Dom » Ogrody

Czym jest odpowiedni nawóz?

Odpowiednio nawieziona gleba dostarcza rośliną niezbędne składniki pokarmowe i gwarantuje prawidłowy wzrost. Obecnie mamy duży wybór nawozów zarówno sztucznych, jak i naturalnych, który więc wybrać?

Najwartościowym i najtańszym, a przy tym w miarę łatwo dostępnym jest obornik, bowiem wzbogaca on ziemię w próchnicę, ma właściwości odkwaszające oraz wszystkie składniki pokarmowe. I co najważniejsze jest on naturalny i ekologiczny. Kolejnym ekologicznym i szeroko dostępnym nawozem jest kompost.

Kompost możemy zrobić sami. Do tego celu potrzebne jest nam ocienione miejsce na działce czy w ogrodzie. Kopiemy tam dół o wymiarach 1-1, 5 m o głębokości 15-20cm i do takiego dołu wrzucamy wszystkie organiczne odpadki, czyli: chwasty, łodygi, a także fusy z kawy lub herbaty czy skorupki jaj. Gdy warstwa odpadków jest wysoka zalewamy ją wodą lub gnojówką jeśli mamy do takowej dostęp. Następnie wszystko przykrywamy ziemią.

Nawozy sztuczne stosowane są od 1840 r, ale obecnie maleje ich użycie. Do najpopularniejszych nawozów mineralnych zalicza się saletrę oraz nawozy fosforowy i potasowy. Stosowanie nawozów sztucznych powoduje skażenie gleby i powietrza. Lepiej więc mieć warzywa i owoce zdrowe niż wielkie, a przy tym szkodliwe dla naszego organizmu. Jeśli już używamy nawozów sztucznych kupujmy mieszanki, które zawierają mikro i makroelementy oraz odkwaszają glebę. Pamiętajmy stosujemy się do dawek podanych na opakowaniach.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

sanduciorbas

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »