Rozrywka i wypoczynek » Sport

Czy warto uprawiać sporty walki?

Sporty walki od lat cieszą się niezmienną popularnością w naszym kraju. Niektórzy uważają, że to najlepsza metoda na zachowanie bezpieczeństwa, inni za świetny sposób na rozwój wewnętrznej samodyscypliny, jeszcze inni zaś za niepotrzebne ryzyko dla zdrowia. Jak jest naprawdę?

Uprawianie sportów walki może być, rzecz jasna, okupione kontuzjami, nawet dość poważnymi. Nikt nie powinien mieć w tym względzie wątpliwości, sporty walki ze swej natury są sportami kontaktowymi, a co za tym idzie, również mogą prowadzić do nieszczęśliwych wypadków, które mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Niemniej jednak nawet w innego rodzaju dyscyplinach sportowych zdarzają się poważne kontuzje lub nawet wypadki śmiertelne, dlatego też nie należy zbytnio demonizować sportów walki.

Wielu trenerów, zwłaszcza wśród tych wywodzących się z kręgu dyscyplin pochodzących z krajów Dalekiego Wschodu, zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Co więcej, tego rodzaju nauczyciele są właściwie zawsze doskonałymi psychologami, potrafiącymi odpowiednio pokierować swoimi podopiecznymi. W ten sposób sporty te pozostają sportem właśnie, lokując się z dala od agresywnej bijatyki, z jaką mogą się kojarzyć.

Właśnie wspomniany psychologizm jest tak istotny w trakcie regularnego treningu sportów walki. Osoba uprawiająca tego rodzaju dyscyplinę sportu zazwyczaj pozbawiona jest agresji. Duch sportowej rywalizacji jest spełniony w trakcie zmagań obwarowanych określonymi zasadami i nadzorowany przez specjalnie do tego celu wyznaczonych sędziów. W ten sposób pole do nieskrępowanej agresji zmniejsza się dość radykalnie.

Brak agresji nie tylko zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnej kontuzji, ale przede wszystkim wpływa na rozwój świadomości adeptów sztuk walki. Jest to bezpośrednio związane z dyscypliną duchową, którą tego rodzaju aktywność fizyczna potrafi wzbudzić w psychice osób uprawiających te szczególne sporty. Osoba świadoma zagrożeń i niebezpieczeństw, dodatkowo zahartowana w podejmowaniu wysiłku fizycznego, staje się nie tylko dobrym sportowcem, ale przede wszystkim lepszym człowiekiem. To zaś jest najważniejsza korzyść bezpośrednio wynikająca z uprawiania sportów walki.

Dyscyplin związanych ze sportami walki jest wiele, zatem wybór tej najbardziej odpowiadającej indywidualnemu usposobieniu lub potrzebom nie powinien nastręczać wielu trudności. Nie ważne, czy jest to judo, karate czy boks. Wrocław, Kraków, Warszawa i cały szereg innych miast i miasteczek polskich oferuje zajęcia, które będą najbardziej odpowiadały indywidualnym potrzebom i zainteresowaniom.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

krzysiek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »