Społeczeństwo » Społeczeństwo

Czym dla Polaków jest młodość ducha?

Polacy spontanicznie łączą młodość ducha z radością, optymizmem i chęcią życia – wynika z badania Maison & Partners zrealizowanego na zlecenie marki Tymbark.

Aż 45% z nas postrzega młodość ducha jako pozytywne nastawienie do życia i optymistyczne myślenie, a 30% ankietowanych uważa, że młodość ducha to robienie, co się chce, niezależnie od tego, czy wypada. Tymczasem tylko 7% respondentów młodość ducha utożsamia ze spędzaniem czasu z młodszymi osobami i znajdowaniem wspólnych zajęć.

 

Jeśli czujesz się młody duchem, to kochasz życie

Według badania zleconego przez markę Tymbark definicje młodości ducha sformułowane przez przedstawicieli różnych pokoleń łączy przekonanie, że jest to określone nastawienie do świata i życia (pozytywne, życzliwe, otwarte, proaktywne). Przejawia się ono w aktywnym trybie życia (różnorodne hobby i zainteresowania, życie towarzyskie, aktywność fizyczna, poznawanie nowych rzeczy, przekraczanie swoich barier). Badani spontanicznie utożsamiają młodość ducha z radością życia, zapałem i kochaniem życia. Ponad połowa Polaków jest przekonana, że młodość ducha nie jest skorelowana z metryką – kochać życie można w każdym wieku.

 

„Nie bez powodu, w ostatnich latach zaczyna się coraz bardziej zwracać uwagę na to, że młodość jest bardziej stanem umysłu, lub jak to mówimy ducha, a nie kwestią metryki. Coraz więcej mówi się o wieku psychologicznym, który w większym stopniu determinuje to, jak się zachowujemy, niż data urodzenia. Co ważne rozumienie tego, czym jest młodość ducha staje się również coraz szersze i bardziej zindywidualizowane – każdy definiuje sobie to jak chce i realizuje w sposób, który mu najbardziej odpowiada – dla jednych będzie to chodzenie po górach, dla innych codzienne radości, kontakty z bliskimi, dla jeszcze innych nadążanie za duchem czasu lub realizowanie własnych pasji. Przeprowadzone badanie potwierdza to, że „młodość ducha” to bardzo pojemne pojęcie, wywołujące wiele różnorodnych skojarzeń. Rozumienie tego, czym jest młodość ducha jest niezależne od wieku – dla większości jest to specyficzne nastawienie do życia, które ma trzy główne elementy – optymizm, życzliwość i aktywność” komentuje wyniki badania na zlecenie marki Tymbark, Dominika Maison, President & Chief Science Partner, Maison & Partners.

 

Każde pokolenie widzi młodość ducha trochę inaczej

„Młodość ducha to też aktywność fizyczna, spędzanie czasu na świeżym powietrzu i odpoczynek w pięknych rejonach” – definiuje przedstawiciel najmłodszego pokolenia. Wśród osób w wieku średnim i starszych młodość ducha jest utożsamiana ze spotkaniami i miłym spędzaniem czasu z bliskimi osobami (np. przyjaciółmi, rodziną, dziećmi, czy wnukami). Mimo, że powszechnie życie starszych osób uznawane jest za spokojne, to ich wyobrażenie życia zgodnie z ideą młodości ducha bywa zdecydowanie bardziej nietuzinkowe i wiąże się z ekscytującymi przeżyciami.

 

Z badania zleconego przez markę Tymbark wynika, że największe różnice między pokoleniami istotne statystycznie zachodzą w postrzeganiu młodości ducha jako robieniu tego, co się chce, niezależnie od tego, czy wypada – aż 35% przedstawicieli najmłodszego pokolenia kojarzy je z młodością ducha, podczas gdy odpowiednio 31% i 24% w średnim i najstarszym pokoleniu.

 

Młodość ducha to również zdrowy styl życia

Najwięcej respondentów (25%) wskazuje, że osoba młoda duchem żyje na 101%. W dalszej kolejności wymieniają oni, że żyje radośnie, aktywnie, jak również zdrowo. Wśród spontanicznych skojarzeń z kochaniem życia wymieniane jest również zdrowie i zdrowy styl życia.

 

Od wielu lat pracuję z ludźmi, którzy w pewnym momencie swojego życia postanowili wszystko zmienić i zacząć od początku – z nową wagą, nowym ciałem, nowym samopoczuciem. Jestem przekonany, że zdrowa i mądra dieta doskonale wpływa na poczucie młodości ducha i radość życia. Moimi pacjentami są m.in. 80-latki, które codziennym optymizmem i energią biją na głowę wielu nastolatków, a dzień obowiązkowo zaczynają od energetycznej owsianki z owocami i szklanki soku. Przepis na mądrą i sprawiającą radość dietę jest bardzo prosty: 4-5 regularnych posiłków, w tym owoce i warzywa, królewskie śniadanie, obowiązkowe nawodnienie organizmu i po prostu pyszne domowe posiłki, które nie będą zatrzymywać naszego metabolizmu i pozwolą cieszyć się w pełni możliwościami naszego ciała” - radzi Konrad Gaca, specjalista żywieniowy.

 

Podobnie do definicji podawanych przez ankietowanych podchodzi Tymbark – marka, której credo opiera się na poczuciu młodości ducha i kochaniu życia choć w tym roku świętuje 80 lat.

„Wakacje i lato, pełne słonecznych dni, zapachu trawy i śpiewu ptaków nastrajają nas optymistycznie – aż chce się żyć. To doskonały moment, by poszukać w sobie młodości ducha, która tak pozytywnie nastraja nas do świata. Marka Tymbark od 80 lat towarzyszy Polakom i tego lata, kiedy obchodzimy jubileusz, jeszcze bardziej chcemy podkreślić, że młodość ducha jest bliska naszym wartościom i temu jak patrzymy na świat”podsumowuje wyniki badania Dorota Liszka, Manager ds. Komunikacji Korporacyjnej Grupy Maspex Wadowice.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

hillknowlton

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »