Technologie » Komputery

Design przede wszystkim

Design przede wszystkim
Zobacz więcej zdjęć »
Laptop. Komputer przenośny. Neutralny, tolerancyjnie uformowany, przystępny dla każdego. Występuje w naszym życiu coraz częściej i w wielu odmianach. Nadal jednak jest to produkt masowy, produkowany w setkach tysięcy niemalże identycznych egzemplarzy.

Malujemy obrazy, ciała, domy, ściany, niektórzy nawet śmietniki. Dlaczego nie pomalować własnego Notebooka?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Człowiek jako zwierze stadne zawsze miał tendencje do tak zwanego „lansowania się”. To dzięki temu nasza klasa stałą się hegemonem w kilka miesięcy, to dlatego facebook pęka w szwach. Prezentujemy tam siebie na wszystkie możliwe sposoby. Oczywiście sami „my” to troszkę za mało więc zarabiają na nas kolejno wszystkie sklepy z markową odzieżą, kosmetyczki, salony pierciengu, tatuażyści, producenci gadżetów itp. Kiedy już obłowimy się odpowiednim asortymentem czujemy się wyróżnieni by po jakimś czasie wrócić do szarego życia. Wiec znowu coś nowego i tak kołowrotek się kręci. Podobna sytuacja ma się nawet w rzeczywistości wirtualnej. Tutaj to chyba nawet troszkę bardziej bo wydajemy na coś czego nawet nie mamy fizycznie. Idąc za ciosem, musimy mieć najciekawszego bloga, najbardziej odjazdowy awatar i wyjątkowy opis graficzny na gg. Powiecie paranoja? Chyba nie do końca bo jak każdy z nas się sobie przyjrzy to odnajdzie takiego właśnie lansującego się snobka. Zważcie na to, że nawet wybierając obudowę do komputera szukacie jak najbardziej efektownej lub myślicie jakby ją przerobić aby znajomym opadła szczęka jak przyjdą w odwiedziny. Wielu z was pewnie myślało też o tuningu laptopa. No niestety, to już nie jest możliwe dla przeciętnego usera. Bynajmniej nie było… do niedawna.

Notebook jaki jest każdy wie, kwadratowy i średnio ciekawy. Zazwyczaj dopiero po otwarciu klapy urzeka nas piękno wszelkiej maści światełek, dodatkowych paneli dotykowych i innych bajerów, które oferują nam producenci. Niestety z zewnątrz jakby na to nie spojrzeć nasz notek zawsze przypomina płytę chodnikową przez co z zazdrością patrzymy na posiadaczy tuningowanych obudów komputerów stacjonarnych. Jedynie HP chciało wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i stworzyło serię Pavilion. Rzeczywiście, ładna jest… o ile jesteś kobietą. Kilka wiązek miało zaspokoić nasze wrodzone pragnienie „pokazania się”. Może na początku to było ciekawe. Widząc osobę z takim komputerem zwracało się na niego uwagę. Niestety wszystko co seryjne kiedyś staje się powszechne i dzisiaj już na pewno taka obudowa nie przykuje niczyjego wzroku. Wolelibyśmy coś niepowtarzalnego. Cos co sprawi, że jak w pracy czy na wykładzie wyjmiemy naszego „przenośnego”, każda przechadzająca się w pobliżu osoba spojrzy z zazdrością, poważaniem i nieukrywaną chęcią posiadania czegoś takiego.  Czy to możliwe? Tak, zdecydowane tak. Choć jest to nowość i właściwie jeszcze rzecz niespotykana to już zaczęła budzić zaciekawienie. Notebook painting to sposób na to by komputer przenośny był nie tylko narzędziem ale i wizytówką.

Wielu już o tym myślało, wielu próbowało. Niewielu się udało. Pomalowanie notebooka to nie jest łatwa rzecz. Nawet dobry lakiernik niekoniecznie zrobi to dobrze. Po pierwsze musi być świetnym grafikiem by dbać o detale i zrobić wszystko tak jak chcesz. Jeżeli jest to dobrze ale niestety jeśli nie ma wiedzy na temat konstrukcji notebooka ani Ty też nie chcesz sam się bawić w demontaż obudowy, malowanie będzie polegać na oklejeniu taśmą całości sprzętu co w efekcie da dodatkowa maźnięcia tam gdzie nie chcesz plus prawdopodobną „lepkość” maszyny przez długi czas. Oczywiście istnieje jeszcze opcja „zrób to sam”. Niestety farby modelarskie średnio się do tego będą nadawać. Nie uzyskamy odpowiedniej gramatury i cały efekt zostanie przyćmiony nawet jeśli posiadamy świetne zdolności malarskie. Aby graf na naszej obudowie był idealny potrzebujemy areografu. Niestety to już jest koszt, duży koszt ponieważ jeśli kupimy tani sprzęt z allegro to z efektem możemy się pożegnać. Jeśli będziemy chcieli konkretniejszy sprzęt to wydamy fortunę a użyjemy go raz, może dwa wiec też sens zanika. Tym bardziej, że na malowanie mamy zaledwie jedno, max dwa podejścia. Trzecia próba zakończy się niepowodzeniem. Starej warstwy tez nie zmyjemy rozpuszczalnikiem chyba ze chcemy mieć obudowę w stylu sera z dziurami. Reasumując, jeśli chcemy aby wszystko zostało wykonane jak należy musimy się zgłosić do profesjonalistów.

Tych niestety u nas nie jest wielu. Graficy raczej rzadko mają styczność z tak delikatnym sprzętem. Prędzej ze stacjonarkami gdzie z blachą możemy robić co chcemy. Tutaj liczy się delikatność, precyzja i wiedzy o tym co można a co nie. Na dzień dzisiejszy na rynku polskim funkcjonuje tylko jedna firma zajmująca się właśnie takim upiększaniem naszych maszyn. Jest to D-STORM (http://www.d-storm.com.pl). Firma oferuje klientom pełną dowolność. Sami możemy wybrać co ma się znaleźć na klapie naszego notebooka. Warto jeszcze dodać ze nie tylko klapie, możemy dokonać malowania całej maszyny ale to jak wiadomo są dodatkowe koszty. To już od nas zależy na co się zdecydujemy i ile chcemy wydać bo na całe szczęście cennik firmy nie jest od góry ustalony. Każdy projekt jest traktowany indywidualnie. Co za tym idzie cenę otrzymujemy dopiero kiedy określimy dokładnie co nas interesuje. Pewne jest, że jeśli chcemy jakiś konkretny graf to taka przyjemność będzie nas kosztować minimum kilkaset złotych.

Trzeba zaznaczyć, że pomalowany notebook to produkt z kategorii Premium, czyli taki, który nie jest ogólnie dostępny jak snickers w supermarkecie. Jest on kosztowny i ma niestety też wady. Podstawową z nich jest to, że niestety ale nasz komputer się starzeje. Nowe programy przestają działać jak powinny, jego podzespoły kwiczą i skwierczą a my planujemy kupić coś nowego. Niestety wtedy jego piękna obudowa może przepaść. Jedynie w momencie gdy kupujemy nowy sprzęt tej samej firmy, możemy przełożyć poszczególne części do nowego notka. Niestety szansa na to, że spasują jest małą i najczęściej jednak będziemy musieli liczyć się z kosztem ponownego malowania. Plusem w tym wypadku jest to, że graf który zrobiliśmy dwa lata temu, teraz już może nam się nie podobać tak bardzo. Jego idea, przesłanie mogło się zmienić więc wtedy mamy motywacje by zrobić coś nowego.

Wbrew pozorom takie „szpanerstwo” nie jest przeznaczone tylko dla prywatnych użytkowników, którym służyć to będzie tylko do podrywania dziewczyn w bibliotece. Wiele na tym mogą zyskać małe firmy, które chcą mieć dodatkową reklamę. Wyobraźmy sobie przykładowo, że jesteśmy właścicielami małego sklepu internetowego zajmującego się sprzedażą towarów z kategorii IT. Korzystamy z usługi malowania notebooka i na klapie zamiast hp lub innego Lenoro mamy piękny graf z adresem www.mój – sklep.pl. Teraz idziemy na obiad z partnerem do popularnej restauracji. Chcąc przedstawić mu ofertę wyciągamy laptopa. Efekt? U partnera otrzymujemy współczynnik + 10 do profesjonalizmu a wśród klientów restauracji mamy pewność, że co drugi zapamiętał adres. Jeśli na stronę wejdzie chociaż co trzeci z nich to już jest sukces.

Podstawową zaletą takiego Notebook paintingu jest oryginalność. Robiąc taki graf mamy pewność, że jest on jeden, niepowtarzalny. No chyba że zdecydujemy się na logo „warcraft” to wtedy ta reguła może stracić na wartości. Biorąc pod uwagę ten aspekt można odmiennie spojrzeć na cenę, która na pierwszy rzut oka wydaję się ogromna. Weźmy dla porównania ubrania. Markowa koszula nie produkowana seryjnie a jedynie w kilku egzemplarzach lub całkowicie na zamówienie będzie nas kosztować tyle samo co pomalowanie notebooka. Teraz spójrzmy na użyteczność. Koszula jeśli ma się wyróżniać będzie na 90% zbyt pstrokata co w efekcie prędzej wzbudzi śmiech niż podziw. Prosta i elegancka nie wiele będzie różnić się od tej która kosztuje dwa razy mniej ale jest produkowana seryjnie. Zapewne wiele osób zwróci nam uwagę ze dobrze w niej wyglądamy ale na pewnie będzie to przypadkowy przechodzień. Loga naszej firmy też raczej na niej nie zrobimy. Efektów po prostu brak. Teraz spójrzmy na to co się stanie jeśli te same pieniądze zainwestujemy w notebooka. Po pierwsze mamy nieograniczone pole do popisu bez ryzyka, że wystawimy się na pośmiewisko. Nasz komputer staje się w tym momencie naprawdę osobisty, jest naszą wizytówką i znakiem rozpoznawczym. Możemy na nim umieścić oryginalną reklamę, którą pokażemy w każdym miejscu gdzie będziemy chcieli chociażby sprawdzić pocztę. Jeśli sami zrobimy wzór mamy sto procent pewności, że nikt nie będzie miał tego samego. Będziemy posiadać coś co nie jest w seryjnej produkcji, nigdy w niej nie było i nigdy w niej nie będzie. Tak samo, żaden z dostępnych notków nie będzie przypominał naszej maszyny. Więc nawet najwyższe modele sony Vaio za ogromne pieniądze będą się przy Twoim  „staruszku” prezentowały co najwyżej marnie i będą wręcz niezauważalne.

Notebook painting to nowość, to podróż w nieznane. Ludzkość zawsze bała się takich podróży, w końcu to przez jedną z nich mamy Amerykę. Ale tym razem chyba nie ma się czego obawiać. W końcu u nas to dopiero początek i nowość ale w krajach bardziej rozwiniętych to standard. Zliczając wszystkie za i przeciw, spersonalizowanie wyglądu notebooka to dobry pomysł ale tylko jeśli postawimy na profesjonalizm.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

d-storm

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »