Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Dentysta dla dzieci – leczenie próchnicy

Dentysta dla dzieci – leczenie próchnicy
Zobacz więcej zdjęć »
Próchnica często atakuje już przy pojawiających się pierwszych zębach. Wynika to z baraku odporności organizmu na tego typu zagrożenia oraz ze słabego szkliwa. Niemniej jednak zwalczenie próchnicy nawet w takim wieku jest możliwe.

Pierwszym objawem próchnicy, jaki powinien zaniepokoić rodziców są widoczne przebarwienia zębów. Ponadto, jeśli powierzchnia zęba stanie się chropowata to sygnał by udać się do stomatologa.

 

Jeśli będzie to pierwsza wizyta, warto wybrać się do specjalisty, który posiada w swojej ofercie wizyty adaptacyjne. Warto zadbać o to, by ta pierwsza wizyta, która niestety pojawiła się z konieczności, nie pozostawi niemiłych wspomnień u dziecka. Gabinet przystosowany do potrzeb najmniejszych można znaleźć tutaj: http://odent.pl/.

Profilaktyka przed próchnicą

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się próchnicy o higienę jamy ustanej rodzice powinni zadbać jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów. Po każdym karmieniu dziąsła niemowlaka powinny być przemywane wilgotnym gazikiem nawiniętym na palec by usunąć resztki mleka z jamy ustnej dziecka.

Najpopularniejszymi metodami zabezpieczającymi żeby przed próchnicą jest lakowanie i lakierowanie zębów. Zaledwie kilka miesięcy po pojawieniu się pierwszych zębów możliwe jest ich poddanie takim zabiegom.

Lakowanie

Zabieg lakowania jest bezbolesny. Polega on na nałożeniu warstwy lakieru, który ma na celu ochronę zęba przed próchnicą i innymi uszkodzeniami płytki zębowej. Wówczas zęby, które zostaną pokryte taka warstwą posiadają warstwę ochronną przed próchnicą.

Lakierowanie

Zabieg jest bardzo podobny do lakowanie, ponieważ zęby również pokrywa się warstwą lakieru. W skład takiego lakieru wchodzą jony fluoru.  Jony zawarte w lakierze przenikają w tkanki, czyniąc ząb bardziej odporny na próchnicę.

Leczenie próchnicy

Uczenie dziecka higieny jamy ustnej powinno rozpocząć się jak najszybciej. Zapewnienie prawidłowej diety z obniżoną ilością cukru z pewnością zmniejszy prawdopodobieństwo jej powstania. Jeśli próchnica mimo wszystko pojawiła się u dziecka musi nastąpić jej leczenie. Stomatolog może zaimpregnować zęby tak by chore tkanki zostały usunięte. Niestety metoda ta powoduje zmienienie koloru zębów na ciemne.

Kolejna metoda leczenia chorych na próchnice zębów możliwa jest dzięki wypełnieniu zębów. Uszkodzone fragmenty zęba wypełnia się specjalną pastą i warstwą ochroną tak, by nie uszkodzić miazgi zęba.

Najlepiej jednak zapobiec pojawieniu się próchnicy i stale kontrolować stan zębów dziecka poprzez regularne wizyty u dentysty.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Suzi

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »