Technologie » Telekomunikacja

Czym jest kablówka?

Popularna Kablówka, czyli inaczej telewizja kablowa to telekomunikacyjna sieć która ma za zadanie dostarczać abonentom bogate pakiety programów radia i telewizji oraz wielu innych interaktywnych usług multimedialnych. W slangu polskim kablówka oznacza jednak przede wszystkim telewizję.

Telewizje te wykorzystują pasmo od 50 do 900MHz aby transmitować programy. Każdy z nich zajmuje 8MHz (w standardzie PAL D/K), więc możemy przesłać 94 programy na kablu koncentrycznym. 

Podstawowym elementem nowoczesnej sieci szerokopasmowej jest główna stacja czołowa. Jej głównym zadaniem jest wprowadzenie szerokiego pakietu programów i usług oraz w zależności od penetracji sieci różnych interaktywnych usług multimedialnych (np. NVOD). Dalej mamy regionalną stację czołową która tworzy indywidualne pakiety programów i usług. Później moduluje on sygnał analogowy sygnałem QAM i przesyła go do sieci HFC. To właśnie dzięki niej w ofercie możemy znaleźć lokalne kanały telewizyjne i stacje radiowe. Magistrala optyczna pozwala przesyłać sygnały światłowodami na bardzo duże odległości. 

Żeby sieci HFC były niezawodne muszą mieć świetny system zasilania. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej architekturze systemów HTC. Ważnym elementem jaki posiada kablówka jest też sieć koncentryczna która transmituje programy wykorzystując transmisję w kierunku zwrotnym. 

Najważniejszy jest jednak sygnał. W końcu bez niego w ogóle nie byłoby programów. Dostawca przesyła wszystkim abonentom identyczny sygnał, ale to od firmy zależy jaki pakiet do nas trafi. Jest to możliwe dzięki filtrom. Do skrzynki w budynku trafia pełen sygnał, a dopiero tam znajduje się rozgałęźnik w którym montowany jest filtr dolnoprzepustowy przepuszczający tylko sygnał niskiej częstotliwości na których są umieszczane podstawowe programy. 

Ze względu na fakt, iż telewizja jest olbrzymim narzędziem i praktycznie każdy z nas korzysta z niej we własnym domu na rynku jest bardzo duża konkurencja. Prześcigają się oni na różne sposoby i każda oferta ma swoje mocne i słabe strony. Ofert jest masa, od tych najprostszych oferujących dostęp do podstawowych kanałów po te najbardziej rozbudowane, dzięki którym mamy dostęp do setek programów. Starsi ludzie nie będą raczej zainteresowani programami takimi jak HBO czy EuroSport2, nie będą oni również potrzebowali kanałów w jakości HD, wystarcza im te podstawowe. Zagorzały fan sportu chciałby mieć dostęp do dziesiątek kanałów które umożliwią mu śledzenie tych wydarzeń sportowych, którymi będzie zainteresowany, a Kinomaniak wybierze tę ofertę, w której będzie najwięcej programów transmitujących filmy.   Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

anitad

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 11 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »