Firma » Biznes

Czy technologia transmisji danych GSM w kontroli czasu pracy online jest wystarczająca?

Zacznijmy od tego, że technologia GSM to najpopularniejszy standard telekomunikacyjny na świecie. W Polsce technologia GSM funkcjonuje od drugiej połowy lat 90-tych. Jako pierwsi licencję na wybudowanie sieci w standardzie GSM otrzymali operatorzy: Polska Telefonia Cyfrowa i Polkomtel.

Operator PTC utworzył pierwszą polską sieć GSM pod nazwą Era GSM, następnie drugą sieć wprowadził Polkomtel pod nazwą Plus GSM. Obecnie w Polsce usługi oferujące standard GSM świadczy czterech operatorów:

 • Polska Telefonia Cyfrowa – sieć T-Mobile,
 • Polkomtel – sieć Plus,
 • PTK Centertel – sieć Orange,
 • P4 – sieć Play.
Wymienione sieci są wszystkim dobrze znane, na stałe obecne w mediach i na dobre zakorzenione w polskich realiach. Mocno ugruntowana pozycja sieci GSM w Polsce i na świecie spowodowała, że innowacyjni producenci zaczęli tworzyć liczne systemy, w tym także te do rejestracji czasu pracy, właśnie z wykorzystaniem komunikacji online w oparciu o technologię komórkową.

RCP a GSMRejestrator czasu pracy komunikujący się w oparciu o technologię komórkową, dzięki łączności online umożliwia natychmiastowe przesyłanie danych, w związku z tym na bieżąco można obserwować wszelkie zdarzenia i wyłapywać nieprawidłowości. Najważniejsze z punktu widzenia komunikacji to aby być w zasięgu sieci. Istotne jest to, że czytnik rejestracji czasu pracy nie ma dużego zapotrzebowania na przepustowość łącza danych. Informacje, które są wysyłane z rejestratora czasu pracy można w pewnych kategoriach potraktować jako dane telemetryczne. Ogólnie nie należy się bardzo martwić o ewentualne zakłócenia czy chwilowe perturbacje łączności, bowiem nowoczesne urządzenia RCP są tak konstruowane aby wyeliminować ryzyko nieprawidłowości, które mogłoby powstać w działaniu systemu rejestracyjnego. W tej kwestii ciekawą i wiarygodną ofertą może pochwalić się projekt od Czas.pro. Producent zastosował w urządzeniu trzy różne mechanizmy komunikacji bezprzewodowej z centralnym serwerem kontroli czasu pracy, dzięki czemu otrzymujemy gwarancję, że przesyłane przez urządzenie RCP dane będą zawsze kompletne i dotrą we właściwe miejsce.

Mobilność wszechobecna

RCP online to dane zawsze i wszędzie. W dzisiejszych czasach nie jesteśmy już w stanie obejść się bez komunikacji mobilnej, luksus łatwości w komunikowaniu, jaki dają nam telefony komórkowe i urządzenia elektroniczne jest nie do zastąpienia. To kolejne potwierdzenie faktu, że sieci mobilne muszą być stabilne i bezpieczne, ponieważ nagła utrata całej łączności bezprzewodowej spowodowałaby ogromny chaos i jeden wielki bałagan komunikacyjny - współistnienie potężnego Internetu na pewno nie rozwiązałoby takiego problemu. Pozostaje nam zatem upewnić się w przekonaniu, że transmisja danych w oparciu o technologię GSM stosowana w urządzeniach RCP jest naprawdę wystarczająca, stoją za nią solidne podstawy, które przez wiele lat zapewniają stabline funkcjonowanie wielu społeczeństw na całym globie.

Na zakończenie trochę czystej techniki

Rejestratory czasu pracy z obsługą GSM wykorzystują najczęściej dwie częstotliwości z zakresów 900 MHz i 1800 MHz. Sieć GSM 900 była wpierw używana do pokrycia dużych obszarów, ze względu na niższy koszt. Następnie w miejscach o sporym natężeniu telekomunikacyjnym, takich jak centra miast, wdrożony został standard GSM 1800, posiada bowiem więcej dostępnych częstotliwości. Urządzenia, które są kompatybilne ze standardami GSM transmitują dane w obu zakresach co umożliwia swobodne przemieszczanie się pomiędzy stacjami bazowymi, obsługującymi różne standardy, bez utraty połączenia. Nadajnikami GSM są tzw. BTS-y czyli stacje przekaźnikowe lub stacje bazowe - to urządzenia najczęściej z wysokim masztem i anteną, które umożliwiają łączność naszych telefonów komórkowych z siecią. Terminal ruchomy (czyli właśnie nasz telefon komórkowy) korzysta z tego BTS-u, którego sygnał jest w danym momencie najlepszy, jeśli na przykład przemieszczamy się to stacje, z których czerpiemy sygnał, zmieniają się automatycznie. W konsekwencji nie gubimy sieci. Operatorzy dbają aby powstawały coraz to nowe stacje bazowe, bowiem troska o to aby maksymalnie rozszerzyć zasięg jest priorytetem. Dla większej niezawodności, coraz więcej BTS-ów jest także wyposażanych w łącza światłowodowe z redundancją zasilania. Wszystkie działania mają na celu aby ograniczyć do minimum możliwość utraty zasięgu sieci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

agataipiotr

Komentarze (2)

 • avatar
  ~jasiek 2015-09-18 10:59:18

  Jeżeli uważasz, że jest przestarzała to jedz gdzieś do lasu (ale jakiegoś porządnego!) i próbuj nawiązać połączenie bez ich wykorzystania a np. tylko za pomocą UMTS :-)

 • avatar
  ~stach 2015-08-12 15:16:33

  Wogole pasma 900 i 1800mhz to przestarzala technologia z lat 90tych.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »