Dom » Wnętrza

Czyszczenie kominka – co trzeba wiedzieć?

Czyszczenie kominka – co trzeba wiedzieć?
Zobacz więcej zdjęć »
Palenie w kominku i ciepło, jakie on daje, to sama przyjemność. Kojarzy nam się z długimi, zimowymi wieczorami spędzanymi w gronie najbliższych. Jednak dla właścicieli kominków utrzymanie ich w czystości jest nie lada wyzwaniem. Co zrobić, aby kominek nie tylko rozgrzewał, ale cieszył nasze oko?

W trakcie regularnego użytkowania kominka, zarówno w jego wnętrzu, jak i na szybie, osadza się lepka, nieprzyjemna sadza. Jest ona przykrym rezultatem niepełnego spalania produktów, które są bogate w znaczne ilości węgla. Sadza kominkowa jest przede wszystkim bardzo tłusta, czarna i niestety bardzo trudna do usunięcia. Chcąc się jej pozbyć w niewłaściwy sposób, często można jeszcze pogorszyć wygląd urządzenia. Jak więc postępować, aby nasz kominek przestał być kłopotliwym elementem wystroju wnętrza i znowu wyglądał jak z katalogu? Warto poznać kilka sprawdzonych i szybkich sposobów na zadbany i czysty kominek. 


Zapobiegaj zabrudzeniom

Użytkownicy kominków powinni poznać kilka prostych zasadach, dzięki którym znacznie ułatwią sobie ich czyszczenie i pielęgnację. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby do palenia wybierać wyłącznie dobrej jakości, suche drewno. Mokry opał obniża temperaturę spalania, co prowadzi do nieestetycznego osmalenia wnętrza kominka. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj opału. Ze względu na dużą ilość żywicy, która również może zostawiać brzydkie plamy, niewskazane jest stosowanie drewna iglastego (świerkowego czy na przykład jodłowego). Ponadto trzeba pamiętać o odpowiednim dopływie powietrza do paleniska kominka, a także o dobry ciąg. Zbyt szczelne domknięcie szybra spowoduje przyduszenie ognia i zwiększenie okopcenia. 
Sposoby na przejrzystą szybę 

Brudna szyba kominkowa niestety może przysłonić piękno i urok płomieni i zepsuć wygląd nawet najpiękniejszego, starannie urządzonego wnętrza. Już w trakcie wyboru wkładu do kominka można zdecydować się na szybę, którą ze względu na zastosowane rozwiązania o wiele łatwej utrzymać w czystości. Jednak każdy rodzaj szyby częściej lub rzadziej wymaga mycia. Powszechnie stosowane są sposoby, które znały i stosowały nasze babcie – mycie brudnej powierzchni za pomocą zwykłej wody z mydłem lub z płynem do naczyń czy czyszczenie zabrudzonej powierzchni popiołem. W przypadku lekkich, powierzchownych zabrudzeń takie sposoby będą w pewnym stopniu skuteczne. Jednak gdy szyba jest naprawdę brudna, o co przecież nietrudno, warto sięgnąć po specjalistyczny środek czyszczący. 

– Taki odpowiednio dobrany produkt jest gwarancją na szybkie pozbycie się uciążliwego problemu. Domowymi sposobami często można sobie tylko zaszkodzić. W popiele mogą się znajdować niedopalone kawałki drewna, którymi można porysować powierzchnię. Podobnie jest w przypadku skrobaczek – mówi ekspert z firmy Vitcas, producenta materiałów ogniotrwałych i specjalistycznych materiałów do kominków.

Jak używać takiego środka? Należy spryskać nim brudną, koniecznie zimną powierzchnię. Stosowanie środka na rozgrzaną szybę może przynieść odmienny od pożądanego efekt - brud zamiast zniknąć tylko się utrwali. Preparat należy  pozostawić na kilka minut, a następnie wytrzeć do sucha za pomocą wilgotnej ściereczki. Przy niewielkich zabrudzeniach powinno to wystarczyć, a jeśli szyba jest bardzo brudna, czynność trzeba powtarzać do skutku. 

– Dzięki Środkowi do Czyszczenia Szkła w Piecach Vitcas, szybko i skutecznie pozbędziemy się brzydko wyglądających zabrudzeń i smug. Ważne jest jednak, aby tego płynu używać wyłącznie do czyszczenia szyb. W kontakcie z metalem produkt może bowiem zostawić nieestetyczne plamy – radzi ekspert w firmie Vitcas. 

Tego typu środki mają bardzo silne działanie. Aby ochronić delikatną i wrażliwą skórę dłoni, trzeba pamiętać o stosowaniu rękawiczek ochronnych. 

Video - Czyszczenie szyb kominkowych


Idealnie czyste wnętrze kominka

Równie ważne jak czyszczenie szyby jest pamiętanie o regularnym i dokładnym oczyszczaniu wnętrza kominka. Z biegiem czasu wewnątrz wkładu kominkowego może nagromadzić się warstwa łatwopalnego, szkodliwego materiału, który może doprowadzić do przedwczesnego zużycia uszczelek oraz do korozji. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o regularnym oczyszczaniu wnętrza kominka z popiołu i sadzy. 

– Środek do Czyszczenia Kominków i Grilli Vitcas usuwa nawet trudne, tłuste i spalone plamy, a także sadzę z cegieł i czarne osady z palenisk. Rozpuszcza sadzę, substancje smołowe i zapieczony tłuszcz – mówi ekspert z firmy Vitcas. 

Aby wyczyścić kominek, należy spryskać zimną powierzchnię, pozostawić na kilka minut i wytrzeć za pomocą wilgotnej ściereczki. W przypadku uporczywych zanieczyszczeń czynność powtórzyć.

-------------------------------------------------------------------------------------------
O VITCAS POLSKA
Firma VITCAS POLSKA to polski oddział brytyjskiej marki VITCAS - producenta materiałów ognioodpornych, żaroodpornych i izolacji wysokotemperaturowych. Oferta obejmuje produkty skierowane do branży zduńskiej, klientów indywidualnych i przemysłu. http://www.vitcas.pl/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

LET_PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »