym jest umożliwienie korzystania pracownikowi z jego prywatnego sprzętu do celów służbowych np. prywatny laptop, stanowi to jednak pewne odstępstwo od generalnej zasady organizacji stanowiska przez pracodawcę. Jednakże mając na uwadze fakt, iż za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie ponosi pracodawca, do jego obowiązków należy doplinowanie, aby stanowisko na którym pracuje zatrudniony pracownik, spełniało wszelkie normy BHP, a pewności takiej pracodawca nie będzie miał jeżeli pracownik korzysta z prywatnego wyposażenia.


Z drugiej strony, jednym z obowiązków pracownika jest dbałość o dobro zakładu pracy. Oznacza to między innymi to, iż powieżone do dyspozycji mienie, neleżące do pracodawcy, pracownik nie tylko wykorzystuje w sej codziennej pracy, ale również jest zobowiązany o nie dbać. Ta dbałość powinno przejawiać się wykorzystywaniem składników mienia pracodawcy i wyposażenia stanowiska pracy zgodnie z jego przeznaczieniem, utrzymanie go w odpowiednim i należytym porządku, ale również bezwględne reagowanie w sytuacji, gdy dany składnik wyposażenia stanowiska pracy stwarza zagrożenie dla zdrowia bądź życia.


Czy pracownik może zostać zwolniony za bałagan w miejscu pracy?


Jeżeli pracownik popełnia poważne uchybienia oraz nie przestrzega swoich obowiązków, o których mowa powyżej, może ponieść przykre dla niego konsekwencje. Stanowią one bowiem podstawę nie tylko, do stosowania wobec pracownika odpowiedzialnośći porządkowej, lecz mogą skutkować wręczeniem wypowiedzenia umowy o pracę czy nawet dyscyplinarką. Zatem jeśli pracownik nic sobie nie robi z zaistniałej sytuacji, w której narzędzie bądź wyposażenie stanowiska pracy stwarzają dla niego albo innych osób zagrożenie zdrowia czy życia, będzie to stanowić naruszenie jego podstawowych obowiązków, będące przyczyną rozwiązania umowy o prace.


Ważnym aspektem jest to, iż co do zasady pracownik nie ma obowiązku sprzątania swojego stanowiska pracy. Obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków do pracy spoczywają na pracodawcy, awięc to on powinien zadbać o to, aby stanowiska pracy zatrudnionych były czyste, a dbałość może przejawiać się np. zatrudnieniem sprzątaczki.

link do artykułu:http://outsourcing-kip.pl/wiadomosci/181-czy-pracownik-ma-obowiazek-sprzatac-w-miejscu-pracy-co-grozi-za-niesprzatanieRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Outsourcing kadry i płace
http://outsourcing-kip.pl

Komentarze (1)

  • avatar
    ~EUCHARIA DANIEL 2017-09-19 18:08:32

    Czy zostałeś odrzucony przez banki i inne instytucje finansowe? Czy potrzebujesz kredytu konsolidacyjnego lub kredytu hipotecznego? Nie szukaj więcej, ponieważ jesteśmy tutaj, aby wszystkie kłopoty finansowe stały się przeszłością. Wypożyczamy fundusze na rzecz osób fizycznych i przedsiębiorstw potrzebujących pomocy finansowej w wysokości 2%. Nie wymaga się numeru ubezpieczenia społecznego i nie wymaga sprawdzenia kredytu, gwarantowany w 100%. Chcę skorzystać z tego medium, aby poinformować Cię, że udzielamy wiarygodnych i pomocnych beneficjentów, a my z przyjemnością zaoferujemy Ci pożyczkę.
    Więc napisz do nas dzisiaj: (euchariadanielloanfirm@gmail.com), aby złożyć wniosek o pożyczkę.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »