Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Czy wiesz, ile kalorii wypijesz tego lata?

Spożywanie odpowiedniej ilości płynów pozwoli nam zachować zdrowie i energię w upalne dni. Trzeba jednak pamiętać, że napoje – tak jak jedzenie – zawierają kalorie. Czy jesteśmy skazani na wodę? Nie! Możemy pozwolić sobie także na soki, napoje czy koktajle lodowe – latem naprawdę łatwo je spalić.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie inicjatora kampanii Zarządzanie Kaloriami, Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, 95 % Polaków nie ma nawyku liczenia kalorii.[1] Co więcej - zupełnie zapominamy o kaloriach wypijanych, co latem, gdy spożywamy dużo płynów, szczególnie wymaga interwencji. Soki, napoje, koktajle lodowe również zawierają kalorie, które musimy uwzględnić w codziennej diecie. Niestety nie robi tego 81% Polaków. A warto, bo dzięki temu nie będziemy musieli rezygnować ze spożywania ulubionych napojów w upalne dni. Jak to robić? Małymi krokami. Zaplanowanie w menu szklanki soku owocowego lub zimnego napoju, np. słodzonego słodzikiem, zamiast przekąski to dobry początek. Gdyby każdy z nas wziął sobie tę małą radę do serca, być może co trzeci badany nie borykałby się z nadwagą - mówi ekspert kampanii Zarzadzanie Kaloriami, prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz. Niestety planowanie posiłków też nie jest najmocniejszą stroną Polaków. Według badań Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, 66% Polaków rzadko albo wcale nie planuje posiłków, zwracając uwagę na poziom swojej aktywności fizycznej.

A liczenie kalorii, by dawało efekty, powinno być przede wszystkim regularne i iść w parze z aktywnością fizyczną. Ruch na świeżym powietrzu, w zielonym otoczeniu przynosi same korzyści. Nie tylko zwiększa wydolność organizmu, lecz także poprawia nasze samopoczucie. Warto zapamiętać, że ruch stanowi ważny element bilansu energetycznego, czyli stosunku energii pobranej z pożywienia do energii, jaką zużywa nasz organizm podczas przemiany materii, wytwarzania ciepła i aktywności fizycznej. Dbając o swoją letnią figurę musimy pamiętać nie tylko o zdrowej diecie, lecz także o adekwatnej do niej ilości ruchu. Latem przy odrobinie wyobraźni nawet w najbardziej zaludnionych miastach znajdziemy miejsca, które pozwolą nam praktykować ulubioną aktywność fizyczną, jak parki, ścieżki rowerowe czy sezonowe plaże. Jako lekarz z wieloletnim stażem wiem, że lato to dla wielu osób czas dietetycznych pokus. Jeśli nie chcemy wrócić z urlopu z nadprogramowym bagażem kilogramów, uważajmy na swoje ciało, bo nadwaga i otyłość nie mają wolnego. Jestem przekonana, że liczenie przyjmowanych kalorii i tym samym zwiększanie świadomości ile zjadamy, a ile zużywamy energii, może nas przed nimi uchronić - dodaje prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz.


[1] Badanie zrealizowane przez TNS Polska w dniach 13 - 18 marca 2015 roku, na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku powyżej 15 lat, techniką wywiadów bezpośrednich wspieranych komputerowo (CAPI).Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Aleksandra Samociuk

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »