Dom » Architektura

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie International VELUX Award?

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie International VELUX Award?
Zobacz więcej zdjęć »
Wywiad z laureatkami IVA 2022

Polscy studenci już pięciokrotnie wygrywali nagrody w międzynarodowym konkursie International VELUX Award. Rejestracja do bieżącej edycji upływa 14 kwietnia. Dlaczego warto stanąć do rywalizacji w tym prestiżowym konkursie? Co oznacza dla studentów nagroda przyznana przez światowej sławy jur? O tym opowiedziały laureatki poprzedniej edycji -  Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka, studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka – zdobyły Grand Prix w International VELUX Award 2022 w kategorii „Światło naturalne w budynkach". Jury zachwycił ich projekt - „TIP – Time Indicate Protection" - modułowy system zacieniający, który można zastosować na budynkach mieszkalnych. Chroni on wnętrze przed przegrzaniem, ale jednocześnie umożliwia dopływ naturalnego światła dziennego.

Czym było dla Was zwycięstwo w konkursie IVA 2022?

Udział w konkursie IVA 2022 był dla nas ważnym wydarzeniem, zyskałyśmy szerszą perspektywę, dzięki wyróżnionym projektom mogłyśmy dostrzec z jakimi problemami mierzą się mieszkańcy w różnych miejscach globu. Nastawiłyśmy się przede wszystkim na dobre zaprezentowanie naszego pomysłu. Poziom pozostałych projektów był wysoki, dlatego bardzo doceniamy fakt, że Jury wyróżniło spośród nich akurat nasz projekt.

Prace oceniało międzynarodowe jury. Jakie emocje towarzyszyły Wam podczas prezentacji projektu?

Prezentacja naszego projektu na Światowym Festiwalu Architektury w Lizbonie przed tak wybitnymi architektami to dla nas niesamowite wyróżnienie i spełnienie marzeń. Byłyśmy nieco zestresowane, ale wsparcie innych uczestników oraz organizatorów konkursu zniwelowało nasze zdenerwowanie. Poza tym byłyśmy zmotywowane, by jak najlepiej przedstawić założenia naszego projektu i położyć nacisk na zalety tego rozwiązania. Poszło dobrze.

Jury było pod wrażeniem potencjału Waszego projektu. Co tak naprawdę decyduje o jego wyjątkowości?

Przede wszystkim nasz projekt naprawdę odpowiada na serię realnych problemów, które zaobserwowałyśmy w ciągu ostatnich lat. Jest prostym rozwiązaniem, które ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców istniejących bloków, czyli ochronę ich mieszkań przed przegrzewaniem.

Czas pandemii uświadomił nam, jak wiele czasu spędzamy w pomieszczeniach i jak ważne jest to, abyśmy dobrze się czuli w naszych domach. W nowo projektowanych budynkach zwracamy szczególną uwagę na samopoczucie mieszkańców, staramy się stworzyć jak najlepszą przestrzeń do życia. Jednak budynki powstałe dekady temu były projektowane według innych standardów i w zupełnie innej rzeczywistości, wymagają więc zmian, by w dalszym ciągu mogły zapewniać odpowiednio bezpieczne i komfortowe warunki.

Wartością dodaną naszego systemu jest fakt, że bazuje on na istniejących zasobach budynków. W kontekście rozpędzającego się kryzysu klimatycznego istotne jest, aby je wykorzystywać i adaptować do zmieniających się warunków. Wierzymy, że nasz system zacieniania ma potencjał do zastosowania w różnych miejscach na świecie, gdzie społeczeństwa mierzą się z podobnym problemem

Wypowiedź laureatek i cenne rady dla studentów pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=7f278mI0jbY

Jak zgłosić się do konkursu?

Aby wziąć udział w konkursie, studenci musza się zarejestrować najpóźniej do 14 kwietnia 2024 roku. Rejestracja jest bezpłatna i wymaga tylko podania adresu e-mail i numeru telefonu. Prace należy przesłać do 30 maja.

Link do rejestracji https://iva.awardsplatform.com/

Konkurs International VELUX Award odbywa się co dwa lata, począwszy od roku 2004. Jego zadaniem jest zachęcenie studentów do zwracania szczególnej uwagi na rolę światła naturalnego w architekturze, jako istotnego źródła oświetlenia, energii, dobrego samopoczucia i komfortu. Od pierwszej edycji wzięło w nim udział ponad 10 000 studentów z blisko 800 uczelni ze wszystkich regionów świata. Organizowany jest przy ścisłej współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (International Union of Architects, UIA).

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: https://www.daylightandarchitecture.com/iva/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ewa.lukawska@targetpr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »