Firma » Finanse

Czym jest oprogramowanie ERP dla firm?

Czym jest oprogramowanie ERP dla firm?
Zobacz więcej zdjęć »
Samodzielne prowadzenie firmy i zarządzanie nią może stać się wyzwaniem, gdy firm zaczyna się rozrastać. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców sięga po gotowe programy ERP, które pomagają w zarządzaniu firmą.

Każda dobrze zorganizowana, ambitna i rozwijająca się firma stosuje specjalne techniki zarządzania. W przypadku dużych, bardzo rozbudowanych wewnętrznie, ale także małych i średnich przedsiębiorstw z wieloma zasobami, doskonale sprawdzi się gotowe, zaprojektowane i stworzone specjalnie na taki użytek oprogramowanie dla firm.
 
Zarządzanie przedsiębiorstwem powinno odbywać się z jednego miejsca. Tylko gromadząc i przetwarzając skonsolidowane procesy biznesowe w bazie danych systemu możemy efektywnie wykorzystać wszystkie predyspozycje przedsiębiorstwa. Program ERP, czyli po angielsku Enterprise Resource Planning, to zintegrowany system narzędzi służący do wspomagania zarządzania wszystkimi zasobami przedsiębiorstwa. Gdy zaś mówimy o zasobach, chodzi nam o zasoby ludzkie (pracownicy, umiejętności personalne), finansowe (środki pieniężne), informacyjne (wiedza firmowa, używane technologie) oraz materiałowe (budynki, sprzęt, surowce, grunty, przedmioty).
 
Oprogramowanie ERP posiada mnóstwo funkcjonalności, które przynoszą wsparcie w zarządzaniu firmą. Usprawniają procesy biznesowe i rozwiązują problemy nawet w największych, szeroko rozbudowanych organizacjach i międzynarodowych korporacjach. Do najważniejszych zadań ERP należy: zarządzanie kadrą i płacami, rozpowszechnianie komunikatów zaspokajających określone potrzeby informacyjne we wszystkich działach firmy, przyspieszenie procesów administracyjnych, prowadzenie księgowości, analiz i raportów finansowych, modernizacja obiegu dokumentów, czy zarządzanie łańcuchem dostaw. Oprogramowania ERP to nie jedyny system używany przez firmy do prowadzenia biznesu. Innym, równie popularnym jest system CRM. O różnicach w wymienionych systemach można przeczytać na https://odl.com.pl/czym-sie-rozni-system-erp-od-crm/.
 
Takie oprogramowanie obejmuje kilka modułów. Fundamentem funkcjonowania i przetwarzania informacji w systemie ERP jest szeroko pojęty obszar finansów, jednak nie tylko. W podstawowy skład systemu ERP wchodzą narzędzia finansowo-księgowe, do zarządzania kadrami, do planowania zapotrzebowania materiałowego i do zarządzania magazynem. Dodatkowo, oprogramowanie może być uzupełnione w podzespoły służące do zarządzania relacjami biznesowymi z klientem, czy też do obsługi punktu sprzedaży, przyjmowania i obsługi zgłoszeń, czy administrowania firmowej strony internetowej. Początkowo dobrym rozwiązaniem może być wdrożenie tylko tych dodatkowych modułów, które są niezbędne na obecnym etapie rozwoju działalności. W trakcie wieloletniego użytkowania można wypróbowywać kolejne moduły i rozbudowywać system stopniowo. W ten sposób krok po kroku sprawdzimy, czy konkretne narzędzie spełnia potrzeby i oczekiwania naszej firmy.
 
Korzyści wynikających ze stosowania oprogramowania jest naprawdę mnóstwo. Żaden menedżer, ani nawet zespół menedżerów nie byłby w stanie całościowo usprawnić działania w firmie takich obszarów jak: produkcja, finanse, obsługa klienta czy logistyka. Oprogramowanie dla przedsiębiorstw jest więc jak wyciągnięcie ręki z pomocą, ponieważ ułatwia doskonalenie procesów w organizacji. Zyski z pomocy osiągają wszyscy pracownicy, a ich podniesione wyniki wydajności przyczyniają się do sukcesów firmy, oraz satysfakcji i zadowolenia kadry zarządzającej.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

system.odl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »