Zdrowie » Medycyna
Degasin: przyjemność jedzenia i komfort trawienia
Dolegliwości związane ze wzdęciami są jednym z najczęstszych problemów ze strony przewodu pokarmowego. Szacuje się, że dotyczą ok. 30% zdrowej populacji oraz ponad 90% osób cierpiących na zaburzenia ze strony układu trawiennego.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Nadmiar gazów w jelitach to problem występujący coraz powszechniej, a jednak często traktowany jest jako mało istotny i wstydliwy. Bagatelizujemy go więc – a to duży błąd, ponieważ wzdęcia mogą być objawem poważniejszych schorzeń układu pokarmowego. Badania prowadzone przez Amerykanów wykazały, że tylko 16% osób mających problemy gastryczne zdecydowało się zasięgnąć porady lekarza, podczas gdy u 54% wzdęcia upośledzały codzienne funkcjonowanie, a 43% wymagało farmakoterapii**.
Wzdęcia mogą w dużej mierze wynikać z prowadzenia nieodpowiedniego stylu życia. Oto kilka zasad, których należy trzymać się, chcąc zapobiec dolegliwościom:
Wolniej znaczy lepiej
Jedną z głównych przyczyn wzdęć jest połykanie powietrza, które następnie gromadzi się w jelitach i żołądku. Najczęściej sprawcą takiego stanu rzeczy jest zbyt szybkie spożywanie posiłków, picie napojów gazowanych czy żucie gumy.
Aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości trawiennych, należy jeść o stałych porach, bez pośpiechu, na siedząco, dokładnie przegryzając pokarm. Mówi się, że każdy kęs należy przeżuć nawet 20-30 razy!
Sztuka wyboru
Z diety należy wyeliminować nadmierne spożywanie napojów gazowanych, potraw wysokotłuszczowych oraz węglowodanów, będących pożywką dla bakterii fermentujących. Z tego samego powodu potrawy zawierające dużo błonnika (otręby, fasola, chleb razowy, kapusta itp.) mogą nasilać wzdęcia. Najlepiej więc - gdy dania te pojawią się na naszych stołach – pamiętać o przyprawach. Zioła, jak np. estragon, kolendra, bazylia, tymianek czy kminek, nie tylko wzbogacą smak przygotowywanych potraw, ale i ułatwią trawienie.
Aktywniej!
Złota zasada: „regularna aktywność fizyczna może zastąpić każdy lek, natomiast żaden lek nie zastąpi ruchu” znajduje swoje zastosowanie także w przypadku wzdęć – uprawianie sportu przyspiesza przesuwanie gazów jelitowych i wpływa na wzmocnienie mięśni jamy brzusznej.
Z dodatkiem symetykonu
W leczeniu wzdęć warto sięgnąć po środki ułatwiające usuwanie gazów z przewodu pokarmowego, takie jak symetykon - substancję, która zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu i powoduje ich łączenie oraz łatwiejsze wydalanie z organizmu.
Symetykon to jeden z niewielu związków chemicznych uważanych przez lekarzy za jednocześnie skuteczny i bezpieczny, przynoszący najlepsze efekty przy zastosowaniu w jednorazowej stosunkowo dużej dawce.***
Preparatem zawierającym najwyższą na rynku* ilość symetykonu (257,5 mg) w jednej kapsułce jest Degasin, który poprawia komfort jelit i jamy brzusznej u osób skarżących się na wzdęcia i bóle brzucha. Dzięki swojemu składowi skutecznie łagodzi dolegliwości trawienne i zapobiega tworzeniu się gazów w jelitach.
Degasin posiada status wyrobu medycznego, co oznacza, że mechanizm jego działania ma charakter wyłącznie fizyczny. Zawarty w nim symetykon nie wchłania się do krwi. Dzięki temu środek ten jest dobrze tolerowany i nie powoduje działań ubocznych. Jego skuteczność potwierdzają badania****.
Degasin może być wykorzystywany również w celu przygotowania do badań diagnostycznych okolic jamy brzucha (endoskopia, RTG, USG), ponieważ zmniejsza cienie gazowe w jelitach, wpływając tym samym na wzrost pola widzenia.
Dlaczego przed badaniem USG lekarze zalecają stosowanie symetykonu?
Badania w obrębie jamy brzusznej wymagają określonego postępowania przygotowawczego ze strony pacjenta, ponieważ gazy jelitowe powstające w czasie procesów trawienia oraz powietrze połykane podczas mówienia, jedzenia i palenia papierosów, zniekształcają lub przesłaniają badane narządy. W celu zmniejszenia ilości gazów jelitowych zaleca się stosować doustny preparat zawierający symetykon, dostępny w aptekach bez recepty. Symetykon przed badaniem należy przyjmować ściśle według wskazań lekarza.
Średnia zawartość symetykonu w jednej kapsułce Degasin:
Symetykon - 257,5 mg
Cena: ok. 20 zł / 32 kapsułki
Sposób użycia: 1-2 kapsułki po posiłku, popijając dużą ilością wody. W przypadku przygotowania do badań diagnostycznych należy stosować się do zaleceń lekarza. Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych.
* na podstawie zawartości symetykonu w jednej kapsułce
** http://www.degasin.eu/pl
* ** źródło: http://www.farmacjaija.pl/zdrowie/obserwatorium-gastrologiczne/skuteczny-i-bezpieczny-jak-symetykon.html
**** Laboratoria Arkopharma, wewnętrzne badania skuteczności
Komentarze (0)