Technologie » Internet

Data Management Platform, czyli sztuka monetyzowania danych

Każdy z nas zostawia po sobie cyfrowy ślad. Począwszy od profilu na Facebooku, a kończąc na formularzach rejestracyjnych i systemach szybkich płatności on-line. Sztuką jest odpowiednia analiza i zmonetyzowanie tych danych. Od lat pomagają w tym platformy DMP (Data Management Platform).

Czym jest DMP?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

DMP to zaawansowane oprogramowanie gromadzące i przetwarzające dane, które mogą zostać wykorzystane w działaniach marketingowych lub do celów analitycznych. DMP pozwala na zebranie możliwie największej ilości danych na temat naszych obecnych lub potencjalnych klientów. Dzięki tej platformie możemy zidentyfikować potrzeby klientów, np. analizując ich zachowanie na naszej stronie. Jeśli użytkownik często ogląda dany produkt w serwisie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że go potrzebuje. W identyfikacji potrzeb klientów pomogą też zewnętrzne źródła informacji. Na przykład: użytkownik jest naszym klientem, ale nie odwiedza naszej strony, natomiast z zewnętrznych danych wiemy, że poszukuje zagranicznej wycieczki. Taka informacja może trafić do nas i jeśli jesteśmy np. biurem podróży, możemy wysłać odpowiedni komunikat poprzez kampanię online, mailing lub kontakt telefoniczny.

Bardzo ważnym elementem DMP są wszelkie dane. Nawet takie, które z naszego punktu widzenia mogą być mało przydatne. I tutaj pojawia się kolejna ważna funkcja platformy – analityka. Pozwala ona w gąszczu informacji, które posiadamy na temat naszych użytkowników, wyselekcjonować te istotne dla nas. Dzięki temu możemy m.in. zidentyfikować przyszłe potrzeby klientów. Na przykład, jeśli użytkownicy kupują sofę, może się okazać, że większość z nich kupi również w najbliższym czasie stolik. Posiadając taką wiedzę, możemy kierować dopasowane komunikaty odpowiednio wcześnie, aby użytkownik dokonał zakupu u nas. Analityka i dane pozwalają dowiedzieć się, dlaczego użytkownicy porzucają koszyki zakupowe czy w którym momencie rezygnują z zakupu. Jeśli posiadamy dostateczną ilość danych oraz dysponujemy odpowiednią analityką, możemy wiele powiedzieć na temat naszych użytkowników, ich zachowań i historii zakupowych.

Skąd pochodzą dane?

Ich źródłem może być dosłownie wszystko. Począwszy od 1st party data, czyli informacji pochodzących z własnej strony www, aplikacji mobilnej, sklepu internetowego, subskrypcji, kampanii lub systemu CRM. Drugim bardzo ważnym źródłem są dane zewnętrzne - 3rd party data. Pochodzą one, na przykład, z różnych stron www. Pozwalają dostarczyć większą liczbę informacji na temat naszych użytkowników, np. o demografii, geolokalizacji, zainteresowaniach, dochodach, historii zakupów i wyszukiwań w internecie. Analizując zachowanie użytkowników w sieci możemy dowiedzieć się, że poszukują np. nowego samochodu (czytając fora motoryzacyjne i ogłoszenia). Z kolei 2nd party data to dane, które możemy zdobyć w agencji reklamowej, domu mediowym, czy u wydawcy stron www. Dzięki temu źródłu zwiększymy zasięg reklamy o nowych odbiorców. DMP pozwala łączyć dane offline z online. Mogą to być informacje z CRM, sprzedażowe czy dane o zanieczyszczeniu powietrza w danym regionie (pozwala na wysłanie odpowiednich komunikatów do użytkowników).

DMP dla wydawców

DMP to doskonałe środowisko dla marketerów i reklamodawców. Oferuje im dotarcie do właściwego targetu, personalizację i efektywność kampanii przy jak najniższych kosztach (wskaźnik ROI). Platforma ta stała się również istotnym narzędziem analitycznym dla wydawców stron internetowych. Jakie korzyści przynosi im analiza użytkowników i segmentacja w DMP? Przede wszystkim podniesienie wskaźnika konwersji na stronie, czyli efektywniejsze zrealizowanie jakiegoś celu. Wyższa konwersja może dotyczyć np.: większej liczby rejestracji kont, subskrypcji newsletterowych i wejść na ważną podstronę. Dla właścicieli e-sklepów lepsza konwersja to po prostu zwiększenie ilości dokonanych zakupów. Dobrze przeprowadzona analiza zachowań użytkowników strony, pozwoli jej wydawcy dokonać zmian, które zaowocują dłuższymi sesjami i mniejszym współczynnikiem odrzuceń. Coraz częściej dane o użytkownikach sieci wykorzystywane są do personalizowania treści serwisów. Przykład? Młody mężczyzna wchodzi na stronę główną portalu aukcyjnego i automatycznie dostaje ofertę na zakup smartfonu, motocykla lub opon zimowych.

Można z pełnym przekonaniem powiedzieć, że pojawienie się platform DMP miało wielki wpływ na współczesny e-biznes. Narzędzie to pozwoliło także wielu małym firmom poznać, ale także zrozumieć, kim jest ich klient i czego oczekuje. Technologia ta otworzyła nowe możliwości dla marketerów i handlowców. Jej odpowiednie wykorzystanie jest drogą do skutecznej sprzedaży.

 

Data Exchanger posiada własną technologię DMP, która może służyć do gromadzenia, zarządzania i analizowania danych. Firma zbiera dane online i offline. Technologia może być wykorzystywana przez wydawców, agencje i bezpośrednich klientów. Data Exchanger dostarcza również narzędzia, aby zoptymalizować i usprawnić biznes e-commerce. Więcej informacji na www.dataexchanger.pl

 

Grzegorz Sławatyński - z branżą internetową związany od 2008 roku. Specjalista w dziedzinie Audience Targetingu i rozwiązań związanych z Data Management Platform. Założyciel pierwszej w Polsce i jednej z pierwszych w Europie sieci reklamy opartej na danych behawioralnych działającej m.in. na rynku Polskim, Czeskim i Rumuńskim. Doświadczenie zawodowe zdobywał współpracując z dostawcą technologii do Audience Targetingu/ DMP, niemiecką firmą nugg.ad/Zalando Media Solutions na stanowisku Sales Director CEE. Jeden z założycieli oraz Prezes Zarządu firmy Little Big Data (Data Exchanger) posiadającą własne narzędzie DMP (Data Management Platform) oraz oferującą kompleksowe rozwiązania z tego obszaru dla klientów.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

KnowledgeHub Fund

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »