Społeczeństwo » Społeczeństwo

Czy warto pochować pupila?

Czy warto pochować pupila?
Zobacz więcej zdjęć »
Ulubiony kot, pies czy kanarek jest często traktowany jako członek rodziny. Jeśli weźmie się pod uwagę, iż zwierzaki żyją coraz dłużej i zaczynają osiągać status zwykłych członków rodziny sprawa robi się coraz bardziej poważna i godna przemyślenia.

Jeśli śmierć dotyczy zwierzaka, który zżył się z dziećmi kolejnym kłopotem będzie wytłumaczenie im, co tak naprawdę się stało. Jeśli weźmie się pod uwagę, iż najmłodsi nie mają świadomości śmiertelności powstaje problem wytłumaczenia im co się stało.

Nie inaczej rozpatrywać należy kwestię pochowku zwierzęcia. W Polsce istnieją specjalnie do tego stworzone cmentarze dla zwierząt. Cena pochówku nie jest wysoka, a istnieje kilka możliwości skorzystania z usługi. Jeśli weźmie się pod uwagę, fakt, iż koszty są uzależnione od wagi i wielkości zwierzęcia oraz tego czy będzie chowane w zbiorowej mogile czy tez specjalnie dla niej stworzonej, a także czy życzymy sobie pomnik i ewentualne zdjęcie.

Czy zwierzę powinno być chowane w takim miejscu czy tez „pod drzewem” jak robili to nasi przodkowie? Pytanie to jest oczywiście aktualne tylko w przypadku gdy stosujemy się do odpowiednich przepisów sanitarnych, a także nie chcemy łamać prawa.

Palącą kwestia pozostaje to czy dzieci powinny brać udział w tego typu uroczystościach. Zdaniem osoby piszącej te słowa jak najbardziej tak, ponieważ pozwala to im na przyzwyczajenie się do zjawiska śmierci, a także pożegnanie w godny sposób najukochańszego pupila.

Wiele osób uważa, że chowanie zwierząt na specjalnych cmentarzach jest nierozsądne i odbiera to jako świętokradztwo. Można zrozumieć po części ich zdanie jednak nie zdają sobie one sprawy, iż czasy, gdy chowano z szacunkiem tylko ludzi, już minęły.

Nie oznacza to oczywiście, iż należy dać się od razu przekonać przemysłowi związanemu z cmentarzami zwierzęcymi. Tak jak i w każdej innej aktywności życiowej tak i tu liczy się zdrowy rozsądek i zachowanie trzeźwej oceny sytuacji.

Jednak sentyment i przywiązanie do pupila nie powinny być ignorowane co oznacza, że przygotowanie specjalnego miejsca wraz z mini-nagrobkiem i zdjęciem jest złym pomysłem. Wręcz przeciwnie, może to spowodować mniejszy ból i zwiększyć ukojenie zszarganych nerwów, a także szybszy powrót do normalnej egzystencji.

Czy więc warto pochować pupila na zwierzęcym cmentarzu? Z pewnością tak jednak nie należy się kierować wówczas emocjami i dawać naciągać na zbyt duże koszty, a jednak spróbować być osoba opanowaną i chłodną dzięki czemu można otrzymać dobre ceny pochówku.

Biorąc pod uwagę fakt, iż każdy pogrzeb to smutek i pochodne do niego emocje należy przyjąć, że nie będziemy w stanie podejść do niego „na chłodno”. W takiej sytuacji warto poprosić o pomoc w załatwieniu formalności znajomych czyli osoby niezaangażowane emocjonalnie w cała sprawę, które podejdą do tego bardziej pragmatycznie niż my.

Wówczas będziemy mieć pewność, że nasz pupil zostanie pochowany z należytym szacunkiem ale stan portfela osoby chowającej nie uszczupli się nadmiernie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Piszacyzbiurka

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »