Firma » Praca

Dlaczego szkolenia bhp są potrzebne na każdym stanowisku pracy?

Dlaczego szkolenia bhp są potrzebne na każdym stanowisku pracy?
Zobacz więcej zdjęć »
Szkolenia bhp są częścią każdego stanowiska pracy – prawo pracy wymaga, by pracownik przed przystąpieniem do wykonywania czynności zawodowych na nowym stanowisku wcześniej odbył określone szkolenie – w tym wypadku szkolenie bhp wstępne.

Jeśli nie zostanie ci ono zagwarantowane przez pracodawcę w godzinach pracy i na jego koszt, nie powinieneś, według przepisów, przystępować do pracy. Jednak każdy rodzaj stanowiska ma inne wymagania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Inaczej będzie to wyglądać w przypadku pracownika inżynieryjno-technicznego, inaczej na stanowisku administracyjno-biurowym, a jeszcze inaczej, gdy mamy do czynienia z pracownikiem fizycznym. Szkolenia bhp w każdym z zakresów wykonuje firma Centrum Szkoleń BHP http://szkoleniabhp.edu.pl.W tym artykule omówimy po krótce specyfikę każdego ze stanowisk i wymagania stawiane przez wzorcowe programy szkoleń bhp.

 

Kurs bhp dla pracownika inżynieryjno-technicznego

 

Pracownik inżynieryjno-techniczny jest pierwszym z trzech rodzajów zawodów, które omówimy. W tym wypadku trzeba się przede wszystkim skupić na zagadnieniach związanych z obsługą różnego rodzaju maszyn oraz konserwacją ich. Dodatkowym atutem osoby pracującej na takim stanowisku będzie więc posiadanie uprawnień na różne urządzenia techniczne, np. suwnice. Pracownik na szkoleniu bhp musi dowiedzieć się, jakie ryzyko występuje w danym rodzaju pracy: w magazynie, na hali produkcyjnej, jaką rolę może mieć hałas, jakie są potencjalne zagrożenia – to już jest zależne od tego, w jakiego rodzaju zakładzie pracy jest zatrudniony.

 

Szkolenie bhp dla pracownika administracyjno-biurowego

 

Na tym stanowisku pojawia się szereg zagadnień związanych chociażby z pracą przy komputerze. Nie można więc tych elementów kursu bhp pominąć. Pracodawca i pracownik muszą znać obowiązujące w tym zakresie przepisy odległości osoby od ekranu monitora, właściwej pozycji siedzącej, natężenia oświetlenia w pomieszczeniu pracy czy optymalnej temperatury (20-22oC), która powinna w tym miejscu panować. Poza tym pracownik powinien otrzymać dostęp do wszelkich urządzeń, które niezbędne mu są przy wykonywaniu zleconych zadań. Ważne, że te sprzęty muszą poprawnie działać i nie utrudniać pracy.

 

Pracownik biurowy ma obowiązek poznać zasady dotyczące spożywania posiłków w pomieszczeniu pracy (chyba, że jest w zakładzie specjalnie wydzielone do tego miejsce, np. stołówka).

 

Bardzo ważne jest, by każdy w biurze znał rozkład pomieszczeń, środków ochrony ppoż i zasady korzystania z nich. Taka wiedza może okazać się zbawienna w przypadku wystąpienia zagrożenia pożarem.

 

Kursy bhp dla pracowników fizycznych

 

Stanowisko pracownika fizycznego wymaga wiedzy na temat zgoła innych przepisów bhp niż wymienione wcześniej. Przede wszystkim pracownik fizyczny powinien być poinformowany o konieczności używania odzieży ochronnej, zapoznał się z jej konkretnymi elementami: butami, kamizelką czy kaskiem – zależnie od stanowiska pracy mogą być potrzebne również nauszniki czy rękawice. Drugim zagadnieniem jest kwestia hałasu i drgań, na które pracownik może być narażony podczas pracy i sposobów radzenia sobie z nimi. Trzeba również zwrócić uwagę na takie czynniki, jak

  • zagrożenia chemiczne

  • zagrożenia biologiczne

  • promieniowanie

  • wypadki na placach budowy – przygniecenie, spadek z wysokości itp

 

Podsumowanie

 

Na podstawie podanych przykładów jasno widać, że w każdym środowisku pracy niezbędne jest szkolenie bhp dla pracowników oraz pracodawców. Wiedza taka może uchronić przed wypadkiem, pozwala na bezpieczne eksploatowanie maszyn i innych obiektów na terenie zakładu pracy.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

centrumszkolen

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »