Społeczeństwo » Społeczeństwo

Do matury już niedaleko. Jak się przygotować?

Im bliżej do egzaminów maturalnych, tym uczniowie częściej są straszeni ich perspektywą przez rodziców i nauczycieli.

Mamy dla wszystkich dobrą wiadomość: maturę można zdać! Trzeba tylko uczyć się… pomysłowo.


Planowanie

Do efektywnej nauki potrzebny jest plan. Gdy wiemy, czego mamy się uczyć konkretnego dnia o danej godzinie,  łatwiej nam zmobilizować się do rozpoczęcia powtórki. Rozpiszmy sobie więc każdy przedmiot na dni tygodnia i trzymajmy się tego planu. Na przykład w poniedziałek możemy powtarzać epoki literackie, we wtorek rozwiązujemy testy maturalne z matematyki online, w środę słuchamy dialogów po angielsku itp. Unikajmy jednak ciągłego zerkania na zegarek podczas nauki, gdyż może nas to rozpraszać. Lepiej będzie ustawić budzik w telefonie, by oznajmił nam koniec czasu na powtórkę danego przedmiotu.

Nauka

Każdy maturzysta wie, że istnieje magiczna linia, za którą podręcznik przestaje być przydatny. Przeładowanie informacjami, ważnymi przecież do sprawdzianów, źle wpływa na zapamiętywanie najważniejszych faktów. Do powtórek maturalnych lepiej będą nadawać się specjalne pomoce naukowe: kompendia, repetytoria z poszczególnych przedmiotów, testy maturalne. Ciekawy i nowoczesny pomysł na naukę przed maturą to wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak aplikacje mobilne. Przykładem jest darmowa aplikacja Skumaj! do nauki matematyki. Oprócz wzorów, zadań i tablic matematycznych posiada również ciekawą funkcję - możliwość rywalizowania ze znajomymi w rozwiązywaniu testów maturalnych poprzez rzucanie im matematycznego wyzwania. Aplikację można pobrać tutaj: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.phonegap.skumaj

https://itunes.apple.com/pl/app/skumaj!-matura-z-matematyki/id958130615?mt=8 .

Jeśli natomiast chodzi o porę nauki, warto będzie się zorientować, kiedy wiedza najłatwiej “wchodzi” nam do głowy i tak rozplanować swój dzień, aby uczyć się właśnie wtedy. Nawet jeżeli oznacza to wcześniejsze wstawanie lub późniejsze pójście spać. Oczywiście nie zapędzajmy się zbyt daleko. Ślęczenie nad książkami po nocach nie wpłynie dobrze na nasze zdrowie.

Czas wolny

Relaks to ważny element przygotowań do matury. Bez odpoczynku mózg nie będzie miał szansy uporządkować i utrwalić przyswojonej wiedzy. Po każdej przerobionej partii materiału zafundujmy sobie zatem krótki spacer, spotkanie z przyjaciółmi, wyjście na basen lub do kina. Nie zostawiajmy też nauki na dzień przed maturą - wtedy jedynie powtórzmy wiadomości i odpocznijmy.

I pamiętajmy: nie taka matura straszna, jak ją malują. Jest co prawda jednym z najważniejszych egzaminów w życiu, ale jak pokazują miliony przykładów, jest do zdania:) Dlatego myślmy pozytywnie i dajmy z siebie wszystko!Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kasiamer

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »